MSWiA: 80 proc. wynagrodzenia dla funkcjonariusza na chorobowym
REKLAMA
To na razie projekt założeń do nowych przepisów, które miałyby dotyczyć Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i żołnierzy zawodowych - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.
REKLAMA
"Chcemy walczyć o tych policjantów, którzy muszą wykonywać pracę za siebie i swoich kolegów, będących na zwolnieniu chorobowym. Te 20 proc. zostanie przeznaczone na zapomogi i nagrody dla funkcjonariuszy na zastępstwie" - dodała Woźniak.
REKLAMA
Projektowane zmiany zakładać mają też, że nieobecność chorobowa funkcjonariuszy lub żołnierzy będzie miała wpływ na wysokość ich nagrody rocznej (proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich). Inne świadczenia pieniężne związane ze służbą nie zostaną natomiast zmniejszone.
"Nie będzie to dotyczyć tych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach, np. z powodu wypadku, któremu ulegli w drodze na służbę lub ze służby czy w czasie służby" - wyjaśniła rzecznik. 100 proc. wynagrodzenia będą też otrzymywać funkcjonariuszki będące na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży.
MSWiA od dawna mówiło o konieczności tego typu rozwiązań. Miały one ukrócić nadużywanie przez niektórych funkcjonariuszy zwolnień lekarskich. Według szacunków m.in. policji każdego dnia na chorobowym jest średnio ok. 6 tys. funkcjonariuszy.
Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>
REKLAMA
REKLAMA