REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?

Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?
Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w odpowiedzi na pytanie portalu infor.pl - opowiada się za utrzymaniem obecnych rozwiązań w zakresie obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Jednocześnie wskazuje wyjątki, w których można łowić ryby bez karty wędkarskiej.

Wyjątki od obowiązku posiadania karty wędkarskiej

Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ustawa z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 883) wyróżnia dwie formy amatorskiego połowu ryb – pozyskiwanie ryb wędką (wędkarstwo) i pozyskiwanie ryb kuszą (kusznictwo/łowiectwo podwodne). Dla obu tych form wymagane są, w przypadku prowadzenia połowów w powierzchniowych wodach śródlądowych, odrębne dokumenty rangi państwowej wydawane przez starostę. Są to odpowiednio karta wędkarska i karta łowiectwa podwodnego. Ustawodawca przewidział jednak przypadki, kiedy dokumenty te nie są wymagane. 

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (dalej jako: "ustawa") z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę. Ponadto z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy (chodzi o zezwolenie podmiotu uprawnionego do rybactwa na łowienie w jego wodach).

Jednak najszerszym wyjątkiem od obowiązku posiadania karty wędkarskiej podczas amatorskiego połowu ryb, dotyczącym wszystkich osób przebywających na terytorium Polski jest odstępstwo przewidziane w art. 7 ust. 4 zdanie drugie ustawy. Zgodnie z tym przepisem z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że istnieje szereg obiektów stawowych, które wyspecjalizowały się w świadczeniu usług wędkarskich. Od lokalnych niewielkich stawów wiejskich i miejskich po profesjonalne łowiska specjalne, które prowadzą strony internetowe dostępne w różnych językach. Na wszystkich tych obiektach, rozsianych po całej Polsce, istnieje możliwość połowu ryb na wędkę bez posiadania karty wędkarskiej, z wykorzystaniem zróżnicowanej oferty pod względem gatunkowym i cenowym.

REKLAMA

Czy karta wędkarska powinna zostać zlikwidowana?

Zdaniem resortu rolnictwa, naturalne wody śródlądowe i znajdujące się w nich dziko występujące ryby wymagają zwiększonej ochrony. Ustawodawca uznał za niezbędne, by osoby uprawiające na tych wodach amatorski połów ryb zdawały egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb, który jest warunkiem wydania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Jest to - w opinii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - potrzebne dla poszerzania wiedzy o wpływie amatorskiego połowu ryb na stan żywych zasobów wód. 

Z danych statystycznych opracowanych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, w roku 2020 ryby złowione przez wędkarzy stanowiły ponad 61% wszystkich ryb odłowionych w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Istnieje wiele publikacji potwierdzających, że połowowy amatorskie w istotny sposób oddziałują na stan populacji niektórych gatunków ryb. Wiele gatunków ryb słodkowodnych, zwłaszcza migrujących, wymaga wzmożonej ochrony. 

Utrzymanie obowiązku uzyskania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego wynika z dbałości o ochronę naturalnych żywych zasobów ichtiofauny oraz innych organizmów wodnych bytujących w śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Podstawowa wiedza dotycząca znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb sprzyja zmniejszeniu liczby naruszeń przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i rozporządzeń wydanych na jej podstawie oraz zachowaniu różnorodności biologicznej.

Z tych względów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiada się za utrzymaniem obecnych rozwiązań w zakresie obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. 

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(30)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kb
  2023-07-26 19:26:18
  Karta to nie powinna być zlikwidowana tylko ten komunistyczny relikt przeszłości pzw
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • akiyama50
  2023-07-27 10:47:20
  Opłata za kartę wędkarską jest komunistycznym ździerstwem najwyższej kategorii . Brak możliwości opłaty za krótsze okresy np miesiąc.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Obywatele
  2023-07-27 19:22:27
  Obywatel pracuję podatki płaci a idąc na rybkę z wędkę ma płacić drakońskie ceny. Komunistyczne kluby adoracji dziadków zamknąć, Trucicieli zamknąć rzeki wyczyścić zabronić połowu sieciami w wodach. To jest przepis na dobre łowiska po kilku latach
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Copi
  2023-07-27 18:38:08
  Człowiek nie może sobie iść z synem nad jezioro złowić 2 rybek i wypuścić bo jakieś karty wymyślili, a Ukrainiec może ... To jest chore.
  0
 • SKAŁA Z NEB
  2023-07-26 21:43:52
  Karta ok ale cieszyłbym się jakbym był karnet na jezioro czy rzeki żeby była cena np 300zł za sezon ,ale łapię w Polsce gdzie akurat jestem .A nie u mnie jezioro,a gdzieś w Polsce musiałbym inne ,czy rzece
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Arni
  2023-07-27 11:13:41
  Ukraińcy wszystko nam wykłosują w lasach i na jeziorach
  7
 • Trax
  2023-07-27 07:58:28
  W wielu krajach ludzie łowią aby zrobić duże zapasy, np na ziemię. Łowią setkami kg od pokoleń w każdy znany sposób. Żadnych kart ani PZW tam nie ma a ryb ciągle multum. Problem chyba gdzieś indziej leży.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lorim
  2023-07-27 12:17:31
  Tak dbają wody polskie o ryby w jeziorach i innych akwenach a ile dają zezwoleń na zrzuty trucizn do tych wód i chcą sobie to wynagrodzić zdzieraniem za niby karty wędkarskie łupić ludzi za wszelkącen~
  2
 • Ggg
  2023-07-27 16:03:13
  300-500 zarok to pokazna cena za lowienie na bezrybiu Wpolsce 10% wyznaje non kills awiec cos za cos a tam coraz wieksze echo na lowiskach pzw Wiec trzeba zarybic a tu 2 echo Nie ma ryby a jeszcze zatruwanie rzek i innych akwanow wiec ucieczka na prywatny gdzie chce miec profity to zarybia a pzw tylko profity a ty sie martw o rybe
  1
 • Zibi
  2023-07-27 18:41:16
  Czy my wędkarze, jesteśmy w stanie przebić kłusowników i dzierżawców jezior w połowach ryb?
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA