REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: W funkcjonowaniu Lasów Państwowych nic się nie zmieni

REKLAMA

Nic się nie zmieni w funkcjonowaniu Lasów Państwowych po projektowanym włączeniu ich do systemu finansów publicznych - zapewniał podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który m.in. włącza Lasy Państwowe do systemu finansów publicznych. Chodzi m.in. o obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi.

REKLAMA

REKLAMA

Lasy Państwowe, które funkcjonują jako państwowe gospodarstwo leśne, obawiają się, że po zmianie przestaną być samofinansującą się organizacją. Boją się też, że wypracowane przez nich środki, które w tej chwili są wykorzystywane przez Fundusz Leśny, do dotowania słabszych ekonomicznie nadleśnictw, oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych, zostaną przez budżet państwa wydane na inne cele.

Szczuka wyjaśniał podczas komisji, że projektowana zmiana dotyczy jedynie finansów publicznych. "Nie ma tutaj innej, ukrytej intencji zmiany w dobrze funkcjonującym systemie zarządzania Lasami Państwowymi" - zapewnił. Dodał, że nie zmieni się ani struktura, ani zatrudnienie w Lasach. Tak jak obecnie, dysponenci środków w LP nie będą musieli uzyskiwać czyjejkolwiek zgody na dysponowanie tymi środkami - mówił.

Wyjaśnił, że zmianie ulegnie jedynie bank, który będzie obsługiwał ich rachunek. "Lasy nie będą lokowały wolnych środków w dowolnym wybranym przez siebie banku, tylko w Banku Gospodarstwa Krajowego. To jest bank państwowy, który daje pełną gwarancję Skarbu Państwa, że te środki będą im udostępniane" - podkreślił.

REKLAMA

Wiceminister tłumaczył, że zmiana jest potrzebna, by doprowadzić do ograniczenia długu publicznego. "Dzięki temu rząd nie będzie musiał emitować papierów skarbowych, tylko wykorzysta środki, które są własnością podmiotu, który należy do Skarbu Państwa - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leśnicy protestowali przeciw zmianom. Według nich to rozmontowywanie dobrze działającej, samofinansującej się i nie korzystającej z dotacji budżetowych organizacji, jaką są Lasy Państwowe. Podnosili, że ustawa o finansach publicznych pozwala na przekształcenia własnościowe, a włączenie LP do tego sektora może być pierwszym krokiem do ich sprywatyzowania. Przypominali też, że w finansach publicznych niewydane w danym roku środki nie przechodzą na następny rok, a w Lasach, które prowadzą wieloletnią gospodarkę leśną, pieniądze są odkładane i akumulowane, by można ich było użyć w razie potrzeby.

Szczuka zapewniał na komisji, że nie ma planów prywatyzacji LP, nie zmienią się też zasady budżetowe - pieniądze będą dostępne dla Lasów w każdej chwili. "W BGK są gwarantowane przez Skarb Państwa. Nawet gdyby pojawiła się jakaś przejściowa luka, to Skarb Państwa ma z bankiem umowę, że w takiej sytuacji BGK zapewni przejściowe finansowanie" - podkreślił.

Projektowana przez rząd nowelizacja przewiduje obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Obowiązek ten został nałożony m.in. na agencje wykonawcze, Narodowy Fundusz Zdrowia, państwowe fundusze celowe, niektóre państwowe osoby prawne oraz określone jednostki organizacyjne, a także fundusze Lasów Państwowych. Środki oddawane w depozyt lub zarządzanie będą oprocentowane na zasadach określonych w ustawie.

Szczuka powiedział, że dzięki całemu pakietowi konsolidacji finansów publicznych kilkudziesięciu jednostek, w tym Lasów Państwowych, rząd uzyska efekt, w postaci ograniczenia przyrostu długu publicznego o 1,3 proc. PKB. W sumie chodzi o ok. 20 mld. zł - największa część tych środków będzie pochodziła z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lasy mają ok. 1,5-2 mld zł na Funduszu Leśnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  REKLAMA

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA