Rząd przyjął projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej
REKLAMA
Projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców został przygotowany przez resort gospodarki.
REKLAMA
Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, jest to projekt tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i ułatwiającej prowadzenie działalności gospodarczej. Pierwsza ustawa deregulacyjna weszła w życie 1 lipca; umożliwia m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów.
Przyjęty w czwartek przez rząd projekt umożliwia niewliczanie zobowiązań z tytułu realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych.
Przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kosztownego - zdaniem CIR - obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w dzienniku "Monitor Polski B" (obecnie płacą ok. 771 zł brutto za stronę).
Przyszła ustawa skraca okres przedawnienia - z 10 do 5 lat - należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS. Rozwiązanie to - według CIR - zmniejszy koszty administracyjne ponoszone przez przedsiębiorców i innych płatników.
REKLAMA
Ponadto projekt wydłuża okres wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu z 31 marca do 31 lipca roku następnego. "Korzyści z tego rozwiązania będzie miał pracownik i pracodawca. Pracodawcy umożliwi to lepszą organizację pracy w firmie, a pracownikowi ułatwi zorganizowanie wypoczynku wiosennego lub letniego" - podkreśliło CIR.
Regulacja znosi też obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców od BHP w kwestii projektów budowy lub przebudowy obiektów. Pracodawca nadal będzie miał obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy w tych obiektach, dodatkowo będzie mógł skorzystać z opinii rzeczoznawcy z dziedziny BHP. Nie będzie to jednak obowiązkowe.
Projekt wydłuża termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia na 31 stycznia każdego roku. Rozwiązanie to - zdaniem CIR - poprawi sytuację podatników posiadających nieruchomości na terenie kilku gmin. Zyskają oni więcej czasu na wypełnienie deklaracji.
Przyszła ustawa ma umożliwić ponadto organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowanie do ministra finansów w sprawie ogólnych interpretacji podatkowych. Chodzi o przypadki stwierdzenia rozbieżności w zakresie niejednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. W takich sytuacjach minister finansów będzie zobowiązany do wydania ogólnej interpretacji podatkowej.
REKLAMA
Projekt przewiduje też zmniejszenie częstotliwości przekazywania informacji o składkach do ZUS i NFZ. Obecnie pracodawca musi to robić co miesiąc. Projekt zakłada, że będzie się to działo raz na rok, ale na żądanie pracownika - częściej.
Projekt przewiduje też skrócenie z 10 do 5 lat okresu przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych, co oznacza zmniejszenie kosztów administracyjnych dla przedsiębiorców i innych płatników.
Przyszła ustawa obniża z 6713 do 1000 zł opłatę skarbową za wpis do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Przepisy umożliwiają też stosowanie do wyrobów akcyzowych procedur uproszczonych, o których mowa w prawie celnym. Ma to ułatwić prowadzenie działalności firmom, które importują i eksportują wyroby akcyzowe.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem niektórych regulacji, dla których datę wejścia w życie określono na 1 stycznia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA