REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać środki z PPK na wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Jak wykorzystać środki z PPK na wkład własny przy kredycie hipotecznym?
Jak wykorzystać środki z PPK na wkład własny przy kredycie hipotecznym?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze, zgromadzone w PPK, można przeznaczyć np. na wkład własny przy kredycie hipotecznym. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla młodych osób, marzących o własnym mieszkaniu. W dodatku pieniądze otrzymamy bez żadnych potrąceń!

Z pieniędzy w PPK możemy skorzystać w każdej chwili. Jeśli wypłacamy oszczędności przed 60. rokiem życia na dowolny cel (zwrot), wiąże się to z pewnego rodzaju potrąceniami. Możemy jednak w dwóch sytuacjach wypłacić pieniądze wcześniej bez żadnych pomniejszeń – na wkład własny i w przypadku poważnego zachorowania.

REKLAMA

Wypłata z PPK na wkład własny

Wypłata z PPK na wkład własny przy kredycie hipotecznym może być przeznaczona na:

 • zakup mieszkania lub domu,
 • budowę domu,
 • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
 • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
 • nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,
 • udział w nieruchomości gruntowej.

Kto może skorzystać z wypłaty z PPK na wkład własny?

Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK, bez żadnych potrąceń. Pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK – można to potraktować jak nieoprocentowaną pożyczkę. Mamy na to maksymalnie 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym powinniśmy zacząć zwracać pieniądze nie później niż 5 lat od daty pobrania środków. Z tej opcji wypłaty można skorzystać tylko raz.

Co trzeba zrobić, by wypłacić środki z PPK na wkład własny?

Jeśli planujemy skorzystanie z tej opcji, musimy złożyć w instytucji finansowej, w której mamy rachunek, wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK. W umowie musi być także określony czas, w którym zaczniemy zwracać pieniądze na swój rachunek PPK. Warto zaznaczyć, że „pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca tyle, ile pożyczył. Dzięki temu PPK jest bardzo korzystnym sposobem finansowania wkładu własnego na cele mieszkaniowe.

Wypłata z kilku rachunków PPK na jeden wkład własny

REKLAMA

Jeżeli uczestnik PPK gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK, prowadzonych przez różne instytucje finansowe, to wniosek o zawarcie umowy, na podstawie której instytucja finansowa wypłaci mu środki w celu pokrycia wkładu własnego, składa wybranej przez siebie instytucji finansowej. Uczestnik PPK może zawrzeć umowę w celu pokrycia wkładu własnego z więcej niż jedną instytucją finansową, pod warunkiem, że wszystkie te umowy będą dotyczyły tej samej inwestycji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkład własny do kredytu na sfinansowanie danej inwestycji może zostać pokryty ze środków pochodzących  z rachunków PPK każdego z małżonków. Każdy z nich sam decyduje, z których rachunków PPK i jaki procent środków chce wypłacić na ten cel.

Wypłata na wkład własny to nie koniec oszczędzania w PPK

W obu przypadkach wypłata pieniędzy nie wiąże się z końcem oszczędzania. Po skorzystaniu z wypłaty rachunek PPK nadal będzie zasilany wpłatami pracodawcy, państwa i uczestnika programu. 
Szczegółowe informacje na temat wypłat na wkład własny i w przypadku poważnego zachorowania można znaleźć w poradniku „Wypłaty w sytuacjach szczególnych”.

Źródło: www.mojeppk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sabina
  2023-02-19 20:23:31
  Właśnie ten program ma wiele możliwości. To nie tylko same oszczędności na przyszła emeryturę. ale przez lata uczestnik może chociażby wykorzystać tak zgromadzone pieniądze na wkład mieszkaniowy. Poza tym warto przypomnieć, że te oszczędności sa dziedziczone. Wiec może z nich skorzystać najbliższa rodzina.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA