REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spis powszechny 2021. Poszukiwani rachmistrzowie

Subskrybuj nas na Youtube
Spis powszechny 2021. Poszukiwani rachmistrzowie
Spis powszechny 2021. Poszukiwani rachmistrzowie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spis powszechny rozpocznie się już 1 kwietnia 2021 r. Trwa nabór na rachmistrzów spisowych. Kto może zostać rachmistrzem? Ile zarabia rachmistrz? Do kiedy trwa nabór?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

1 kwietnia 2021 r. w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Wciąż jednak znacząca cześć prac spisowych będzie należeć do rachmistrzów spisowych działających telefonicznie lub w terenie. W województwie mazowieckim takich osób potrzeba ok. 2,5 tys., z czego blisko 750 w Warszawie. Nabór potrwa tylko do 9 lutego.

REKLAMA

Bycie rachmistrzem spisowym to możliwość aktywnego udziału w najważniejszym i największym przedsięwzięciu badawczym w Polsce i jednocześnie doskonała okazja dla osób szukających dodatkowego lub dorywczego zatrudnienia. Praca rachmistrza jest ODPŁATNA!

Kto może zostać rachmistrzem?

Kandydatem na rachmistrza może być osoba, która jest pełnoletnia, cieszy się nieposzlakowaną opinią, posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie. Z udziału w naborze wykluczone są osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Rachmistrz będzie miał styczność z danymi osobowymi i wrażliwymi, musi zatem dawać gwarancję uczciwości i rzetelności oraz przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Wynagrodzenie rachmistrza 2021

Praca rachmistrza jest odpłatna. Wysokość wynagrodzenia będzie zależeć od liczby poprawnie spisanych osób. Zgodnie z obecnie obowiązującym tekstem ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym za każdy zakończony wywiad bezpośredni rachmistrz otrzyma 7 złotych brutto, natomiast za wywiad telefoniczny 4 złote brutto. Na etapie ścieżki legislacyjnej znajduje się jednak projekt zmiany ustawy – kiedy wejdzie w życie, rachmistrz otrzyma 6 zł brutto za każdą spisaną osobę niezależnie od tego, czy spis został dokonany osobiście czy telefonicznie.

Do kiedy trzeba się zgłosić na rachmistrza?

Nabór kandydatów na rachmistrzów to zadanie urzędów gmin i urzędów miast. Dlatego informacji o procedurze naboru i wymaganych dokumentach należy szukać na ich stronach internetowych. Jeśli jednak nie możemy znaleźć ogłoszenia o naborze, należy zadzwonić do urzędu gminy/miasta i poprosić o informację w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wolno z tym zwlekać! Nabór już się rozpoczął i potrwa tylko do 9 lutego.

Jak przebiega nabór na rachmistrzów?

Zgłoszenie swojej kandydatury w urzędzie gminy, to dopiero pierwszy etap. Zanim kandydat stanie się rachmistrzem będzie musiał wziąć udział w szkoleniu, organizowanym on-line, przy użyciu własnego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Szkolenie kończy się egzaminem, realizowanym za pomocą aplikacji internetowej. O uzyskaniu statusu rachmistrza decyduje liczba zdobytych punktów. Przed przystąpieniem do prac rachmistrzowie podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego – jako zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego, złożą przyrzeczenie zachowania tajemnicy spisowej i otrzymają urządzenie mobilne z aplikacją umożliwiającą realizację wywiadów. W zależności od osobistych preferencji i sytuacji epidemicznej będą pracować w terenie lub przez telefon.

Statystyczny rachmistrz

REKLAMA

Dane z ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego niezbicie dowodzą, że praca rachmistrza jest dostępna dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i zawodowym. Pracą rachmistrza w zdecydowanej większości zainteresowane były kobiety, w wieku do 40 lat, traktujące to zajęcie jako dodatkowe źródło zarobkowania. Dość liczna była grupa studentów (14% rachmistrzów), ale nie tylko młodzi pracowali przy spisie rolnym: najstarszy na Mazowszu rachmistrz liczył sobie 81 wiosen. Wśród mazowieckich rachmistrzów znalazły się też 34 osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Doświadczenia ze spisu rolnego pokazały, że praca rachmistrza jest interesująca, ale wymaga systematyczności, umiejętności nawiązywania kontaktu z różnymi typami osobowości i swobodnego korzystania z urządzeń mobilnych.

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA