REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Także pracownicy mikroprzedsiębiorców podlegają autozapisowi w 2023 r. Bez znaczenia dotychczasowe zwolnienie z PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
W 2023 r. autozapis do PPK dotyczy mikroprzedsiębiorców
Media

REKLAMA

REKLAMA

Autozapis do PPK w 2023 r. dotyczy także mikroprzedsiębiorców. Nawet tych, którzy w poprzednich latach korzystali ze zwolnienia z PPK z uwagi na brak zainteresowania ich pracowników tym programem. 

Dlaczego mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK?

Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z uczestnictwa w PPK, ale jest to zwolnienie warunkowane brakiem zainteresowania PPK ze strony pracowników. Ustawodawca założył, że w małych firmach pracownicy niekoniecznie będą chcieli należeć do PPK. Powszechną wiedzą jest, że taka firma oferuje często mniejsze wynagrodzenia niż firmy duże. A uczestnictwo w PPK wymaga dokonywania comiesięcznych potrąceń z pensji. 

REKLAMA

Podstawa zwolnienia z PPK dla mikroprzedsiębiorców

Podstawa zwolnienia: art. 13 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych

Przepis stanowi:

„Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji w PPK w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.” 

Uczestnictwo w PPK - co się zmienia w 2023 r.? 

Zwolnienie to obowiązuje także w 2023 r. Nie zmienia się. Ale podstawą zwolnienia jest rezygnacja z PPK wszystkich pracowników. Autozapis w 2023 r. wymusza na pracownikach ponowne podjęcie decyzji w tym zakresie. Jeżeli choć jeden zmieni decyzję, to firma wchodzi aktywnie do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autozapis do PPK w 2023 r. a małe firmy   

Także małe firmy zatrudniające po kilka osób muszą do końca lutego 2023 r. powiadomić swoich pracowników o tym, że wygasa ich rezygnacja z PPK. I jeżeli nie złożą ponownej rezygnacji będą uczestnikami programu.

REKLAMA

Przykład. Sklep internetowy zatrudnia 3 pracowników. Nie przystąpili do PPK w 2021 r. 6 lutego 2023 r. właściciel (mikroprzedsiębiorca) poinformował ich o wygaśnięciu rezygnacji z PPK z 2021 r. W marcu 2 pracowników złożyło ponowne rezygnacje z PPK dla 2023 r. Ale jeden pracownik tego nie zrobił. Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie wpłacał pieniądze do PPK za tego pracownika.

Przykład nie dotyczy jedynie pracowników, którzy ukończyli 55 lat i nie ukończyli 70 lat. Tu warunkiem przystąpienia przez nich do PPK jest nie tylko brak deklaracji o rezygnacji, ale i osobny wniosek.

Pracownik nie złożył ponownej rezygnacji w marcu 2023 r. z PPK. Co dalej?

Co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca (w tym mikroprzedsiębiorca) informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z PPK np. w 2022 r. o ponownym dokonywaniu wpłat do PPK za tego uczestnika. I reguła ta ma zastosowanie do 2023 r. 

Przepisy ustanawiają dla 2023 r. regułę kolejną: 

Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca dokonuje wpłat za pracownika dotychczas nie korzystającego z PPK, chyba że pracownik ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu odpowiednią deklarację.

Tak więc brak rezygnacji z PPK w marcu 2023 r. oznacza w kwietniu 2023 r. rozpoczęcie płatności za pracownika.

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA