Komorowski: jednodniowe wybory parlamentarne 9 października
REKLAMA
W styczniu zarząd krajowy PO zaaprobował 23 października jako wstępną datę wyborów parlamentarnych.
REKLAMA
"Dziś chciałbym poinformować, że moim zamiarem będzie ogłoszenie decyzji, iż terminem wyborów będzie pierwszy dostępny termin, czyli 9 października" - powiedział prezydent na briefingu prasowym.
Jak podkreślił, ze względu na nierozstrzygnięcie przez TK kwestii zgodności z konstytucją kodeksu wyborczego wybory będą jednodniowe.
"Decyzję formalnie podejmę, zgodnie z ustawą i konstytucją, dopiero na początku sierpnia, bo dzisiaj ogłoszenie decyzji oznaczałoby uruchomienie całej procedury związanej z wejściem Polski w okres kampanii wyborczej" - dodał.
Komorowski zaznaczył, że podał do wiadomości publicznej planowany termin wyborów, gdyż chciał "trochę partiom politycznym ułatwić życie, żeby mogły się lepiej przygotować do tej trudnej kampanii wyborczej".
REKLAMA
Prezydent, dopytywany przez PAP, dlaczego wybory będą jednodniowe, odpowiedział: "Jak będzie taka decyzja, to będziemy o niej rozmawiali". Za dwudniowymi wyborami - argumentując, że przyczyni się to do zwiększenia frekwencji - opowiadała się PO, która przekonywała Komorowskiego do podjęcia decyzji o dwudniowym głosowaniem.
Prezydent poinformował, że o termin wyborów pytali go niektórzy szefowie klubów parlamentarnych podczas konsultacji z nim na temat sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2010 rok.
Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.
Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada na 9, 16, 23 i 30 października.
REKLAMA
Prezydent ma prawo zarządzić dwudniowe wybory parlamentarne. Przewidują to nowe zasady wyborcze zawarte w kodeksie wyborczym, który wejdzie w życie 1 sierpnia i według którego odbędą się tegoroczne wybory. Kodeks wyborczy wprowadza również m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu oraz daje możliwość głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym za granicą.
14 lipca Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada przepisy kodeksu wyborczego. Zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego klub Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że wybory dwudniowe byłyby niekonstytucyjne.
REKLAMA
REKLAMA