PPK: Obowiązkowa informacja od pracodawcy do 28 lutego 2023 r. [autozapis, wzory]
REKLAMA
REKLAMA
Autozapis do PPK w 2023 r.
Aby zostać zapisanym do PPK, pracownicy w wieku 18 - 55 lat nie muszą nic robić. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat, powinny złożyć wniosek o przystąpienie, bądź wznowienie naliczania wpłat do PPK do 28 lutego 2023 roku. W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK, ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r. Można ją złożyć także w innym dowolnym terminie po tej dacie.
REKLAMA
Informacja o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK - wzór
(nazwa podmiotu zatrudniającego)
……………………………………………….
(adres)
……..…………………………………………..
(imię i nazwisko osoby zatrudnionej)
……………..………………………………….
(PESEL)
Informacja o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK
W związku ze złożeniem przez Pana/Panią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, informuję, że od 1 kwietnia ……… roku będą dokonywane wpłaty do PPK na Pana/Pani rachunek PPK, chyba że ponownie złoży Pan/Pani deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Jeżeli przed 1 kwietnia ………… roku ukończy Pan/Pani 55. rok życia, wpłaty do PPK będą dokonywane na Pana/Pani rachunek PPK od 1 kwietnia …………….. wyłącznie na Pana/Pani wniosek złożony do ostatniego dnia lutego.*
…..…………………………………………………………..
(data i podpis podmiotu zatrudniającego)
Potwierdzenie otrzymania:
…………………………………………………
(data i podpis uczestnika PPK)
REKLAMA
*Co 4 lata (w 2023 r., w 2027 r. itd.), od 1 marca, przestają obowiązywać deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone zarówno przez uczestników PPK, jak i przez osoby zatrudnione, w imieniu których - na skutek złożenia tej deklaracji – nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK. Jeżeli uczestnicy PPK nie ponowią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, od wypłacanego im wynagrodzenia będą obliczanie i pobierane wpłaty do PPK. Wpłaty do PPK obliczone i pobrane z wynagrodzenia wypłaconego w marcu zostaną dokonane od 1 kwietnia. Dotyczy to także osób zatrudnionych, które do końca lutego nie stały się uczestnikami PPK. W ich przypadku, jeżeli w marcu nie ponowią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, obliczanie, pobieranie i dokonywanie wpłat do PPK będzie poprzedzone zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK (art. 16 ust. 1 zdanie drugie, art. 23 ust. 6 ustawy o PPK).
Podmiot zatrudniający nie dokona wpłat za uczestnika PPK, jeżeli uczestnik PPK po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a przed 1 kwietnia ukończył 70. rok życia (art. 23 ust. 8 ustawy o PPK). Podmiot zatrudniający będzie dokonywać wpłat za uczestnika PPK, który po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a przed 1 kwietnia, ukończył 55. rok życia, wyłącznie na wniosek tego uczestnika PPK złożony do ostatniego dnia lutego (art. 23 ust. 9 ustawy o PPK). W przypadku złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK w marcu lub później, wniosek ten zostanie uwzględniony na zasadach ogólnych.
Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku polskim [Word]
Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku angielskim [Word]
Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku ukraińskim [Word]
DEKLARACJA O REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK)
Poniżej deklaracja o rezygnacji z PPK w formacie PDF
Co do są PPK?
REKLAMA
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Ustawodawca zdecydował, że co 4 lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK. Kolejny przypada właśnie w tym roku.
„W wielu krajach nieodłączną częścią zabezpieczenia emerytalnego, stanowiącą w sposób istotny uzupełnienie systemu publicznego, są programy emerytalne tworzone w miejscu pracy. W celu upowszechnienia uczestnictwa w tych programach, niektóre kraje, m.in. USA, Wielka Brytania, Nowa Zelandia czy Turcja, wprowadziły tzw. automatyczny zapis do tych programów” – powiedział PAP prezes PFR Portal PPK.
Zauważył, że z zagranicznych programów, opartych na automatycznym zapisie, wybrano najlepsze praktyki, najbardziej efektywne mechanizmy i dostosowano je do polskich realiów.
„Domyślną opcją powinno być zapisanie do programu oszczędzania i pozostawienie możliwości późniejszej rezygnacji. Z doświadczeń zagranicznych wynika, że obecność rozwiązań ekonomii behawioralnej, w tym m.in. tzw. autozapisu, pozytywnie wpływa na partycypację w programach dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne” – powiedział Zapotoczny.
Przypomniał, że uczestnicy PPK mają wpływ na to, jak są inwestowane ich środki. Jeśli uczestnik PPK niczego nie będzie zmieniał, pozostanie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty w zależności od swojej daty urodzenia.
„Uczestnik PPK (...) jest przypisany do funduszu w zależności od swojego wieku, np. pracownik, który ukończy 60. rok życia w 2040 roku będzie w funduszu PPK 2040. W miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, polityka inwestycyjna funduszu będzie dostosowywana w taki sposób, aby zapewniała właściwe bezpieczeństwo powierzonych środków” – powiedział prezes PFR Portal PPK.
Zaznaczył, że każdy uczestnik PPK może zdecydować, by jego wpłaty do PPK wpływały do jednego lub kilku innych funduszy zdefiniowanej daty innych, niż właściwy dla jego wieku.
Dodał, że mimo niesprzyjających okoliczności zauważalny jest przyrost liczby uczestników PPK średnio o 20 tysięcy osób miesięcznie.
Ile osób w PPK
„Z możliwości oszczędzania w PPK skorzystało już 2,52 mln osób, które mają 2,86 mln aktywnych rachunków. Są to osoby, które przekonały się do tego programu m.in. z tego powodu, że wpłaty do PPK finansuje nie tylko sam uczestnik, ale także jego pracodawca. Uczestnik PPK może także liczyć na wpłatę powitalną i dopłaty roczne od państwa" – powiedział Zapotoczny.
Poinformował, że obecna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wynosi blisko 12 mld zł.
Zaznaczył, że analiza przyrostu uczestników programów z automatycznym zapisem pokazuje, że partycypacja w takich programach rozwija się stopniowo, wraz z budowaniem świadomości, że ważna jest konieczność posiadania dodatkowych środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej.
„Taki sam mechanizm, naszym zdaniem, zadziała również w Polsce. Na to potrzeba jednak czasu i stabilności zasad programu. Już obecnie najlepszymi ambasadorami PPK są jego uczestnicy” – powiedział Zapotoczny.
PFR Portal PPK jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności określonej w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Główną misją portalu https://www.mojeppk.pl/ jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK.
REKLAMA
REKLAMA