REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Huebner: raport spójności dobry, ale budzi też wątpliwości

REKLAMA

Raport Komisji Europejskiej na temat spójności zawiera dużo dobrych pomysłów, ale część z nich może budzić wątpliwości - powiedziała w rozmowie z portalem europarlament.pap.pl. szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner (PO/EPL).

Była polska komisarz przyznała, że raport przyjęty w tym tygodniu przez Komisję Europejską zawiera bardzo dużo dobrych pomysłów na to, jak powinna wyglądać przyszła polityka spójności UE, jakie cele ma realizować i jaką mieć strukturę.

REKLAMA

Podkreśliła jednak, że część pomysłów zawartych w tym dokumencie może budzić wątpliwości. Np. pomysł odbierania funduszy strukturalnych w ramach sankcji makroekonomicznych dla tych państw członkowskich, które nie realizują polityki unikania nadmiernego deficytu i długu, europosłanka uważa za "absurdalny i niczym nieuzasadniony".

REKLAMA

Według Huebner sankcje za nieprzestrzeganie wytycznych dotyczących polityki makroekonomicznej powinny sięgać bezpośrednio do budżetu państw członkowskich, nie zaś dotyczyć regionów czy miast, które w ten sposób pozostawałyby bez funduszy.

"Polityka spójności rządzi się własnymi prawami, jest polityką inwestycyjną, która przeciwdziała sytuacjom kryzysowym" - podkreśliła szefowa komisji rozwoju regionalnego PE. W jej ocenie w polityce spójności mogłyby być przewidziane jedynie sankcje za złe wykorzystanie funduszy strukturalnych.

Europosłanka uważa ponadto, że w raporcie zbyt powierzchownie traktuje się współpracę terytorialną i współpracę między regionami. "Ten najbliższy okres będzie okresem, w którym najważniejsza będzie współpraca, która przekracza granice regionów i państw członkowskich. W raporcie potraktowana jest zbyt marginesowo" - komentowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Huebner podkreśliła, że istotną rolę w przyszłej polityce spójności będzie odgrywała polityka rozwoju miast. "Miasta będą siłą napędzającą wzrost, tam będą powstawały nowe miejsca pracy, tam kumulują się programy społeczne. Raport mógłby bardziej akcentować tę nową agendę miejską" - oceniła.

REKLAMA

Była komisarz ds. polityki regionalnej zastrzegła, że raport Komisji Europejskiej mówi o poszczególnych elementach polityki spójności ogólnie, gdyż jest dopiero początkiem konsultacji. "Każdą politykę będziemy musieli dostosować do wielkości przyszłego budżetu" - powiedziała.

Ostrzegła jednocześnie, że zagrożeniem dla polityki spójności może być "mały" budżet po 2013 roku. Zapowiedziała, że jeśli przyszły budżet będzie mniejszy niż obecny, to wszystkie unijne polityki będą musiały ulec ograniczeniu. "Będzie to oznaczać konieczność myślenia o innym kształcie polityki spójności, innych jej priorytetach i o tym, że być może nie wszystkie regiony będą mogły z tej polityki skorzystać" - przewiduje Huebner.

Europosłanka zwróciła uwagę, że raport KE mówi o przyszłym kształcie polityki spójności przy założeniu, że do dyspozycji będzie co najmniej tyle środków, ile w tej chwili. Również jej zdaniem, nakłady na tę politykę po 2013 roku powinny co najmniej zostać utrzymane "na poziomie tego co mamy obecnie".

W ocenie europosłanki, raport Komisji potwierdza też, że polityka spójności jest jedną z najważniejszych unijnych polityk realizujących wspólne cele i zdolną przełożyć te cele na konkretne działania i projekty. Jej zdaniem, bez polityki spójności nie można byłoby zrealizować nowej unijnej strategii gospodarczej UE 2020.

Czytaj także: Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2030 przyjęta>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA