reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Uchwały śmieciowe w Warszawie - apel wojewody

Uchwały śmieciowe w Warszawie - apel wojewody

W połowie października Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 r. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego "mieszkańców wrażliwych".

Naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami uzależnione od zużycia wody

W połowie października Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 r.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Jak przekazał zespół prasowy wojewody, związku z tymi zmianami do wojewody wpłynęły liczne wystąpienia mieszkańców Warszawy, a także spółdzielni i zarządów wspólnot mieszkaniowych w sprawie zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wnioski do wojewody o stwierdzenie nieważności uchwał

W połowie listopada np. warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe we wnioskach skierowanych do wojewody i RIO w Warszawie wniosły o stwierdzenie nieważności zaskarżonych uchwał, zarzucając im m.in. naruszenie konstytucji. "Uzależnienie wysokości opłaty za odbiór odpadów jedynie od zużycia wody jest nieadekwatne do ilości faktycznie wytworzonych odpadów" - podkreśliły spółdzielnie. Ich zdaniem, brak ustalenia maksymalnej wysokości opłaty za odbiór odpadów jest sprzeczny z konstytucją w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2013 r.

Mechanizm mający chronić "mieszkańców wrażliwych"

W odpowiedzi na te głosy wojewoda zaapelował do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego "mieszkańców wrażliwych". "W pismach, skierowanych do wojewody wyrażono silne zaniepokojenie zaskakującym i znacznym wzrostem cen, wskazując przy tym na wątpliwości odnoszące się do zgodności powyższych aktów z prawem" - przekazano.

W piśmie skierowanym do prezydenta Trzaskowskiego wojewoda pyta także, czy w najbliższym czasie planowane jest przekazanie pod obrady rady miasta "projektu aktu przygotowanego w oparciu o art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach". Przepis ten dotyczy zwolnienia w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Zwrócono przy tym uwagę, że z uwagi na zakres spraw uregulowanych w uchwałach, nadzór nad nimi sprawowany jest przez Regionalną Izbę Obrachunkową. "Dlatego wojewoda zwrócił się również z prośbą o do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o przedstawienie stanowiska w sprawie powyższych uchwał" - przekazał ponadto zespół prasowy wojewody. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Uchwały śmieciowe w Warszawie - apel wojewody
Uchwały śmieciowe w Warszawie - apel wojewody

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama