REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd 3.0 - likwidacja barier rozwojowych

Samorząd 3.0 - likwidacja barier rozwojowych
Samorząd 3.0 - likwidacja barier rozwojowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samorząd 3.0 - to projekt zmierzający do przedstawienia rekomendacji zmian prawa samorządowego w zakresie likwidacji barier rozwojowych. Uwagi można nadsyłać do końca maja.

Podczas środowej konferencji prasowej minister w KPRM odpowiedzialny za rozwój samorządu terytorialnego Michał Cieślak przedstawił wnioski z konsultacji dotyczących Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które ułatwią samorządom terytorialnym realizacje inwestycji o znaczeniu publicznym na działkach rolnych i zapowiedział kontynuacje prac legislacyjnych we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

REKLAMA

"Z informacji otrzymanych od samorządu wynika, iż przepisy tej ustawy stwarzają dość duże problemy i ograniczenia inwestycyjne, szczególnie w zakresie inwestycji o znaczeniu publicznym" - zaznaczył. "Oznacza to, że samorządy, które posiadają grunty rolne i leśne na swoim terenie (...) nie mogą z tych gruntów i terenów skorzystać w sytuacji, w której chciałyby przeprowadzić na ich terenie inwestycje o znaczeniu publicznym" - powiedział.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o budowę żłobka, przedszkola, szkoły, ośrodka zdrowia, domu kultury lub innych przedsięwzięć mających istotny wpływ na dalszy rozwój miast i gmin.

Rozwój samorządu

REKLAMA

Minister przypomniał także, że prace nad projektem "Samorząd 3.0" zbiegają się z trzydziestoleciem funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. "Nasz trzydziestolatek dziś poszukuje nowych możliwości, zastanawia się nad dalszym rozwojem oraz nad formą znalezienia nowych źródeł finansowania" - mówił Cieślak, wskazując jednocześnie na trzy wyzwania w obszarze, o których chciałby rozmawiać z samorządowcami.

Jak wyliczył, są to przede wszystkim ułatwienie inwestycji o znaczeniu rozwojowym i o charakterze pożytku publicznego. "Tutaj chcielibyśmy wyeliminować bariery legislacyjne" - wyjaśnił. "Kolejnym wyzwaniem są nowe źródła finansowania samorządów, a trzecim obszarem konsultacji jest poprawa jakości usług publicznych" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Namawiam i proszę o to, aby związki i organizacje samorządowe, ale również i bezpośredni wójtowie i włodarze, przesyłali propozycje, które będziemy mogli analizować" - powiedział Cieślak.

Przypomniał równocześnie, że sytuacja finansowa samorządu terytorialnego to płaszczyzna podtrzymywana dwoma filarami. "Pierwszy filar to są subwencje, dotacje i zadania zlecone przez rząd, a drugi filar to są podatki, daniny i opłaty lokalne" - wskazał.

REKLAMA

"Samorząd dziś potrzebuje trzeciego filara, który da mu stabilizację finansową: jest to obszar ekonomiczno-gospodarczy" - podkreślił. "Jest bardzo dużo samorządów, które przedstawiają, w jaki sposób można korzystać z tej przestrzeni, wykorzystując również środki i programy rządowe do tego, aby budować trzecią podporę dochodów, trzeci strumień dochodów" - dodał.

Obecny podczas konferencji poseł i b. wiceminister rozwoju regionalnego oraz wiceprezydent Łodzi i współtwórca reformy samorządowej, Włodzimierz Tomaszewski, przypomniał, z jakim trudem odradzał się samorząd i jak blokowano reformy.

Wskazywał, że trzeba połączyć intensyfikacje rozwoju terytorialnego z racjonalizacją usług komunalnych, także np. w sferze gospodarki odpadami i wymogami środowiskowymi. Jego zdaniem, częścią rozwoju powinno być też zwiększenie partycypacji mieszkańców w procesach inwestycyjnych.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele, mogą nadsyłać propozycje do 31 maja tego roku na adres: samorzad@kprm.gov.pl lub na adres KPRM. Następnie opinie zostaną przeanalizowane w Departamencie Współpracy z Samorządem oraz przez Radę Samorządową przy Premierze RP, która wkrótce zostanie powołana. Wypracowane w ten sposób propozycje zostaną przedstawione pod ocenę MSWiA oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA