REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć miast w II etapie konkursu o tytuł ESK 2016

REKLAMA

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłoszono w środę z udziałem m.in. ministra kultury i reprezentantów miast.

I etap konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbywał się we wtorek i środę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Podczas dwudniowych obrad Komisja Selekcyjna, w skład, której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz ministra kultury, zapoznała się w wnioskami 11 kandydujących miast i ich prezentacjami. Zwieńczeniem obrad było ogłoszenie tzw. krótkiej listy polskich miast, które przeszły do II etapu konkursu.

REKLAMA

Członek Komisji Selekcyjnej Manfred Gaulhofer, reprezentujący Komisję Europejską, podkreślił, że cały skład komisji oceniającej był pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości zaprezentowanych wniosków.

"Wszystkie kandydujące miasta deklarowały, że kultura będzie centralnym punktem rozwoju ich miejscowości (...) Pięć miast, które przeszły do dalszego etapu, musi teraz wykazać się zdolnością, umiejętnością realizacji swoich programów na tak wielką skalę, jak deklarowały" - mówił Gaulhofer.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski dziękował obecnym na uroczystości reprezentantom wszystkich kandydujących miast za udział w konkursie.

REKLAMA

Zdrojewski przypomniał, że przed rozpoczęciem I etapu zmienił on regulamin konkursu, zwiększając maksymalną liczbę miast, które mogą wejść na krótką listę z 4 do 6. "Skończyło się na pewnym consensusie. Wybrano pięć miast, co do których członkowie jury byli zgodni. Każde następne miasto, które znalazłoby się na krótkiej liście, powodowałoby już poważną różnicę zdań" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Zdrojewskiego udział polskich miast w konkursie ma w efekcie doprowadzić do tego, by miejscowości te traktowano na mapie Polski i Europy, jako miasta sprzyjające kulturze, w których odgrywa ona istotną rolę. "Reprezentanci 11 kandydujących miast przekonywali nas, że kultura jest dla nich dźwignią, znakiem rozpoznawalnym. Jest to daleko idąca zmiana w mentalności, sposobie postrzegania kultury" - ocenił Zdrojewski.

Pytany o to, jak ocenia miasta, które znalazły się na krótkiej liście, minister odparł, że miasta te bardzo różnią się od siebie, ale jego cieszy ta różnorodność. "Z jednej strony na liście znalazła się stolica, a stolice zazwyczaj odpadają w I etapie. Mamy też Lublin - miasto Kresów; Wrocław - o tysiącletniej historii wielu narodów, Katowice - miasto industrialne" - mówił Zdrojewski.

REKLAMA

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informację o tym, że Warszawa znalazła się w II etapie konkursu, przyjęła z radością. "Jestem szczęśliwa" - zapewniała dziennikarzy. "Los stolicy nie jest łatwy. Często pytano mnie o to, (...) co możemy takiego szczególnego zaproponować, dlaczego chcemy zostać Europejską Stolicą Kultury. Odpowiadałam wtedy, że jesteśmy znani, jako stolica, ale nie odkryto naszej kultury. (...) Warszawa jest nie tylko miastem biznesu, ale też miastem kultury" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Ogłoszenie wyników II etapu konkursu, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowane jest na czerwiec - lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji, minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zawiadomi o swej decyzji instytucje europejskie. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.

Czytaj także: Europejska Stolica Kultury 2016 – „konkurs piękności” polskich miast>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA