REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Premiera przedstawiła plan prac rządu na 2011 r.

REKLAMA

Kancelaria Premiera przedstawiła we wtorek wieczorem na swych stronach internetowych plan prac legislacyjnych rządu na 2011 rok. Plan obejmuje 96 projektów ustaw, w tym projekt nowelizacji ustaw: Prawo Antykorupcyjne oraz o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Projekt ustawy Prawo antykorupcyjne ma na celu stworzenie jednolitych przepisów dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, które zapobiegałyby nadużywaniu władzy i nepotyzmowi.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - według informacji zamieszczonych na stronie KPRM - ma na celu wprowadzenie kompleksowej regulacji w zakresie funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także ulgi podatkowej na ubezpieczenia zdrowotne oraz możliwości finansowania polis ubezpieczenia zdrowotnego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W programie prac rządu na obecny rok znalazły się ponadto projekty ustaw: Prawo gazowe, która miałaby uregulować w całości sprawy związane z funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu; o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, która miałaby m.in. określić szczególne zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy obiektów jądrowych w Polsce.

Rząd ma się również zająć projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa ta miałaby m.in.: wskazywać termin wyłączenia nadawania analogowego w telewizji naziemnej, definiować operatora multipleksu, określać zasady jego wyboru oraz wskazywać jego uprawnienia i obowiązki; określać obowiązki nadawców programów telewizyjnych w zakresie współpracy z operatorem multipleksu, a także wskazywać obowiązki operatora sieci nadawczej.

REKLAMA

Rada Ministrów planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W projekcie noweli - jak wynika z informacji na stronach KPRM - chodzi o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym, pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność. Ponadto zwiększona miałaby zostać motywacyjna rola systemu opłat oraz dostosowane zostaną wymogi kapitałowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Chodzi w nim o wprowadzenie regulacji mających na celu: ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego; zwiększenie jakości i przewidywalności prognoz dotyczących poziomu zadłużenia i deficytu tych jednostek; stworzenie warunków dla wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zakłada z kolei umożliwienie dochodzenia odpowiedzialności wobec faktycznych sprawców takich naruszeń. Przewiduje również: uzupełnienie katalogu tego typu naruszeń; rozszerzenie katalogu osób ponoszących odpowiedzialność za naruszenia; zaostrzenie polityki karnej w tym zakresie oraz wyeliminowanie nieścisłości w przepisach postępowania o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W planie prac rządu na ten rok znalazł się również projekt ustawy o informacji prawnej dla osób fizycznych, który miałby na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających osobom niezamożnym dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej.

Rada Ministrów będzie też pracować nad projektem zmian w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o dostosowanie przepisów krajowych w zakresie odpowiedzialności osób prawnych za czyny o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym; zwiększenie prawnokarnej ochrony małoletnich, poprzez penalizację skierowanych przeciwko małoletnim zachowań seksualnych oraz zwiększenie ochrony procesowej małoletniego. Projekt przewiduje ponadto uregulowanie w Kk takich kwestii jak: publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa terroryzmu, rekrutacja na potrzeby terroryzmu oraz szkolenie na potrzeby terroryzmu.

Rząd planuje też zająć się projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on przekształcenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE). Jego zadaniem byłoby przygotowanie i organizacja egzaminów zewnętrznych oraz nadzoru pedagogicznego.

Premier i jego ministrowie będą pracować także nad projektem zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Przewiduje on m.in.: poszerzenie kręgu uprawnionych odbiorców finansowego wsparcia o jednoosobowe gospodarstwa domowe, pod warunkiem, że nieruchomość finansowana kredytem preferencyjnym jest "pierwszym mieszkaniem". Zakłada ponadto wprowadzenie zasady, że wiek potencjalnych kredytobiorców nie może przekroczyć 35 lat.

W planie pracy gabinetu Tuska znalazł się również projekt zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która ma umożliwić sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu na stadionach i innych obiektach sportowych, w trakcie trwania imprez sportowych.

Ponadto rząd planuje prace nad projektami zmian w ustawach m.in. o ochronie przyrody (dot. zmiany organizacji i funkcjonowania struktur parków narodowych); o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych; nad Prawem ochrony środowiska i Prawem geologicznym i górniczym.

Jak co roku, rząd zajmie się tez przygotowaniem projektu ustawy budżetowej na następny - 2012 rok.

Plan pracy Rady Ministrów na 2011 rok obejmuje również 99 projektów rozporządzeń.

Czytaj także: Zmiany prawne, które weszły w życie w 2010 roku>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA