REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Premiera przedstawiła plan prac rządu na 2011 r.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kancelaria Premiera przedstawiła we wtorek wieczorem na swych stronach internetowych plan prac legislacyjnych rządu na 2011 rok. Plan obejmuje 96 projektów ustaw, w tym projekt nowelizacji ustaw: Prawo Antykorupcyjne oraz o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Projekt ustawy Prawo antykorupcyjne ma na celu stworzenie jednolitych przepisów dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, które zapobiegałyby nadużywaniu władzy i nepotyzmowi.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - według informacji zamieszczonych na stronie KPRM - ma na celu wprowadzenie kompleksowej regulacji w zakresie funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także ulgi podatkowej na ubezpieczenia zdrowotne oraz możliwości finansowania polis ubezpieczenia zdrowotnego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W programie prac rządu na obecny rok znalazły się ponadto projekty ustaw: Prawo gazowe, która miałaby uregulować w całości sprawy związane z funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu; o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, która miałaby m.in. określić szczególne zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy obiektów jądrowych w Polsce.

Rząd ma się również zająć projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa ta miałaby m.in.: wskazywać termin wyłączenia nadawania analogowego w telewizji naziemnej, definiować operatora multipleksu, określać zasady jego wyboru oraz wskazywać jego uprawnienia i obowiązki; określać obowiązki nadawców programów telewizyjnych w zakresie współpracy z operatorem multipleksu, a także wskazywać obowiązki operatora sieci nadawczej.

REKLAMA

Rada Ministrów planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W projekcie noweli - jak wynika z informacji na stronach KPRM - chodzi o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym, pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność. Ponadto zwiększona miałaby zostać motywacyjna rola systemu opłat oraz dostosowane zostaną wymogi kapitałowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Chodzi w nim o wprowadzenie regulacji mających na celu: ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego; zwiększenie jakości i przewidywalności prognoz dotyczących poziomu zadłużenia i deficytu tych jednostek; stworzenie warunków dla wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zakłada z kolei umożliwienie dochodzenia odpowiedzialności wobec faktycznych sprawców takich naruszeń. Przewiduje również: uzupełnienie katalogu tego typu naruszeń; rozszerzenie katalogu osób ponoszących odpowiedzialność za naruszenia; zaostrzenie polityki karnej w tym zakresie oraz wyeliminowanie nieścisłości w przepisach postępowania o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W planie prac rządu na ten rok znalazł się również projekt ustawy o informacji prawnej dla osób fizycznych, który miałby na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających osobom niezamożnym dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej.

Rada Ministrów będzie też pracować nad projektem zmian w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o dostosowanie przepisów krajowych w zakresie odpowiedzialności osób prawnych za czyny o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym; zwiększenie prawnokarnej ochrony małoletnich, poprzez penalizację skierowanych przeciwko małoletnim zachowań seksualnych oraz zwiększenie ochrony procesowej małoletniego. Projekt przewiduje ponadto uregulowanie w Kk takich kwestii jak: publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa terroryzmu, rekrutacja na potrzeby terroryzmu oraz szkolenie na potrzeby terroryzmu.

Rząd planuje też zająć się projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on przekształcenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE). Jego zadaniem byłoby przygotowanie i organizacja egzaminów zewnętrznych oraz nadzoru pedagogicznego.

Premier i jego ministrowie będą pracować także nad projektem zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Przewiduje on m.in.: poszerzenie kręgu uprawnionych odbiorców finansowego wsparcia o jednoosobowe gospodarstwa domowe, pod warunkiem, że nieruchomość finansowana kredytem preferencyjnym jest "pierwszym mieszkaniem". Zakłada ponadto wprowadzenie zasady, że wiek potencjalnych kredytobiorców nie może przekroczyć 35 lat.

W planie pracy gabinetu Tuska znalazł się również projekt zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która ma umożliwić sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu na stadionach i innych obiektach sportowych, w trakcie trwania imprez sportowych.

Ponadto rząd planuje prace nad projektami zmian w ustawach m.in. o ochronie przyrody (dot. zmiany organizacji i funkcjonowania struktur parków narodowych); o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych; nad Prawem ochrony środowiska i Prawem geologicznym i górniczym.

Jak co roku, rząd zajmie się tez przygotowaniem projektu ustawy budżetowej na następny - 2012 rok.

Plan pracy Rady Ministrów na 2011 rok obejmuje również 99 projektów rozporządzeń.

Czytaj także: Zmiany prawne, które weszły w życie w 2010 roku>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA