REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć miast w II etapie konkursu o tytuł ESK 2016

REKLAMA

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłoszono w środę z udziałem m.in. ministra kultury i reprezentantów miast.

I etap konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbywał się we wtorek i środę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Podczas dwudniowych obrad Komisja Selekcyjna, w skład, której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz ministra kultury, zapoznała się w wnioskami 11 kandydujących miast i ich prezentacjami. Zwieńczeniem obrad było ogłoszenie tzw. krótkiej listy polskich miast, które przeszły do II etapu konkursu.

REKLAMA

Członek Komisji Selekcyjnej Manfred Gaulhofer, reprezentujący Komisję Europejską, podkreślił, że cały skład komisji oceniającej był pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości zaprezentowanych wniosków.

"Wszystkie kandydujące miasta deklarowały, że kultura będzie centralnym punktem rozwoju ich miejscowości (...) Pięć miast, które przeszły do dalszego etapu, musi teraz wykazać się zdolnością, umiejętnością realizacji swoich programów na tak wielką skalę, jak deklarowały" - mówił Gaulhofer.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski dziękował obecnym na uroczystości reprezentantom wszystkich kandydujących miast za udział w konkursie.

REKLAMA

Zdrojewski przypomniał, że przed rozpoczęciem I etapu zmienił on regulamin konkursu, zwiększając maksymalną liczbę miast, które mogą wejść na krótką listę z 4 do 6. "Skończyło się na pewnym consensusie. Wybrano pięć miast, co do których członkowie jury byli zgodni. Każde następne miasto, które znalazłoby się na krótkiej liście, powodowałoby już poważną różnicę zdań" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Zdrojewskiego udział polskich miast w konkursie ma w efekcie doprowadzić do tego, by miejscowości te traktowano na mapie Polski i Europy, jako miasta sprzyjające kulturze, w których odgrywa ona istotną rolę. "Reprezentanci 11 kandydujących miast przekonywali nas, że kultura jest dla nich dźwignią, znakiem rozpoznawalnym. Jest to daleko idąca zmiana w mentalności, sposobie postrzegania kultury" - ocenił Zdrojewski.

Pytany o to, jak ocenia miasta, które znalazły się na krótkiej liście, minister odparł, że miasta te bardzo różnią się od siebie, ale jego cieszy ta różnorodność. "Z jednej strony na liście znalazła się stolica, a stolice zazwyczaj odpadają w I etapie. Mamy też Lublin - miasto Kresów; Wrocław - o tysiącletniej historii wielu narodów, Katowice - miasto industrialne" - mówił Zdrojewski.

REKLAMA

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informację o tym, że Warszawa znalazła się w II etapie konkursu, przyjęła z radością. "Jestem szczęśliwa" - zapewniała dziennikarzy. "Los stolicy nie jest łatwy. Często pytano mnie o to, (...) co możemy takiego szczególnego zaproponować, dlaczego chcemy zostać Europejską Stolicą Kultury. Odpowiadałam wtedy, że jesteśmy znani, jako stolica, ale nie odkryto naszej kultury. (...) Warszawa jest nie tylko miastem biznesu, ale też miastem kultury" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Ogłoszenie wyników II etapu konkursu, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowane jest na czerwiec - lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji, minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zawiadomi o swej decyzji instytucje europejskie. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.

Czytaj także: Europejska Stolica Kultury 2016 – „konkurs piękności” polskich miast>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA