reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kancelaria Premiera przedstawiła plan prac rządu na 2011 r.

Kancelaria Premiera przedstawiła plan prac rządu na 2011 r.

Kancelaria Premiera przedstawiła we wtorek wieczorem na swych stronach internetowych plan prac legislacyjnych rządu na 2011 rok. Plan obejmuje 96 projektów ustaw, w tym projekt nowelizacji ustaw: Prawo Antykorupcyjne oraz o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Projekt ustawy Prawo antykorupcyjne ma na celu stworzenie jednolitych przepisów dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, które zapobiegałyby nadużywaniu władzy i nepotyzmowi.

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - według informacji zamieszczonych na stronie KPRM - ma na celu wprowadzenie kompleksowej regulacji w zakresie funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także ulgi podatkowej na ubezpieczenia zdrowotne oraz możliwości finansowania polis ubezpieczenia zdrowotnego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W programie prac rządu na obecny rok znalazły się ponadto projekty ustaw: Prawo gazowe, która miałaby uregulować w całości sprawy związane z funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu; o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, która miałaby m.in. określić szczególne zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy obiektów jądrowych w Polsce.

Rząd ma się również zająć projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa ta miałaby m.in.: wskazywać termin wyłączenia nadawania analogowego w telewizji naziemnej, definiować operatora multipleksu, określać zasady jego wyboru oraz wskazywać jego uprawnienia i obowiązki; określać obowiązki nadawców programów telewizyjnych w zakresie współpracy z operatorem multipleksu, a także wskazywać obowiązki operatora sieci nadawczej.

Rada Ministrów planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W projekcie noweli - jak wynika z informacji na stronach KPRM - chodzi o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym, pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność. Ponadto zwiększona miałaby zostać motywacyjna rola systemu opłat oraz dostosowane zostaną wymogi kapitałowe.

Rząd planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Chodzi w nim o wprowadzenie regulacji mających na celu: ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego; zwiększenie jakości i przewidywalności prognoz dotyczących poziomu zadłużenia i deficytu tych jednostek; stworzenie warunków dla wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zakłada z kolei umożliwienie dochodzenia odpowiedzialności wobec faktycznych sprawców takich naruszeń. Przewiduje również: uzupełnienie katalogu tego typu naruszeń; rozszerzenie katalogu osób ponoszących odpowiedzialność za naruszenia; zaostrzenie polityki karnej w tym zakresie oraz wyeliminowanie nieścisłości w przepisach postępowania o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama