REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty za zezwolenia? Gdzie można łowić?

Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty? Gdzie można łowić?
Wędkowanie na łowiskach Wód Polskich w 2023 roku - program Nasze Łowiska. Jakie opłaty? Gdzie można łowić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Program Nasze Łowiska, to projekt prowadzony przez Wody Polskie, zgodnie z którym jedno zezwolenie i jedna opłata roczna uprawniają osobę posiadającą kartę wędkarską do amatorskiego wędkowania przez cały rok we wszystkich  obwodach i łowiskach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie. Ile kosztuje takie zezwolenie i jakie są zasady programu Nasze Łowiska?

Program Nasze Łowiska

Program Nasze Łowiska został wdrożony w 2022 roku przez PGW Wody Polskie i polega na tym, że jedno zezwolenie uprawnia do wędkowanie we wszystkich obwodach rybackich udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW). Właściwość miejscowa RZGW wynika z obszarów poszczególnych zlewni i obejmuje terytorium całego kraju.

REKLAMA

Gdzie można wędkować w ramach programu Nasze Łowiska?

Aktualnie (stan na 4.07.2023 r.) Wody Polskie administrują 125 obwodami rybackimi oraz 2 łowiskami specjalnymi w ramach "Naszych Łowisk". 
Wykaz obwodów rybackich i łowisk Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udostępnionych w ramach zezwoleń w programie Nasze Łowiska jest zawarty w tabeli umieszczonej na stronie Wód Polskich: https://www.wody.gov.pl/images/Pliki_do_pobrania/Lista_N%C5%81_4.07.2023.pdf

Opłaty za zezwolenia i warunki prowadzenia amatorskiego połowu ryb na obwodach rybackich Wód Polskich w programie Nasze Łowiska

W obwodach rybackich, w których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi gospodarkę rybacką umożliwia się amatorski połów ryb, a sprzedażą zezwoleń zajmują się Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad sprzedaży zezwoleń, opłat i regulaminów amatorskiego połowu ryb można znaleźć na:
- RZGW w Białymstoku - https://bialystok.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenia-nasze-lowiska
- RZGW w Bydgoszczy - https://bydgoszcz.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/nasze-lowiska
- RZGW w Gdańsku - https://gdansk.wody.gov.pl/lowiska-rzgw-3
- RZGW w Poznaniu - https://poznan.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/1051-zezwolenie-nasze-lowiska
- RZGW w Krakowie - https://krakow.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenie-nasze-lowiska
- RZGW w Szczecinie https://szczecin.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/zezwolenia-nasze-lowiska
- RZGW we Wrocławiu - https://wroclaw.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/lowisko-jutrosin.

Uwaga!
Obwody rybackie użytkowane przez Polski Związek Wędkarski rządzą się według odrębnych dotychczasowych zasad.

Prawo do amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich i łowiskach zgodnych z Wykazem obwodów rybackich i łowisk Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udostępnionych do w ramach zezwoleń NASZE ŁOWISKA w roku kalendarzowym 2023 nabywają osoby, które posiadają przy sobie imienne zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez Dyrektora RZGW PGW Wody Polskie oraz  kartę wędkarską (z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym ; t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2168).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Za zezwolenie na amatorski połów ryb w programie Nasze Łowiska w całym 2023 roku trzeba uiścić opłatę 250,00 zł, a za ulgowe zezwolenie na cały rok - 125,00 zł

Do ulgi w opłacie uprawniona jest:
- młodzież szkolna do 18 roku życia,
- emeryci i renciści, których świadczenie emerytalne albo rentowe nie przekracza 2000,00 zł brutto.
Aby potwierdzić uprawnienie do ulgi, wystarczy okazać przy kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek oraz status (legitymacja szkolna, legitymacja emeryta/rencisty ZUS).

Zezwolenie upoważnia do prowadzenia amatorskiego połowu ryb z brzegu oraz z jednostki pływającej w obwodach rybackich/łowiskach na których, zgodnie ze stosownymi regulaminami amatorskiego połowu ryb, jest to dopuszczalne.

Warto też wskazać, że ww. opłaty roczne dotyczą wykupienia zezwolenia nie na wszystkie łowiska w Polsce ramach programu Nasze Łowiska. 
Natomiast można też kupić roczne zezwolenie dot. tylko obwodów rybackich użytkowanych przez dany RZGW

Przykładowo za zezwolenie na amatorski połów ryb w obwodach rybackich użytkowanych przez RZGW w Białymstoku na cały 2023 rok trzeba uiścić opłatę 180,00 zł. Roczna opłata ulgowa dla uczniów do ukończenia 18, roku życia wynosi 110 zł. W poszczególnych RZGW można też wykupić zezwolenia okresowe. Przykładowo w przypadku RZGW w Białymstoku są to zezwolenia:
- 1-dniowe – opłata 15,00 zł,
- 3-dniowe – opłata 30,00 zł,
- 7-dniowe – opłata 70,00 zł.

 

Amatorski połów ryb na śródlądowych wodach płynących

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, prawie wszystkie jeziora, rzeki i zbiorniki zaporowe w Polsce zgodnie z Prawem wodnym należą do śródlądowych wód płynących i stanowią własność Skarbu Państwa. Nie podlegają one sprzedaży ale mogą być użyczane na podstawie zawieranych umów. 

Obowiązki właściciela wód wykonują jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Gospodarka rybacka na publicznych śródlądowych wodach płynących, w tym na jeziorach, w których stwierdzono hydrologiczne połączenie z krajowym systemem rzecznym, prowadzona jest w specjalnie do tego celu utworzonych obwodach rybackich, przez podmioty uprawnione do rybactwa. Są nimi organy wykonujące uprawnienia właściciela wody w zakresie rybactwa śródlądowego, tj. dyrektorzy właściwych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej albo inne podmioty jak np.: osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

REKLAMA

PGW Wody Polskie wskazują, że publiczne śródlądowe wody płynące dzieli się na obwody rybackie, w ramach których uprawniony do rybactwa jest obowiązany prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką. Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystywaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z zaopiniowanym - przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - operatem rybackim, w sposób nienaruszający interesów uprawnionych do rybactwa, w tym samym dorzeczu, z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich przyszłym uprawnionym.

Przeważająca większość obwodów rybackich jest zagospodarowana przez użytkowników rybackich (m.in. gospodarstwa rybackie, stowarzyszenia, osoby fizyczne) wyłonionych w drodze konkursów ofert przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP lub na podstawie umów przejętych przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP od Agencji Nieruchomości Rolnych SP. Jeżeli w ramach operatu rybackiego określającego sposób gospodarowania w danym obwodzie rybackim przewidziano amatorski połów ryb to użytkownik rybacki tego obwodu jest uprawniony do sprzedaży zezwoleń na amatorski połów ryb. W obwodach rybackich bezpośrednio zagospodarowanych przez PGW WP umożliwiono amatorski połów ryb, a sprzedażą zezwoleń na tego typu połowy zajmują się właściwe terytorialnie dla tych akwenów Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP. Szczegółowe informacje dotyczące zasad sprzedaży czy regulaminów amatorskiego połowu ryb można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP.

Jednak decyzjami marszałków województw część zbiorników wodnych może zostać uznana za nieprzydatne do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej albo użytkownicy rybaccy mogą zostać zwolnieni z obowiązku prowadzenia  tam racjonalnej gospodarki rybackiej. W efekcie wody objęte tego typu decyzjami pozostają również wyłączone z możliwości prowadzenia amatorskiego połowu ryb.

Pozostałe obwody mogą być przekazywane na rzecz użytkowników rybackich w drodze konkursów ofert na ich oddanie w rybackie użytkowanie albo też są rybacko zagospodarowywane przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP. Przy czym prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim przez Dyrektorów  Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP musi być poprzedzone przygotowaniem operatu rybackiego i uzyskaniem pozytywnej opinii do tego operatu przez wskazaną na wstępie jednostkę naukową.

Źródło i więcej informacji: www.wody.gov.pl/nasze-lowiska 

oprac. Paweł Huczko

Zobacz także: Wędkarstwo 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(16)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Moczykij
  2023-07-22 10:15:12
  Nie rozumiem. Jakim prawem Wody Polskie wymagają karty wędkarskiej ? Oznacza to że wędkarz musi płacić dwa razy - za PZW i za Wody Polskie. Jeżeli Wody Polskie udostępniają łowiska za opłatą, te niedzierżawione - nie mają prawa żądać posiadania karty wędkarskiej. Nigdzie w Europie nie ma tak absurdalnych warunków dla wędkarzy, a opłaty najwyższe na świecie. Tak nie może być.
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Tom
  2023-07-21 17:38:14
  Jakie 250 zł co oni za głupoty wypisują ponad 400 stówy trzeba płacić banda złodziei
  1
 • Colombo
  2023-07-21 15:47:51
  To komu mam płacić za wędkowanie na rzece?
  4
 • J
  2023-09-14 22:31:00
  CO KOMUCHY Z PZW STOŁKI WAM SIE KONCZĄ I DLATEGO PANIKAAAAAA WY CZERWONE PZW
  0
 • rybak
  2023-07-22 09:26:02
  Wszystkie wody (prawie) należą do skarbu państwa to znaczy do nas wszystkich a nie do parti Pisochwieji
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • Roberto04
  2023-07-31 20:44:11
  Ja pie....dole jaki bełkot co oni piszą jak zwykle nic do rzeczy ale kasę to brać potrafią ręce opadają.
  0
 • Leoon
  2023-08-11 20:12:27
  Teraz to dopiero burdel nie wiesz co czyje i komu co wolno. Straż rybacka ma dopiero żniwo pisza mandaty ,a ty nawet nie wiesz czy słusznie i zgodnie z prawem. Pilce okręg wałbrzyski dwa stawy na, których wydobywa się żwir czyli czynne były dostępne dla członków PZW i cały czas tam łowiłem. Teraz nagle ponoć, wody skarbu państwa. Ostatnio nieświadomy zająłem miejscówkę, lecz szybko kazano mipo przyjacielsku się zwijać ,bo zaraz podjadą i mnie skasują .Żadnych tablić z informacją, o tym ,a kochane PZW milczy na ten temat na stronach okręgu i kół jemu podłegłych. Co tam, niech płacą frajerskie mandaty.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jack
  2023-07-21 16:19:30
  I bardzo dobrze JESTEM W Polskim Związku Wetkarskim a nie i okręgowym.
  17
 • Wędkarz
  2023-08-02 14:04:18
  Zakaz nęcenia jest też jest poronionym pomysłem. Zatruli Odrę, pozwalają zrzucać ścieki do wód ale nie można nęcić. Super PISOWSKA żenada !!!
  8
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

REKLAMA

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

REKLAMA