REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisje edukacji i samorządu pozytywnie o budżecie oświaty na 2012 r.

REKLAMA

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2012 r. dotyczący oświaty, mimo że posłowie PiS i SLD zwracali uwagę, że planowane środki na edukację są niedoszacowane.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2012 r. subwencja oświatowa ma wynieść 38 mld 711 mln zł. Jak przypomniał na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki przyszłoroczna subwencja oświatowa będzie od tegorocznej wyższa o 1 mld 786 mln zł, to jest o 4,8 proc.

REKLAMA

Wyjaśnił, że zwiększenie subwencji związane jest m.in. z tegoroczną podwyżką wynagrodzeń nauczycieli o 7 proc. od września tego roku oraz z zaplanowaną podwyżką od września 2012 r. o 3,8 proc.

REKLAMA

Stąd też w projekcie ustawy budżetowej zapisano dwie kwoty bazowe służące do obliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli: obowiązującą od 1 stycznia wynoszącą 2618 zł 10 gr (czyli taką, jaka będzie obowiązująca po tegorocznej 7-procentowej podwyżce, zaplanowanej od 1 września tego roku) i obowiązującą od 1 września 2012 r., wynoszącą 2717 zł 59 gr.

W projekcie zapisano wśród rezerw celowych m.in. rezerwę na realizację rządowego programu "Radosna szkoła" - wynoszącą 200 mln zł; rezerwę na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym na program "Wyprawka szkolna" - wynoszącą 505 mln zł; rezerwę na dofinansowanie kosztów podnoszenia jakości oświaty - 11,9 mln zł; rezerwę na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych - 11 mln zł; rezerwę na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez administrację rządową - 12,4 mln zł.

W projekcie znalazły się też dwie zupełnie nowe rezerwy celowe: na pilotaż wieloletniego programu rządowego "Cyfrowa szkoła" - 50 mln zł i na zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu planowanego zwiększenia wzrostu składki rentowej po stronie pracodawcy, czyli w przypadku większości nauczycieli po stronie samorządów - 450 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wzrost subwencji absolutnie nie zaspokaja potrzeb samorządów (...) Już w tym roku samorządy musiały same sobie poradzić ze sfinansowaniem podwyżek dla nauczycieli kosztem innych zadań, wiele musiało się zadłużyć, znamy też samorządy, które wypłacały pensje z opóźnieniem (...) Samorządy są pozostawione same sobie" - powiedziała o projekcie Marzena Machałek (PiS). Zauważyła także, że wysokość rezerw celowych planowana jest na tegorocznym poziomie, a to de facto oznacza obniżenie ich wysokości.

"Planowana kwota subwencji jest niedoszacowana, kwota rezerw też (...) Wszystkie samorządy, i było to słychać na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, narzekają, że subwencja oświatowa naliczona na 2011 r. była za niska, niewystarczająca i ta zaplanowana na 2012 r. w sposób oczywisty też jest niewystarczająca. Jak wystarczy środków do września, października to będzie dobrze" - powiedział Sławomir Kłosowski (PiS).

Poinformował, że wzrost subwencji o 4,8 proc. realnie będzie niższy, bo w samym projekcie ustawy budżetowej założono inflacje na poziomie 2,8 proc, a eksperci mówią o inflacji wynoszącej nawet 4 proc.

"Wszyscy wiemy, że samorządom zawsze będzie brakowało na zadania oświatowe i zawsze dopominają się one o więcej środków" - powiedziała Ewa Wolak (PO) proponując pozytywne zaopiniowanie planowanej wysokości subwencji oświatowej.

Połączone komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały zarówno proponowaną wysokość subwencji oświatowej w 2012 r., jak i wysokość rezerw celowych i wysokość budżetów wojewodów na zadania oświatowe.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie o niedoszacowaniu planowany środków na edukację mówili posłowie SLD i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarg. Według niego w przyszłym roku, choć subwencja oświatowa wzrośnie o 1 mld 700 mln zł w stosunku do tegorocznej, to podwyżki dla nauczycieli będą kosztować 1 mld 800 mln zł; w efekcie brakujące 100 mln zł samorządy będą musiały dołożyć ze środków własnych.

Zdaniem Broniarza, w projekcie budżetu państwa zaplanowano też zbyt niską rezerwę celową w związku z planowanym podniesieniem składki rentowej. Jak mówił, samorządy szacują, że potrzeba będzie 700 mln zł, a w budżecie zapisano 450 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA