REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisje edukacji i samorządu pozytywnie o budżecie oświaty na 2012 r.

REKLAMA

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2012 r. dotyczący oświaty, mimo że posłowie PiS i SLD zwracali uwagę, że planowane środki na edukację są niedoszacowane.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2012 r. subwencja oświatowa ma wynieść 38 mld 711 mln zł. Jak przypomniał na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki przyszłoroczna subwencja oświatowa będzie od tegorocznej wyższa o 1 mld 786 mln zł, to jest o 4,8 proc.

REKLAMA

Wyjaśnił, że zwiększenie subwencji związane jest m.in. z tegoroczną podwyżką wynagrodzeń nauczycieli o 7 proc. od września tego roku oraz z zaplanowaną podwyżką od września 2012 r. o 3,8 proc.

REKLAMA

Stąd też w projekcie ustawy budżetowej zapisano dwie kwoty bazowe służące do obliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli: obowiązującą od 1 stycznia wynoszącą 2618 zł 10 gr (czyli taką, jaka będzie obowiązująca po tegorocznej 7-procentowej podwyżce, zaplanowanej od 1 września tego roku) i obowiązującą od 1 września 2012 r., wynoszącą 2717 zł 59 gr.

W projekcie zapisano wśród rezerw celowych m.in. rezerwę na realizację rządowego programu "Radosna szkoła" - wynoszącą 200 mln zł; rezerwę na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym na program "Wyprawka szkolna" - wynoszącą 505 mln zł; rezerwę na dofinansowanie kosztów podnoszenia jakości oświaty - 11,9 mln zł; rezerwę na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych - 11 mln zł; rezerwę na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez administrację rządową - 12,4 mln zł.

W projekcie znalazły się też dwie zupełnie nowe rezerwy celowe: na pilotaż wieloletniego programu rządowego "Cyfrowa szkoła" - 50 mln zł i na zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu planowanego zwiększenia wzrostu składki rentowej po stronie pracodawcy, czyli w przypadku większości nauczycieli po stronie samorządów - 450 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wzrost subwencji absolutnie nie zaspokaja potrzeb samorządów (...) Już w tym roku samorządy musiały same sobie poradzić ze sfinansowaniem podwyżek dla nauczycieli kosztem innych zadań, wiele musiało się zadłużyć, znamy też samorządy, które wypłacały pensje z opóźnieniem (...) Samorządy są pozostawione same sobie" - powiedziała o projekcie Marzena Machałek (PiS). Zauważyła także, że wysokość rezerw celowych planowana jest na tegorocznym poziomie, a to de facto oznacza obniżenie ich wysokości.

"Planowana kwota subwencji jest niedoszacowana, kwota rezerw też (...) Wszystkie samorządy, i było to słychać na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, narzekają, że subwencja oświatowa naliczona na 2011 r. była za niska, niewystarczająca i ta zaplanowana na 2012 r. w sposób oczywisty też jest niewystarczająca. Jak wystarczy środków do września, października to będzie dobrze" - powiedział Sławomir Kłosowski (PiS).

Poinformował, że wzrost subwencji o 4,8 proc. realnie będzie niższy, bo w samym projekcie ustawy budżetowej założono inflacje na poziomie 2,8 proc, a eksperci mówią o inflacji wynoszącej nawet 4 proc.

"Wszyscy wiemy, że samorządom zawsze będzie brakowało na zadania oświatowe i zawsze dopominają się one o więcej środków" - powiedziała Ewa Wolak (PO) proponując pozytywne zaopiniowanie planowanej wysokości subwencji oświatowej.

Autopromocja

Połączone komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały zarówno proponowaną wysokość subwencji oświatowej w 2012 r., jak i wysokość rezerw celowych i wysokość budżetów wojewodów na zadania oświatowe.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie o niedoszacowaniu planowany środków na edukację mówili posłowie SLD i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarg. Według niego w przyszłym roku, choć subwencja oświatowa wzrośnie o 1 mld 700 mln zł w stosunku do tegorocznej, to podwyżki dla nauczycieli będą kosztować 1 mld 800 mln zł; w efekcie brakujące 100 mln zł samorządy będą musiały dołożyć ze środków własnych.

Zdaniem Broniarza, w projekcie budżetu państwa zaplanowano też zbyt niską rezerwę celową w związku z planowanym podniesieniem składki rentowej. Jak mówił, samorządy szacują, że potrzeba będzie 700 mln zł, a w budżecie zapisano 450 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA