REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Obowiązkowa informacja od pracodawcy do 28 lutego 2023 r. [autozapis, wzory]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PPK: Obowiązkowa informacja od pracodawcy do 28 lutego 2023 r.
PPK: Obowiązkowa informacja od pracodawcy do 28 lutego 2023 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.

Autozapis do PPK w 2023 r.

Aby zostać zapisanym do PPK, pracownicy w wieku 18 - 55 lat nie muszą nic robić. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat, powinny złożyć wniosek o przystąpienie, bądź wznowienie naliczania wpłat do PPK do 28 lutego 2023 roku. W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK, ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r. Można ją złożyć także w innym dowolnym terminie po tej dacie.

REKLAMA

Informacja o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK - wzór

(nazwa podmiotu zatrudniającego)

……………………………………………….

(adres)

……..…………………………………………..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(imię i nazwisko osoby zatrudnionej)

……………..………………………………….

(PESEL)

 

Informacja o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK

 

W związku ze złożeniem przez Pana/Panią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, informuję, że od 1 kwietnia ……… roku będą dokonywane wpłaty do PPK na Pana/Pani rachunek PPK, chyba że ponownie złoży Pan/Pani deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Jeżeli przed 1 kwietnia ………… roku ukończy Pan/Pani 55. rok życia, wpłaty do PPK będą dokonywane na Pana/Pani rachunek PPK od 1 kwietnia …………….. wyłącznie na Pana/Pani wniosek złożony do ostatniego dnia lutego.*

…..…………………………………………………………..

(data i podpis podmiotu zatrudniającego)

Potwierdzenie otrzymania:

       …………………………………………………      

(data i podpis uczestnika PPK)

REKLAMA

*Co 4 lata (w 2023 r., w 2027 r. itd.), od 1 marca, przestają obowiązywać deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone zarówno przez uczestników PPK, jak i przez osoby zatrudnione, w imieniu których - na skutek złożenia tej deklaracji – nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK. Jeżeli uczestnicy PPK nie ponowią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, od wypłacanego im wynagrodzenia będą obliczanie i pobierane wpłaty do PPK. Wpłaty do PPK obliczone i pobrane z wynagrodzenia wypłaconego w marcu zostaną dokonane od 1 kwietnia. Dotyczy to także osób zatrudnionych, które do końca lutego nie stały się uczestnikami PPK. W ich przypadku, jeżeli w marcu nie ponowią deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, obliczanie, pobieranie i dokonywanie wpłat do PPK będzie poprzedzone zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK (art. 16 ust. 1 zdanie drugie, art. 23 ust. 6 ustawy o PPK).

Podmiot zatrudniający nie dokona wpłat za uczestnika PPK, jeżeli uczestnik PPK po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a przed 1 kwietnia ukończył 70. rok życia (art. 23 ust. 8 ustawy o PPK). Podmiot zatrudniający będzie dokonywać wpłat za uczestnika PPK, który po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a przed 1 kwietnia, ukończył 55. rok życia, wyłącznie na wniosek tego uczestnika PPK złożony do ostatniego dnia lutego (art. 23 ust. 9 ustawy o PPK). W przypadku złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK w marcu lub później, wniosek ten zostanie uwzględniony na zasadach ogólnych.

 

Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku polskim [Word]

 

 

Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku angielskim [Word]

 

 

Wzór informacji o autozapisie do PPK w języku ukraińskim [Word]

 

 

DEKLARACJA O REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT DO PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH (PPK)

Poniżej deklaracja o rezygnacji z PPK w formacie PDF

PPK

 

Co do są PPK?

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Ustawodawca zdecydował, że co 4 lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK. Kolejny przypada właśnie w tym roku.

„W wielu krajach nieodłączną częścią zabezpieczenia emerytalnego, stanowiącą w sposób istotny uzupełnienie systemu publicznego, są programy emerytalne tworzone w miejscu pracy. W celu upowszechnienia uczestnictwa w tych programach, niektóre kraje, m.in. USA, Wielka Brytania, Nowa Zelandia czy Turcja, wprowadziły tzw. automatyczny zapis do tych programów” – powiedział PAP prezes PFR Portal PPK.

Zauważył, że z zagranicznych programów, opartych na automatycznym zapisie, wybrano najlepsze praktyki, najbardziej efektywne mechanizmy i dostosowano je do polskich realiów.

„Domyślną opcją powinno być zapisanie do programu oszczędzania i pozostawienie możliwości późniejszej rezygnacji. Z doświadczeń zagranicznych wynika, że obecność rozwiązań ekonomii behawioralnej, w tym m.in. tzw. autozapisu, pozytywnie wpływa na partycypację w programach dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne” – powiedział Zapotoczny.

Przypomniał, że uczestnicy PPK mają wpływ na to, jak są inwestowane ich środki. Jeśli uczestnik PPK niczego nie będzie zmieniał, pozostanie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty w zależności od swojej daty urodzenia.

„Uczestnik PPK (...) jest przypisany do funduszu w zależności od swojego wieku, np. pracownik, który ukończy 60. rok życia w 2040 roku będzie w funduszu PPK 2040. W miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, polityka inwestycyjna funduszu będzie dostosowywana w taki sposób, aby zapewniała właściwe bezpieczeństwo powierzonych środków” – powiedział prezes PFR Portal PPK.

Zaznaczył, że każdy uczestnik PPK może zdecydować, by jego wpłaty do PPK wpływały do jednego lub kilku innych funduszy zdefiniowanej daty innych, niż właściwy dla jego wieku.

Dodał, że mimo niesprzyjających okoliczności zauważalny jest przyrost liczby uczestników PPK średnio o 20 tysięcy osób miesięcznie.

Ile osób w PPK

„Z możliwości oszczędzania w PPK skorzystało już 2,52 mln osób, które mają 2,86 mln aktywnych rachunków. Są to osoby, które przekonały się do tego programu m.in. z tego powodu, że wpłaty do PPK finansuje nie tylko sam uczestnik, ale także jego pracodawca. Uczestnik PPK może także liczyć na wpłatę powitalną i dopłaty roczne od państwa" – powiedział Zapotoczny.

Poinformował, że obecna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wynosi blisko 12 mld zł.

Zaznaczył, że analiza przyrostu uczestników programów z automatycznym zapisem pokazuje, że partycypacja w takich programach rozwija się stopniowo, wraz z budowaniem świadomości, że ważna jest konieczność posiadania dodatkowych środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej.

„Taki sam mechanizm, naszym zdaniem, zadziała również w Polsce. Na to potrzeba jednak czasu i stabilności zasad programu. Już obecnie najlepszymi ambasadorami PPK są jego uczestnicy” – powiedział Zapotoczny.

PFR Portal PPK jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności określonej w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Główną misją portalu https://www.mojeppk.pl/ jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK.

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA