REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?

Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?
Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w odpowiedzi na pytanie portalu infor.pl - opowiada się za utrzymaniem obecnych rozwiązań w zakresie obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Jednocześnie wskazuje wyjątki, w których można łowić ryby bez karty wędkarskiej.

Wyjątki od obowiązku posiadania karty wędkarskiej

Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ustawa z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 883) wyróżnia dwie formy amatorskiego połowu ryb – pozyskiwanie ryb wędką (wędkarstwo) i pozyskiwanie ryb kuszą (kusznictwo/łowiectwo podwodne). Dla obu tych form wymagane są, w przypadku prowadzenia połowów w powierzchniowych wodach śródlądowych, odrębne dokumenty rangi państwowej wydawane przez starostę. Są to odpowiednio karta wędkarska i karta łowiectwa podwodnego. Ustawodawca przewidział jednak przypadki, kiedy dokumenty te nie są wymagane. 

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (dalej jako: "ustawa") z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę. Ponadto z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy (chodzi o zezwolenie podmiotu uprawnionego do rybactwa na łowienie w jego wodach).

Jednak najszerszym wyjątkiem od obowiązku posiadania karty wędkarskiej podczas amatorskiego połowu ryb, dotyczącym wszystkich osób przebywających na terytorium Polski jest odstępstwo przewidziane w art. 7 ust. 4 zdanie drugie ustawy. Zgodnie z tym przepisem z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że istnieje szereg obiektów stawowych, które wyspecjalizowały się w świadczeniu usług wędkarskich. Od lokalnych niewielkich stawów wiejskich i miejskich po profesjonalne łowiska specjalne, które prowadzą strony internetowe dostępne w różnych językach. Na wszystkich tych obiektach, rozsianych po całej Polsce, istnieje możliwość połowu ryb na wędkę bez posiadania karty wędkarskiej, z wykorzystaniem zróżnicowanej oferty pod względem gatunkowym i cenowym.

REKLAMA

Czy karta wędkarska powinna zostać zlikwidowana?

Zdaniem resortu rolnictwa, naturalne wody śródlądowe i znajdujące się w nich dziko występujące ryby wymagają zwiększonej ochrony. Ustawodawca uznał za niezbędne, by osoby uprawiające na tych wodach amatorski połów ryb zdawały egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb, który jest warunkiem wydania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Jest to - w opinii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - potrzebne dla poszerzania wiedzy o wpływie amatorskiego połowu ryb na stan żywych zasobów wód. 

Z danych statystycznych opracowanych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, w roku 2020 ryby złowione przez wędkarzy stanowiły ponad 61% wszystkich ryb odłowionych w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Istnieje wiele publikacji potwierdzających, że połowowy amatorskie w istotny sposób oddziałują na stan populacji niektórych gatunków ryb. Wiele gatunków ryb słodkowodnych, zwłaszcza migrujących, wymaga wzmożonej ochrony. 

Utrzymanie obowiązku uzyskania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego wynika z dbałości o ochronę naturalnych żywych zasobów ichtiofauny oraz innych organizmów wodnych bytujących w śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Podstawowa wiedza dotycząca znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb sprzyja zmniejszeniu liczby naruszeń przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i rozporządzeń wydanych na jej podstawie oraz zachowaniu różnorodności biologicznej.

Z tych względów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiada się za utrzymaniem obecnych rozwiązań w zakresie obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. 

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA