Także pracownicy mikroprzedsiębiorców podlegają autozapisowi w 2023 r. Bez znaczenia dotychczasowe zwolnienie z PPK
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z PPK?
Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z uczestnictwa w PPK, ale jest to zwolnienie warunkowane brakiem zainteresowania PPK ze strony pracowników. Ustawodawca założył, że w małych firmach pracownicy niekoniecznie będą chcieli należeć do PPK. Powszechną wiedzą jest, że taka firma oferuje często mniejsze wynagrodzenia niż firmy duże. A uczestnictwo w PPK wymaga dokonywania comiesięcznych potrąceń z pensji.
REKLAMA
Podstawa zwolnienia z PPK dla mikroprzedsiębiorców
Podstawa zwolnienia: art. 13 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych
Przepis stanowi:
„Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji w PPK w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.”
Uczestnictwo w PPK - co się zmienia w 2023 r.?
Zwolnienie to obowiązuje także w 2023 r. Nie zmienia się. Ale podstawą zwolnienia jest rezygnacja z PPK wszystkich pracowników. Autozapis w 2023 r. wymusza na pracownikach ponowne podjęcie decyzji w tym zakresie. Jeżeli choć jeden zmieni decyzję, to firma wchodzi aktywnie do PPK.
Autozapis do PPK w 2023 r. a małe firmy
Także małe firmy zatrudniające po kilka osób muszą do końca lutego 2023 r. powiadomić swoich pracowników o tym, że wygasa ich rezygnacja z PPK. I jeżeli nie złożą ponownej rezygnacji będą uczestnikami programu.
REKLAMA
Przykład. Sklep internetowy zatrudnia 3 pracowników. Nie przystąpili do PPK w 2021 r. 6 lutego 2023 r. właściciel (mikroprzedsiębiorca) poinformował ich o wygaśnięciu rezygnacji z PPK z 2021 r. W marcu 2 pracowników złożyło ponowne rezygnacje z PPK dla 2023 r. Ale jeden pracownik tego nie zrobił. Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie wpłacał pieniądze do PPK za tego pracownika.
Przykład nie dotyczy jedynie pracowników, którzy ukończyli 55 lat i nie ukończyli 70 lat. Tu warunkiem przystąpienia przez nich do PPK jest nie tylko brak deklaracji o rezygnacji, ale i osobny wniosek.
Pracownik nie złożył ponownej rezygnacji w marcu 2023 r. z PPK. Co dalej?
Co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca (w tym mikroprzedsiębiorca) informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z PPK np. w 2022 r. o ponownym dokonywaniu wpłat do PPK za tego uczestnika. I reguła ta ma zastosowanie do 2023 r.
Przepisy ustanawiają dla 2023 r. regułę kolejną:
Od 1 kwietnia 2023 r. pracodawca dokonuje wpłat za pracownika dotychczas nie korzystającego z PPK, chyba że pracownik ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu odpowiednią deklarację.
Tak więc brak rezygnacji z PPK w marcu 2023 r. oznacza w kwietniu 2023 r. rozpoczęcie płatności za pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.