REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty za zezwolenia? Gdzie można łowić?

Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty? Gdzie można łowić?
Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty? Gdzie można łowić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Program Nasze Łowiska, to projekt prowadzony przez Wody Polskie, zgodnie z którym jedno zezwolenie i jedna opłata roczna uprawniają osobę posiadającą kartę wędkarską do amatorskiego wędkowania przez cały rok we wszystkich  obwodach i łowiskach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie. Ile kosztuje takie zezwolenie i jakie są zasady programu Nasze Łowiska?

Program Nasze Łowiska

Program Nasze Łowiska został wdrożony w 2022 roku przez PGW Wody Polskie i polega na tym, że jedno zezwolenie uprawnia do wędkowanie we wszystkich obwodach rybackich udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW). Właściwość miejscowa RZGW wynika z obszarów poszczególnych zlewni i obejmuje terytorium całego kraju.

REKLAMA

Gdzie można wędkować w ramach programu Nasze Łowiska?

Aktualnie (stan na 4.07.2023 r.) Wody Polskie administrują 125 obwodami rybackimi oraz 2 łowiskami specjalnymi w ramach "Naszych Łowisk". 
Wykaz obwodów rybackich i łowisk Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udostępnionych w ramach zezwoleń w programie Nasze Łowiska jest zawarty w tabeli umieszczonej na stronie Wód Polskich: https://www.wody.gov.pl/images/Pliki_do_pobrania/Lista_N%C5%81_4.07.2023.pdf

Opłaty za zezwolenia i warunki prowadzenia amatorskiego połowu ryb na obwodach rybackich Wód Polskich w programie Nasze Łowiska

W obwodach rybackich, w których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi gospodarkę rybacką umożliwia się amatorski połów ryb, a sprzedażą zezwoleń zajmują się Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad sprzedaży zezwoleń, opłat i regulaminów amatorskiego połowu ryb można znaleźć na:
- RZGW w Białymstoku - https://bialystok.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenia-nasze-lowiska
- RZGW w Bydgoszczy - https://bydgoszcz.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/nasze-lowiska
- RZGW w Gdańsku - https://gdansk.wody.gov.pl/lowiska-rzgw-3
- RZGW w Poznaniu - https://poznan.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/1051-zezwolenie-nasze-lowiska
- RZGW w Krakowie - https://krakow.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenie-nasze-lowiska
- RZGW w Szczecinie https://szczecin.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenia-nasze-lowiska
- RZGW we Wrocławiu - https://wroclaw.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/lowisko-jutrosin.

Uwaga!
Obwody rybackie użytkowane przez Polski Związek Wędkarski rządzą się według odrębnych dotychczasowych zasad.

Prawo do amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich i łowiskach zgodnych z Wykazem obwodów rybackich i łowisk Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udostępnionych do w ramach zezwoleń NASZE ŁOWISKA w roku kalendarzowym 2023 nabywają osoby, które posiadają przy sobie imienne zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez Dyrektora RZGW PGW Wody Polskie oraz  kartę wędkarską (z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym ; t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2168).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Za zezwolenie na amatorski połów ryb w programie Nasze Łowiska w całym 2023 roku trzeba uiścić opłatę 250,00 zł, a za ulgowe zezwolenie na cały rok - 125,00 zł

Do ulgi w opłacie uprawniona jest:
- młodzież szkolna do 18 roku życia,
- emeryci i renciści, których świadczenie emerytalne albo rentowe nie przekracza 2000,00 zł brutto.
Aby potwierdzić uprawnienie do ulgi, wystarczy okazać przy kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek oraz status (legitymacja szkolna, legitymacja emeryta/rencisty ZUS).

Zezwolenie upoważnia do prowadzenia amatorskiego połowu ryb z brzegu oraz z jednostki pływającej w obwodach rybackich/łowiskach na których, zgodnie ze stosownymi regulaminami amatorskiego połowu ryb, jest to dopuszczalne.

Warto też wskazać, że ww. opłaty roczne dotyczą wykupienia zezwolenia nie na wszystkie łowiska w Polsce ramach programu Nasze Łowiska. 
Natomiast można też kupić roczne zezwolenie dot. tylko obwodów rybackich użytkowanych przez dany RZGW

Przykładowo za zezwolenie na amatorski połów ryb w obwodach rybackich użytkowanych przez RZGW w Białymstoku na cały 2023 rok trzeba uiścić opłatę 180,00 zł. Roczna opłata ulgowa dla uczniów do ukończenia 18, roku życia wynosi 110 zł. W poszczególnych RZGW można też wykupić zezwolenia okresowe. Przykładowo w przypadku RZGW w Białymstoku są to zezwolenia:
- 1-dniowe – opłata 15,00 zł,
- 3-dniowe – opłata 30,00 zł,
- 7-dniowe – opłata 70,00 zł.

 

Amatorski połów ryb na śródlądowych wodach płynących

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, prawie wszystkie jeziora, rzeki i zbiorniki zaporowe w Polsce zgodnie z Prawem wodnym należą do śródlądowych wód płynących i stanowią własność Skarbu Państwa. Nie podlegają one sprzedaży ale mogą być użyczane na podstawie zawieranych umów. 

Obowiązki właściciela wód wykonują jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Gospodarka rybacka na publicznych śródlądowych wodach płynących, w tym na jeziorach, w których stwierdzono hydrologiczne połączenie z krajowym systemem rzecznym, prowadzona jest w specjalnie do tego celu utworzonych obwodach rybackich, przez podmioty uprawnione do rybactwa. Są nimi organy wykonujące uprawnienia właściciela wody w zakresie rybactwa śródlądowego, tj. dyrektorzy właściwych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej albo inne podmioty jak np.: osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

REKLAMA

PGW Wody Polskie wskazują, że publiczne śródlądowe wody płynące dzieli się na obwody rybackie, w ramach których uprawniony do rybactwa jest obowiązany prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką. Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystywaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z zaopiniowanym - przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - operatem rybackim, w sposób nienaruszający interesów uprawnionych do rybactwa, w tym samym dorzeczu, z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich przyszłym uprawnionym.

Przeważająca większość obwodów rybackich jest zagospodarowana przez użytkowników rybackich (m.in. gospodarstwa rybackie, stowarzyszenia, osoby fizyczne) wyłonionych w drodze konkursów ofert przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP lub na podstawie umów przejętych przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP od Agencji Nieruchomości Rolnych SP. Jeżeli w ramach operatu rybackiego określającego sposób gospodarowania w danym obwodzie rybackim przewidziano amatorski połów ryb to użytkownik rybacki tego obwodu jest uprawniony do sprzedaży zezwoleń na amatorski połów ryb. W obwodach rybackich bezpośrednio zagospodarowanych przez PGW WP umożliwiono amatorski połów ryb, a sprzedażą zezwoleń na tego typu połowy zajmują się właściwe terytorialnie dla tych akwenów Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP. Szczegółowe informacje dotyczące zasad sprzedaży czy regulaminów amatorskiego połowu ryb można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP.

Jednak decyzjami marszałków województw część zbiorników wodnych może zostać uznana za nieprzydatne do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej albo użytkownicy rybaccy mogą zostać zwolnieni z obowiązku prowadzenia  tam racjonalnej gospodarki rybackiej. W efekcie wody objęte tego typu decyzjami pozostają również wyłączone z możliwości prowadzenia amatorskiego połowu ryb.

Pozostałe obwody mogą być przekazywane na rzecz użytkowników rybackich w drodze konkursów ofert na ich oddanie w rybackie użytkowanie albo też są rybacko zagospodarowywane przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP. Przy czym prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim przez Dyrektorów  Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP musi być poprzedzone przygotowaniem operatu rybackiego i uzyskaniem pozytywnej opinii do tego operatu przez wskazaną na wstępie jednostkę naukową.

Źródło i więcej informacji: www.wody.gov.pl/nasze-lowiska 

oprac. Paweł Huczko

Zobacz także: Wędkarstwo 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA