REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy muszą zmierzyć się z problemem śmieci

REKLAMA

Tylko rok został samorządom na uchwalenie nowych planów gospodarowania odpadami. Następnie powinny one ustalić wysokość tzw. podatku śmieciowego, jaki będzie pobierany od właścicieli nieruchomości, i przygotować przetargi związane z przetwarzaniem odpadów.

Od 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

REKLAMA

REKLAMA

Od chwili wejścia w życie ustawy, będzie tylko sześć miesięcy na uchwalenie zaktualizowanych planów gospodarki odpadami. "Kolejnych sześć miesięcy - to okres przeznaczony na przyjęcie stosownych uchwał, m.in. dotyczących poboru opłat oraz określenia wymagań przetargowych wobec dostawców usług odbioru i transportu odpadów" - mówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte Jarosław Dąbrowski.

W opinii ekspertów Deloitte, największym wyzwaniem wśród wymogów UE, do których dostosować musi się Polska, będzie ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, przekazywanych na składowiska do 2013 roku - do nie więcej niż 50 proc. (do 2020 do nie więcej niż 35 proc.) masy odpadów wytworzonych w 1995 roku. Równie ważne będzie zwiększenie recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Ponadto trzeba będzie zmniejszyć liczbę składowisk odpadów komunalnych.

Planowane jest zbudowanie dziewięciu nowych spalarni, przy dofinansowaniu z funduszy unijnych oraz rozbudowa spalarni na warszawskim Targówku. Na zachodzie Europy tego typu inwestycje powstają często w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

"W Polsce najbardziej zaawansowanym miastem, jeśli chodzi o budowę spalarni w formule PPP, jest Poznań. Już ogłoszono tam przetarg, w którym bierze udział 11 podmiotów" - powiedział Jarosław Dąbrowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska to szósty największy wytwórca odpadów w UE, a główną metodą ich zagospodarowania jest obecnie składowanie. Według Delloite, ponad 78 proc. masy wytworzonych w 2009 roku odpadów komunalnych zostało zdeponowane na wysypiskach śmieci. Recyklingowi poddano 14 proc., kompostowaniu i innym procesom 7 proc., a termicznemu przekształcaniu, tj. spalaniu z odzyskiem energii, zaledwie 1 proc.

Eksperci przekonują, że nie należy bać się spalania odpadów, gdyż nowoczesne technologie są bezpieczne dla ludzi i środowiska. "Polskie miasta, wzorem Sztokholmu, inwestując w nowoczesne zakłady termicznego przekształcania odpadów, mogłyby wykorzystać odpady jako lokalne źródło energii. Przykładowo w Warszawie, przy średniej produkcji odpadów na poziomie 800 tys. ton rocznie, stanowiłoby to ok. 10 proc. potrzeb miasta na ciepło" - przekonywał ekspert ds. termicznego przekształcania odpadów w konsorcjum Fortum Peter Liebscher.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA