Druga dawka szczepionki na COVID-19 w innym miejscu
REKLAMA
REKLAMA
Szczepienia na koronawirusa
Pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk podał, że mamy do dzisiaj ponad 18 mln 300 tys. wykonanych szczepień na koronawirusa w Polsce. Blisko 13 mln osób zostało już zaszczepionych pierwszą dawką. W ostatnich tygodniach odbywa się ponad 2 miliony szczepień tygodniowo.
REKLAMA
Szczepienia na koronawirusa – pierwsza dawka
Minister poinformował, że 25 maja osiągniemy ok. połowę osób pełnoletnich w Polsce, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już pierwszą dawkę albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Na szczepienia zapisuje się codziennie ponad 200 tys. osób.
Ilu Polaków chce się zaszczepić na koronawirusa?
Minister Michał Dworczyk przedstawił badania CBOS-u z których wynika, że 69% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19, a 71% Polaków pozytywnie ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień.
Druga dawka zmiana miejsca
Do tej pory szczepienie drugą dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi musiało odbywać się w tym samym miejscu, w którym przyjęta została pierwsza dawka. Od 1 lipca 2021 roku szczepienie drugą dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień. Ma to szczególne znaczenie w okresie wakacyjnym.
Szczepienia seniorów 70+ w domu
REKLAMA
Minister Michał Dworczyk poinformował także, że w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami danej gminy powyżej 70 lat i zaoferowanie im szczepienia przeciwko COVID-19. Rozmowy te będą przeprowadzane najczęściej przez pracowników GOPS-ów i MOPS-ów.
Seniorzy, którzy zadeklarują chęć szczepienia nie będą musieli samodzielnie udać się do punktu szczepień. Zostaną zaszczepieni w domu. Szczepienie zostanie bowiem zorganizowane przez zespół wyjazdowy, który dojedzie do seniora i zaszczepi go na miejscu. Zespoły te będą w dużej mierze oparte o Ochotniczą i Państwową Straż Pożarną, które będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonania szczepień, a więc z mobilnymi jednostkami szczepiennymi albo lekarzami lub przedstawicielami punktów prowadzących szczepienia.
Mobilne punkty szczepień na imprezach masowych
Od 15 czerwca 2021 roku wojewodowie będą musieli zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.
Szczepienia dzieci i młodzieży na COVID-19
Minister Michał Dworczyk na pytanie dziennikarzy dotyczące szczepień kolejnych grup osób odpowiedział, że rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Jeśli dopuści ona szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat Rada Medyczna podejmie odpowiednie działania w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.