REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Także pracownicy mikroprzedsiębiorców podlegają autozapisowi w 2023 r. Bez znaczenia dotychczasowe zwolnienie z PPK

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
Media

REKLAMA

REKLAMA

Autozapis do PPK w 2023 r. dotyczy także mikroprzedsiębiorców. Nawet tych, którzy w poprzednich latach korzystali ze zwolnienia z PPK z uwagi na brak zainteresowania ich pracowników tym programem. 

Dlaczego mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK?

Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z uczestnictwa w PPK, ale jest to zwolnienie warunkowane brakiem zainteresowania PPK ze strony pracowników. Ustawodawca założył, że w małych firmach pracownicy niekoniecznie będą chcieli należeć do PPK. Powszechną wiedzą jest, że taka firma oferuje często mniejsze wynagrodzenia niż firmy duże. A uczestnictwo w PPK wymaga dokonywania comiesięcznych potrąceń z pensji. 

REKLAMA

Podstawa zwolnienia z PPK dla mikroprzedsiębiorców

Podstawa zwolnienia: art. 13 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych

Przepis stanowi:

„Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji w PPK w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.” 

Uczestnictwo w PPK - co się zmienia w 2023 r.? 

Zwolnienie to obowiązuje także w 2023 r. Nie zmienia się. Ale podstawą zwolnienia jest rezygnacja z PPK wszystkich pracowników. Autozapis w 2023 r. wymusza na pracownikach ponowne podjęcie decyzji w tym zakresie. Jeżeli choć jeden zmieni decyzję, to firma wchodzi aktywnie do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autozapis do PPK w 2023 r. a małe firmy   

Także małe firmy zatrudniające po kilka osób muszą do końca lutego 2023 r. powiadomić swoich pracowników o tym, że wygasa ich rezygnacja z PPK. I jeżeli nie złożą ponownej rezygnacji będą uczestnikami programu.

REKLAMA

Przykład. Sklep internetowy zatrudnia 3 pracowników. Nie przystąpili do PPK w 2021 r. 6 lutego 2023 r. właściciel (mikroprzedsiębiorca) poinformował ich o wygaśnięciu rezygnacji z PPK z 2021 r. W marcu 2 pracowników złożyło ponowne rezygnacje z PPK dla 2023 r. Ale jeden pracownik tego nie zrobił. Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie wpłacał pieniądze do PPK za tego pracownika.

Przykład nie dotyczy jedynie pracowników, którzy ukończyli 55 lat i nie ukończyli 70 lat. Tu warunkiem przystąpienia przez nich do PPK jest nie tylko brak deklaracji o rezygnacji, ale i osobny wniosek.

Pracownik nie złożył ponownej rezygnacji w marcu 2023 r. z PPK. Co dalej?

Co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca (w tym mikroprzedsiębiorca) informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z PPK np. w 2022 r. o ponownym dokonywaniu wpłat do PPK za tego uczestnika. I reguła ta ma zastosowanie do 2023 r. 

Przepisy ustanawiają dla 2023 r. regułę kolejną: 

Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca dokonuje wpłat za pracownika dotychczas nie korzystającego z PPK, chyba że pracownik ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu odpowiednią deklarację.

Tak więc brak rezygnacji z PPK w marcu 2023 r. oznacza w kwietniu 2023 r. rozpoczęcie płatności za pracownika.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA