REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radom: spór między miastem i powiatem o pieniądze dla urzędu pracy

REKLAMA

Jeśli prezydent Radomia nie dołoży 700 tys. zł dla Powiatowego Urzędu Pracy, trzeba będzie zwolnić 20 pracowników - zapowiedział w środę dyrektor tej placówki. Starosta radomski, któremu podlega PUP, rozważa skierowanie sprawy do sądu przeciwko władzom miasta.

Chodzi o dotację, którą co roku władze miasta i powiatu przeznaczają na funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu i obsługę bezrobotnych.

REKLAMA

W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta władze Radomia zarezerwowały na ten cel 5 mln zł, o 250 tys. zł mniej niż w tym roku i o 700 tys. zł mniej niż PUP spodziewał się dostać na przyszły rok od miasta.

Władze Radomia uważają, że koszty utrzymania urzędu pracy są zbyt wysokie, stąd niższa dotacja. Krytykują dyrektora placówki za przyznane pracownikom podwyżek i nagród. Magistrat sugeruje, że PUP powinien gospodarować finansami oszczędniej.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, kosztami utrzymania urzędu pracy dzielą się starosta i prezydent miasta proporcjonalnie do liczby mieszkańców na terenie powiatu i miasta. Według wyliczeń, 60 proc. kosztów utrzymania PUP powinien ponosić Urząd Miejski w Radomiu, a 40 proc. Starostwo Powiatowe.

Podczas środowej konferencji prasowej starosta radomski Mirosław Ślifirczyk określił sytuację jako patową. Zapowiedział, że jeśli miasto nie zwiększy dotacji, wówczas starostwo wystąpi na drogę sądową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Józef Bakuła podkreślił, że mniejsza dotacja od władz miasta będzie się wiązać z koniecznością ograniczenia kosztów poprzez redukcję zatrudnienia w PUP-ie. W ocenie dyrektora, trzeba będzie zwolnić 20 pracowników pośredniaka.

Kilka dni temu, podczas sesji Rady Miejskiej w Radomiu, wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień określiła zapowiedzi o zwolnieniach w urzędzie pracy jako próbę szantażu. Skrytykowała też szefa PUP-u za to, że dał swoim pracownikom podwyżki i nagrody.

REKLAMA

Bakuła tłumaczył, że pieniądze na nagrody pochodziły z funduszu pracy. Według niego, pracownikom należała się gratyfikacja finansowa za dobrą pracę. Jak podkreślał, w 2010 r. radomski PUP zdobył i wydał aż 70 mln zł na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Bakuła zaznaczył, że przyszłoroczna subwencja z miasta w planowanej przez PUP wysokości 5,7 mln zł to "niezbędne minimum do przerwania roku". "Pozwala ona na bardzo oszczędne przetrwanie roku, bez podwyżek i nagród" - stwierdził szef pośredniaka.

Autopromocja

Rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim powiedziała PAP, że magistrat nie wyklucza dalszych rozmów nt. wysokości subwencji. "5 mln zł zarezerwowane w projekcie budżetu na przyszły rok to kwota wyjściowa" - stwierdziła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  REKLAMA