REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Huebner: raport spójności dobry, ale budzi też wątpliwości

REKLAMA

Raport Komisji Europejskiej na temat spójności zawiera dużo dobrych pomysłów, ale część z nich może budzić wątpliwości - powiedziała w rozmowie z portalem europarlament.pap.pl. szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner (PO/EPL).

Była polska komisarz przyznała, że raport przyjęty w tym tygodniu przez Komisję Europejską zawiera bardzo dużo dobrych pomysłów na to, jak powinna wyglądać przyszła polityka spójności UE, jakie cele ma realizować i jaką mieć strukturę.

REKLAMA

Podkreśliła jednak, że część pomysłów zawartych w tym dokumencie może budzić wątpliwości. Np. pomysł odbierania funduszy strukturalnych w ramach sankcji makroekonomicznych dla tych państw członkowskich, które nie realizują polityki unikania nadmiernego deficytu i długu, europosłanka uważa za "absurdalny i niczym nieuzasadniony".

REKLAMA

Według Huebner sankcje za nieprzestrzeganie wytycznych dotyczących polityki makroekonomicznej powinny sięgać bezpośrednio do budżetu państw członkowskich, nie zaś dotyczyć regionów czy miast, które w ten sposób pozostawałyby bez funduszy.

"Polityka spójności rządzi się własnymi prawami, jest polityką inwestycyjną, która przeciwdziała sytuacjom kryzysowym" - podkreśliła szefowa komisji rozwoju regionalnego PE. W jej ocenie w polityce spójności mogłyby być przewidziane jedynie sankcje za złe wykorzystanie funduszy strukturalnych.

Europosłanka uważa ponadto, że w raporcie zbyt powierzchownie traktuje się współpracę terytorialną i współpracę między regionami. "Ten najbliższy okres będzie okresem, w którym najważniejsza będzie współpraca, która przekracza granice regionów i państw członkowskich. W raporcie potraktowana jest zbyt marginesowo" - komentowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Huebner podkreśliła, że istotną rolę w przyszłej polityce spójności będzie odgrywała polityka rozwoju miast. "Miasta będą siłą napędzającą wzrost, tam będą powstawały nowe miejsca pracy, tam kumulują się programy społeczne. Raport mógłby bardziej akcentować tę nową agendę miejską" - oceniła.

REKLAMA

Była komisarz ds. polityki regionalnej zastrzegła, że raport Komisji Europejskiej mówi o poszczególnych elementach polityki spójności ogólnie, gdyż jest dopiero początkiem konsultacji. "Każdą politykę będziemy musieli dostosować do wielkości przyszłego budżetu" - powiedziała.

Ostrzegła jednocześnie, że zagrożeniem dla polityki spójności może być "mały" budżet po 2013 roku. Zapowiedziała, że jeśli przyszły budżet będzie mniejszy niż obecny, to wszystkie unijne polityki będą musiały ulec ograniczeniu. "Będzie to oznaczać konieczność myślenia o innym kształcie polityki spójności, innych jej priorytetach i o tym, że być może nie wszystkie regiony będą mogły z tej polityki skorzystać" - przewiduje Huebner.

Europosłanka zwróciła uwagę, że raport KE mówi o przyszłym kształcie polityki spójności przy założeniu, że do dyspozycji będzie co najmniej tyle środków, ile w tej chwili. Również jej zdaniem, nakłady na tę politykę po 2013 roku powinny co najmniej zostać utrzymane "na poziomie tego co mamy obecnie".

W ocenie europosłanki, raport Komisji potwierdza też, że polityka spójności jest jedną z najważniejszych unijnych polityk realizujących wspólne cele i zdolną przełożyć te cele na konkretne działania i projekty. Jej zdaniem, bez polityki spójności nie można byłoby zrealizować nowej unijnej strategii gospodarczej UE 2020.

Czytaj także: Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2030 przyjęta>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA