reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisje edukacji i samorządu pozytywnie o budżecie oświaty na 2012 r.

Komisje edukacji i samorządu pozytywnie o budżecie oświaty na 2012 r.

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2012 r. dotyczący oświaty, mimo że posłowie PiS i SLD zwracali uwagę, że planowane środki na edukację są niedoszacowane.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2012 r. subwencja oświatowa ma wynieść 38 mld 711 mln zł. Jak przypomniał na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki przyszłoroczna subwencja oświatowa będzie od tegorocznej wyższa o 1 mld 786 mln zł, to jest o 4,8 proc.

Wyjaśnił, że zwiększenie subwencji związane jest m.in. z tegoroczną podwyżką wynagrodzeń nauczycieli o 7 proc. od września tego roku oraz z zaplanowaną podwyżką od września 2012 r. o 3,8 proc.

Stąd też w projekcie ustawy budżetowej zapisano dwie kwoty bazowe służące do obliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli: obowiązującą od 1 stycznia wynoszącą 2618 zł 10 gr (czyli taką, jaka będzie obowiązująca po tegorocznej 7-procentowej podwyżce, zaplanowanej od 1 września tego roku) i obowiązującą od 1 września 2012 r., wynoszącą 2717 zł 59 gr.

W projekcie zapisano wśród rezerw celowych m.in. rezerwę na realizację rządowego programu "Radosna szkoła" - wynoszącą 200 mln zł; rezerwę na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym na program "Wyprawka szkolna" - wynoszącą 505 mln zł; rezerwę na dofinansowanie kosztów podnoszenia jakości oświaty - 11,9 mln zł; rezerwę na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych - 11 mln zł; rezerwę na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez administrację rządową - 12,4 mln zł.

W projekcie znalazły się też dwie zupełnie nowe rezerwy celowe: na pilotaż wieloletniego programu rządowego "Cyfrowa szkoła" - 50 mln zł i na zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu planowanego zwiększenia wzrostu składki rentowej po stronie pracodawcy, czyli w przypadku większości nauczycieli po stronie samorządów - 450 mln zł.

"Wzrost subwencji absolutnie nie zaspokaja potrzeb samorządów (...) Już w tym roku samorządy musiały same sobie poradzić ze sfinansowaniem podwyżek dla nauczycieli kosztem innych zadań, wiele musiało się zadłużyć, znamy też samorządy, które wypłacały pensje z opóźnieniem (...) Samorządy są pozostawione same sobie" - powiedziała o projekcie Marzena Machałek (PiS). Zauważyła także, że wysokość rezerw celowych planowana jest na tegorocznym poziomie, a to de facto oznacza obniżenie ich wysokości.

"Planowana kwota subwencji jest niedoszacowana, kwota rezerw też (...) Wszystkie samorządy, i było to słychać na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, narzekają, że subwencja oświatowa naliczona na 2011 r. była za niska, niewystarczająca i ta zaplanowana na 2012 r. w sposób oczywisty też jest niewystarczająca. Jak wystarczy środków do września, października to będzie dobrze" - powiedział Sławomir Kłosowski (PiS).

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama