Niepełnosprawny w służbie cywilnej - nowe zasady zatrudniania
REKLAMA
Dyrektor generalny urzędu, ma obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o służbie cywilnej w ogłoszeniu o naborze pojawią się dodatkowe informacje:
REKLAMA
- o warunkach pracy na danym stanowisku
- czy w miesiącu poprzednim (w stosunku do daty publikacji ogłoszenia o naborze) wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie wynosi co najmniej 6 proc.
Jeśli w toku naboru niepełnosprawny kandydat do pracy w urzędzie zakwalifikowany zostanie do pierwszej piątki, będzie miał pierwszeństwo w zatrudnieniu o ile w urzędzie wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych jest niższy niż 6 proc.
REKLAMA
Aby niepełnosprawny znalazł się w czołówce nie wystarczy by spełniał wymagania niezbędne – czyli konieczne do podjęcia pracy na danym stanowisku. W każdym przypadku decydujące staną się kwalifikacje kontrkandydatów. Jeśli w szranki staną kandydaci o wysokich kwalifikacjach mogą oni spełniać nie tylko wymagania konieczne ale i dodatkowe - pozwalające na optymalne wykonywanie zadań na danym stanowisku. W tej sytuacji niepełnosprawny będzie musiał spełniać także wymagania dodatkowe i to na tyle by znaleźć się wraz z konkurentami w pierwszej piątce. Jeśli natomiast niewielu kandydatów spełniać będzie wymagania niezbędne już samo ich spełnienie może uplasować niepełnosprawnego kandydata w czołówce.
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw Nr 201 pozycja 1183 z 26 września 2011) wejdzie w życie 26 listopada 2011 r.
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA