REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W listopadzie 2021 r. został założony 13-milionowy Profil Zaufany

profil zaufany
profil zaufany

REKLAMA

REKLAMA

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informację o 13-milionowym Profilu Zaufanym założonym w Polsce. Osoby posiadające Profil Zaufany mogą bez wychodzenia z domu załatwić szereg spraw w urzędach związanych z samochodami, dowodami osobistymi, meldunkiem. Profil jest narzędziem weryfikacji tożsamości dla około 13,2 mln Polaków. Umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwala na korzystanie z szeregu usług oferowanych przez urzędy na platformie ePUAP czy kontakt z ZUS. Dlatego każdego dnia listopada 2021 r. średnio niemal 7800 Polaków zakładało Profil Zaufany, a ponad 10 tysięcy pobierało aplikację mObywatel.

Profil Zaufany a walka z COVID-19

Osoby posiadające Profil Zaufany mogą błyskawicznie zarejestrować się online na test na COVID-19, a samo badanie przeprowadzić w najbliższym punkcie mobilnym. Jeśli kwalifikujesz się na test i wybierzesz opcję „zlecenie online” – logujesz się przez Profil Zaufany. Wysyłasz zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Otrzymasz SMS z numerem skierowania. W przypadku potwierdzenia przez test zachorowania na COVID-19 poprzez Internetowe Konto Pacjenta można załatwić sprawy związane z kwarantanną. Osoby zdrowe podobnie szybko mogą zdobyć e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19.

REKLAMA

Najpopularniejsze e-usługi

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował, że w listopadzie 2021 r. najpopularniejszą e-usługą była „Historia pojazdu”. Polacy skorzystali z niej 18 359 279 razy. Mogli w ten sposób sprawdzić, czy kupowany pojazd był kradziony, a także jego stan licznika i dane techniczne.

Inne popularne e-usługi w listopadzie 2021 r.:

1) „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu” – skorzystano z niej 81 431 razy;

2) „Punkty karne” – sprawdzano je ponad 1 611 344 razy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) „Bezpieczny autobus” - skorzystano 79 986 razy;

4) „Wyślij pismo” – 186 112 razy (każdego dnia listopada 2021 r. do urzędów trafiało średnio ponad 6200 elektronicznych pism ogólnych);

5) „Pobranie przez Internet odpisu aktu stanu cywilnego” – 22 500 razy;

6) „Meldunek przez Internet” – 18 328 razy;

7) „Zgłoszenie narodzin” – 12 400 narodzin;

8) „Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka” – 3975 wniosków;

9) Zgłoszenie przez Internet zniszczenia lub utraty dowodu – 4620 osób.

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel grupuje m.in. dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych, certyfikat szczepienia, e-recepty… w listopadzie pobrało ją ponad 300 tysięcy Polaków.

Jak założyć Profil Zaufany

Najszybszym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z usług banków. Posiadacz bankowego konta internetowego jest weryfikowany pod kątem swoich danych osobowych na podstawie jego danych znanych bankowi. Profil można założyć też w czasie wizyty w jednym z przeszło 1500 punktów potwierdzających Profil Zaufany. To np. urzędy miast, urzędy skarbowe, placówki pocztowe, placówki ZUS.

Profil Zaufany to dostęp do ePUAP

Rozwinięcie wspomnianego skrótu ePUAP to: „Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej”. Jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z szeregu usług oferowanych przez urzędy na tej platformie.

Profil Zaufany to dostęp do ZUS

Usługi oferowane przez ZUS i dostępne za pośrednictwem Profilu Zaufanego zebrane są na portalu PUE. Za jego pośrednictwem można rozliczyć jako przedsiębiorca składki ubezpieczeniowe czy złożyć wniosek do ZUS.

opracował Tomasz Król na podstawie informacji PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA