REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Także pracownicy mikroprzedsiębiorców podlegają autozapisowi w 2023 r. Bez znaczenia dotychczasowe zwolnienie z PPK

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
Media

REKLAMA

REKLAMA

Autozapis do PPK w 2023 r. dotyczy także mikroprzedsiębiorców. Nawet tych, którzy w poprzednich latach korzystali ze zwolnienia z PPK z uwagi na brak zainteresowania ich pracowników tym programem. 

Dlaczego mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK?

Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z uczestnictwa w PPK, ale jest to zwolnienie warunkowane brakiem zainteresowania PPK ze strony pracowników. Ustawodawca założył, że w małych firmach pracownicy niekoniecznie będą chcieli należeć do PPK. Powszechną wiedzą jest, że taka firma oferuje często mniejsze wynagrodzenia niż firmy duże. A uczestnictwo w PPK wymaga dokonywania comiesięcznych potrąceń z pensji. 

REKLAMA

Podstawa zwolnienia z PPK dla mikroprzedsiębiorców

Podstawa zwolnienia: art. 13 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych

Przepis stanowi:

„Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji w PPK w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.” 

Uczestnictwo w PPK - co się zmienia w 2023 r.? 

Zwolnienie to obowiązuje także w 2023 r. Nie zmienia się. Ale podstawą zwolnienia jest rezygnacja z PPK wszystkich pracowników. Autozapis w 2023 r. wymusza na pracownikach ponowne podjęcie decyzji w tym zakresie. Jeżeli choć jeden zmieni decyzję, to firma wchodzi aktywnie do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autozapis do PPK w 2023 r. a małe firmy   

Także małe firmy zatrudniające po kilka osób muszą do końca lutego 2023 r. powiadomić swoich pracowników o tym, że wygasa ich rezygnacja z PPK. I jeżeli nie złożą ponownej rezygnacji będą uczestnikami programu.

REKLAMA

Przykład. Sklep internetowy zatrudnia 3 pracowników. Nie przystąpili do PPK w 2021 r. 6 lutego 2023 r. właściciel (mikroprzedsiębiorca) poinformował ich o wygaśnięciu rezygnacji z PPK z 2021 r. W marcu 2 pracowników złożyło ponowne rezygnacje z PPK dla 2023 r. Ale jeden pracownik tego nie zrobił. Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie wpłacał pieniądze do PPK za tego pracownika.

Przykład nie dotyczy jedynie pracowników, którzy ukończyli 55 lat i nie ukończyli 70 lat. Tu warunkiem przystąpienia przez nich do PPK jest nie tylko brak deklaracji o rezygnacji, ale i osobny wniosek.

Pracownik nie złożył ponownej rezygnacji w marcu 2023 r. z PPK. Co dalej?

Co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca (w tym mikroprzedsiębiorca) informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z PPK np. w 2022 r. o ponownym dokonywaniu wpłat do PPK za tego uczestnika. I reguła ta ma zastosowanie do 2023 r. 

Przepisy ustanawiają dla 2023 r. regułę kolejną: 

Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca dokonuje wpłat za pracownika dotychczas nie korzystającego z PPK, chyba że pracownik ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu odpowiednią deklarację.

Tak więc brak rezygnacji z PPK w marcu 2023 r. oznacza w kwietniu 2023 r. rozpoczęcie płatności za pracownika.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA