REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady sprzedaży drewna w 2023 roku przez Lasy Państwowe

Nowe zasady sprzedaży drewna w 2023 roku przez Lasy Państwowe
Nowe zasady sprzedaży drewna w 2023 roku przez Lasy Państwowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lasy Państwowe wprowadzają nowe zasady sprzedaży drewna dla przemysłu w 2023 roku. Jednolita cena minimalna będzie obowiązywała zarówno w procedurach dla stałych klientów, jak i na aukcjach otwartych. Wzrośnie waga pozacenowych kryteriów oceny ofert. Zmiany te nie dotyczą rynku sprzedaży detalicznej - w tym sprzedaży drewna opałowego.

Nowe zasady sprzedaży drewna w 2023 roku. Zmiany w regulaminie sprzedaży drewna dla przemysłu wprowadzone przez Lasy Państwowe

Lasy Państwowe od kilkunastu lat sprzedają drewno firmom w bezstronnych procedurach elektronicznych. Zasady sprzedaży tworzą parasol ochronny dla firm dłużej działających na rynku. Aż 70% drewna jest dostępne wyłącznie dla stałych nabywców na Portalu Leśno-Drzewnym. Daje im to gwarancję dostaw surowca, czyli stabilne warunki prowadzenia firm. 30% drewna sprzedajemy na otwartych aukcjach (e-drewno). Organizujemy je z myślą o firmach z tradycjami, ale i o tych, które dopiero pojawiły się na rynku.

W procedurach na rok 2023 konieczne stało się wprowadzenie kilku zmian. Mają one na celu maksymalizację przerobu drewna na rynku krajowym i co za tym idzie, ograniczenie eksportu drewna nieprzetworzonego. Wpłyną też na zmniejszenie niekorzystnej różnicy cen pomiędzy kanałem dystrybucji dla stałych odbiorców (Portal Leśno-Drzewny) i aukcjami systemowymi  e-drewno. Znaczna różnica cen pomiędzy oboma kanałami dystrybucji mogła przyczyniać się do spekulacyjnego obrotu surowcem. 

REKLAMA

Kryteria pozacenowe w PL-D – wzrost do 20%

REKLAMA

Pozacenowe kryteria oceny ofert zostały wprowadzone już w ubiegłym roku. O przydziale drewna decydowało również to czy przedsiębiorca przerabia drewno i czy robi to na obszarze wspólnoty europejskiej. Łączna maksymalna wartość obu kryteriów wynosiła 15%. Kryterium cenowe ważyło maksymalnie pozostałe 85%.

Lasy Państwowe przeanalizowały tegoroczne doświadczenia i zmodyfikowały pozacenowe kryteria oceny ofert na przyszły rok. Będą one jeszcze w większym stopniu zabezpieczały interes naszych przedsiębiorców. W ocenie ofert na rok 2023 łączna waga kryteriów pozacenowych wzrosła do 20%.

Ponieważ wszyscy z prawie 6500 klientów Lasów Państwowych zadeklarowali w 2022 r. posiadanie zakładów przerobu na terenie UE, zapadła decyzja o zamianie tego kryterium na kryterium głębokości przerobu surowca.

Dwa kryteria pozacenowe w 2023 roku. Punkty za zaawansowany przerób

Na rok 2023 obowiązywać będą dwa kryteria pozacenowe:
kryterium przerobu – maksymalnie 10 punktów otrzyma przedsiębiorca, który przerabia całe drewno kupione od Lasów Państwowych,
kryterium głębokości przerobu – czyli jego zaawansowania; 10 punktów może zostać przyznane za zaawansowany przerób większości drewna, a za przerób niskozaawansowany, jak korowanie, sortowanie bądź konfekcjonowanie, można otrzymać tylko połowę punktów. W przypadku niestosowania procesów technologicznych związanych z przerobem przedsiębiorca otrzyma 0 punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowane kryteria mają również na celu wspierać i zachęcać przedsiębiorców do samodzielnego, jak najbardziej zaawansowanego przerobu.

Publikacja deklaracji przerobu

Deklaracje nabywców dotyczące udziału i głębokości przerobu zostaną zamieszczone w Internecie (Portal Leśno-Drzewny). Upublicznione dane pozwolą na identyfikację przedsiębiorcy i jego deklaracji służącej do oceny ofert. Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić, co zadeklarowała firma, która zajmuje się pośrednictwem w handlu drewnem.

Jednolita cena minimalna drewna w PL-D i na aukcjach w 2023 roku

REKLAMA

Kwestią podstawową będzie urynkowienie cen minimalnych (otwarcia). Ich podstawą na 2023 r. są ceny minimalne z  procedur na 2022 r., podniesione tylko o połowę zmiany cen uzyskanych na w procedurach na 2022 r. Symulowana cena minimalna dla drewna ogółem jest aż o 21% niższa od ceny uzyskanej w procedurach na 2022 r., dając kupującym możliwość znaczących obniżek cen.

Dla drewna ogółem będzie to 269 zł/m3. Od tego pułapu przedsiębiorcy będą składali oferty. Lasy Państwowe, jako zarządca majątku Skarbu Państwa, nie mogą abstrahować od wartości cenowych ustalanych przez rynek.

Powodem takiego ustalania ceny minimalnej (wywoławczej) stał się nadmierny rozdźwięk pomiędzy cenami w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (dostępnej dla stałych klientów) i na aukcjach e-drewno. Na aukcjach stali klienci uzupełniają zakupy, a nowi przedsiębiorcy, bez udokumentowanej historii zakupów, rozpoczynają działalność na rynku dzrewnym. Aukcje cechują się wyższą konkurencyjnością, a osiągane ceny są wyższe. W bieżącym roku na otwartych aukcjach, w wyniku konkurencyjnych zakupów przedsiębiorców, ceny osiągnęły poziom ponad dwukrotnie wyższy niż na rynku dla stałych nabywców. Wysokie oferty pojawiły się m.in. z uwagi na znakomitą koniunkturę panującą w przemyśle drzewnym w roku 2021 i początkach roku 2022.

Dalsze utrzymywanie takiej sytuacji nie jest możliwe i stanowi zagrożenie wykreowania dwóch odrębnych rynków, z dalszymi konsekwencjami w postaci możliwych spekulacji (np. po co przerabiać tańsze drewno nabyte w procedurze sprzedaży ofertowej skoro można je odsprzedać ze znacznym zyskiem po cenach aukcyjnych). Efekt jest też taki, że znaczna część stałych klientów przestała uzupełniać zakupy w systemie aukcyjnym.

Lasy Państwowe liczą, że poziom ostatecznych cen w obu kanałach dystrybucji również się wyrówna, przyczyniając się do stabilizacji na rynku drewna okrągłego.

Eksport firm niewliczany do historii zakupów

Drewno, wobec którego sami kupujący zadeklarowali wywóz z Polski, nie będzie wliczone do historii sprzedaży w procedurach na 2023 r. W ten sposób uwzględniono postulaty przedstawicieli przedsiębiorców. Ograniczono również liczbę miejsc załadunku do maksymalnie trzech, zapewniając możliwość obniżenia kosztów spedycji drewna ponoszonych przez kupujących.

Harmonogram procedur sprzedaży drewna na I półrocze 2023 roku

Szczegółowy harmonogram procedur sprzedaży drewna na I półrocze 2023 roku dostępny jest pod adresem: http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/komunikat_w_sprawie_harmonogramu_sprzedazy_drewna_na_i_porocze_2023_r.pdf

Przypominamy także, że Lasy Państwowe w ramach odpowiedzialnego wsparcia udostępniają bezpłatnie wszystkim przedsiębiorcom narzędzia biznesowe zawarte Panelu Kontrahenta, pozwalające na ograniczenie kosztów związanych z obsługą realizacji umów oraz szeroko pojętej współpracy biznesowej.

Wszystkie niezbędne informacje związane ze sprzedażą drewna przez Lasy Państwowe dla przedsiębiorców od lat upubliczniane są na stronie Portalu Leśno-Drzewnego: https:// http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/

Zmiany nie dotyczą rynku sprzedaży detalicznej - w tym sprzedaży drewna opałowego

Lasy Państwowe podkreślają, że przedstawione wyżej zmiany nie dotyczą rynku sprzedaży detalicznej,  w tym sprzedaży drewna opałowego. Cenniki i regulaminy sprzedaży ustalone przez nadleśnictwa pozostają w mocy i drewno opałowe pochodzące bezpośrednio z Lasów Państwowych pozostaje nadal najtańszym surowcem grzewczym.

 

Polski przemysł drzewny w 2022 roku - najwyższa rentowność w historii

Lasy Państwowe wskazują, że rzekoma „dramatyczna sytuacja polskiego przemysłu drzewnego”, o której alarmuje branża w swojej kampanii reklamowej, to w rzeczywistości skokowy wzrost sprzedaży z 28 do 39 mld zł i najwyższa w historii rentowność. Krociowe zyski przedsiębiorców drzewnych i światowy popyt doprowadziły do patologii na polskim rynku i dużego wzrostu eksportu drewna, bo bardziej opłaca się firmom sprzedać za granicę drewno tanio kupione od Lasów Państwowych, niż produkować z niego w Polsce. I to jest rzeczywista przyczyna protestu firm drzewnych po ogłoszeniu zmian zasad sprzedaży tego surowca.

Ceny drewna w Polsce i w innych państwach

Wbrew temu, co głoszą w publikowanym w mediach liście stowarzyszenia firm drzewnych, drewno w Polsce nie jest najdroższe w Europie. Wystarczy prześledzić przykładowe ceny – metr sześcienny tarcicy kosztuje w Polsce średnio 1500 zł, w Szwecji to 346 dolarów, czyli o prawie 200 zł drożej. Podobnie tańsze w Polsce są: sosna wielkowymiarowa – w Polsce średnio 390 zł, w Niemczech 85 euro, oraz świerk - w kraju 406  zł, w Austrii 105 euro. A to tylko Europa – w Chinach, które cały czas mocno zwiększają import drewna, można łatwo sprzedać polski surowiec znacznie drożej.

Lasy Państwowe: 70 procent pozyskiwanego drewna dostępne wyłącznie dla stałych nabywców

Business is business, ale liczy się też interes państwa i dobro przyszłych pokoleń Polaków. Dlatego Lasy Państwowe nie są przedsiębiorstwem komercyjnym. Nie sprzedają drewna dla zysku, ani go nie eksportują. To strażnik polskiego skarbu narodowego – polskich lasów. I dlatego od dziesięcioleci drewna na polskim rynku co roku pojawia się tylko ściśle określona ilość. Nie mają tu znaczenia wielkość popytu w danym roku czy nagły wzrost cen. Drewna na rynku jest tylko tyle, ile zaplanowano wiele lat temu. Lasy Państwowe pozyskują drewno nie dla zysku, ale wyłącznie zgodnie z długoletnimi planami, tworzonymi przez ministerialnych ekspertów i naukowców raz na 10 lat dla każdego nadleśnictwa w kraju. Rocznie pozyskuje się mniej drzew niż ich co roku przyrasta, po to by lasów było co roku coraz więcej, a polska gospodarka miała stały i stabilny dostęp do surowca.

I właśnie dlatego aż 70 procent pozyskiwanego drewna jest dostępne wyłącznie dla stałych nabywców, którzy kupują ten surowiec od kilkunastu lat w specjalnych, bezstronnych procedurach elektronicznych. To dla nich gwarancja dostaw drewna i niższe ceny, a to oznacza stabilne warunki prowadzenia firmy.

Patologie na aukcjach drewna - powód zmiany zasad sprzedaży drewna w 2023 roku

30 procent drewna sprzedawane jest na otwartych aukcjach. Organizowane są z myślą o firmach z tradycjami, ale i o tych, które dopiero powstały. To powinność państwowej instytucji, by zapewnić surowiec dla wolnego rynku. Na takich aukcjach cena sprzedaży to wynik licytacji samych firm drzewnych. Kiedyś obowiązywały ceny maksymalne, ale po interwencjach Najwyższej Izby Kontroli i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Lasy Państwowe musiały zlikwidować te ograniczenie.

Ceny na aukcjach są windowane, bo drewno w Polsce wciąż jest najtańsze i nadal można je sprzedawać za granicę z dużym zyskiem, bo na taki surowiec na świecie jest niespotykanie duży popyt. A zysk jest tak atrakcyjny, że eksportem drewna zajęły się także nawet firmy będące stałymi nabywcami od Lasów Państwowych.
To patologia, którą Lasy Państwowe chcą teraz ograniczyć. Dlatego wprowadzają zmiany zasad sprzedaży drewna. W 2023 roku cena minimalna będzie obowiązywała zarówno w procedurach dla stałych klientów, jak i na aukcjach otwartych. Wyrównanie cen wyjściowych w obu kanałach dystrybucji i dostosowanie ich do cen rynkowych doprowadzi do wyrównania cen ostatecznych i na zakupy będzie stać więcej firm. Ograniczy to możliwość spekulacji.

Lepsza cena dla przerabiających drewno w Polsce w sposób zaawansowany

Ponadto wprowadzony zostaje mechanizm chroniący rodzimy rynekuczciwe firmy, które zadeklarują, że zakupione drewno będą w kraju przerabiać w ściśle określonym, daleko zaawansowanym stopniu, otrzymają lepszą ofertę. Co więcej, deklaracje te będą publikowane i każdy będzie mógł sprawdzić, czy firma dotrzymuje umowy.

1/3 powierzchni Polski to lasy

Lasy Państwowe deklarują, że od lat prowadzą zrównoważoną i odpowiedzialną gospodarkę leśną, odporną na naciski branżowych lobbystów. To dzięki pracy pokoleń leśników, ich doświadczeniu i profesjonalizmowi lasów w Polsce co roku przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Stanowią już jedną trzecią powierzchni Polski, a będzie ich jeszcze więcej.

Źródło: Lasy Państwowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lesiak
  2023-02-21 11:22:46
  Guzik prawda. W lutym 2023 cena drewna kominkowego wynosi 390 zł /mp a w 2022 ok 240 zł
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • 56712
  2023-11-07 14:22:05
  Lasy Państwowe potrafią cały okres lata od maja do listopada wystawiać drewno,które przez okres letni zasinieje,zapleśnieje, zaparzy się, w tej samej cenie co drewno pełnowartościowe, to jest zła gospodarka leśna,zarządzana przez konowałów leśnych
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

REKLAMA

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA