| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona

Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona

Nowy system gromadzenia jednostkowych danych o uczniach u nauczycielach wprowadzi ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona przez Sejm.

Nowy akt prawny zmieni jedynie sposób zbierania a nie rodzaj gromadzonych danych – zapewniła Krystyna Szumilas – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zdaniem resortu zmiany są konieczne albowiem istniejący system „jest nienowoczesny i nie pozwala na zbieranie dokładnych danych”.

Po wejściu w życie nowej ustawy powstanie Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) gromadzący takie informacje jak : nazwa, typ szkoły lub placówki, etapy edukacyjne realizowane w jednostce, adres, status publiczno-prawny, określenie organu prowadzącego.

Oprócz rejestru powstaną także oddzielne zbiory danych o uczniach i nauczycielach zawierające jednostkowe dane o członkach wymienionych grup. MEN uważa, że dotychczasowy system przekazywania przez szkoły i placówki danych zbiorczych o uczniach niesie duże ryzyko błędów, co w konsekwencji może prowadzić do niewłaściwego rozdysponowywania środków subwencji oświatowej.

Uczniowie w zbiorach identyfikowani będą po numerach PESEL. Jak czytamy na stronie resortu „dane o poszczególnych uczniach są niezbędne dla celów organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych oraz wydawania świadectw i innych druków szkolnych, a także mierzenia efektywności kształcenia poprzez m.in. badanie tzw. edukacyjnej wartości dodanej (badanie, w którym wykorzystuje się indywidualne wyniki uczniów z egzaminów zewnętrznych na poszczególnych etapach edukacyjnych).” Wyniki egzaminów także znajdą się w zbiorach danych o uczniach albowiem ustawa przewiduje, iż będą je uzupełniać okręgowe komisje egzaminacyjne. MEN chce więc dokumentować kompletną ścieżkę edukacyjną dzieci.

Resort uspokaja iż "ustawa była konsultowana z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. System będzie wyposażony we wszelkie wymagane zabezpieczenia uniemożliwiające wyciek danych. Dane zbierane przez SIO opisujące jednostkowo konkretne osoby będą podlegały ochronie danych osobowych."

Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej wejdzie życie w 2012 r. Obecnie, akt prawny w brzmieniu uchwalonym przez Sejm 15 kwietnia, został skierowany pod obrady Senatu.

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »