REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie ustawy metropolitalnej tylko dla Śląska

REKLAMA

Nie będzie ustawy metropolitalnej tylko dla aglomeracji katowickiej - oświadczył szef MAC Michał Boni. Projekt takiej ustawy przygotowała śląska PO. Samorządowcy różnie przyjęli decyzję o rezygnacji z prac nad projektem; zgadzali się jednak, że miał on wady.

Projekt ustawy metropolitalnej dla aglomeracji katowickiej obiecywał przed wyborami lider śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz. W myśl projektu opracowanego m.in. przez prof. Bogdana Dolnickiego i posła Marka Wójcika, 14 miast aglomeracji katowickiej miało z mocy ustawy miało wejść w skład powiatu metropolitalnego, by wspólnie realizować strategiczne zadania.

REKLAMA

Pod koniec lutego Tomczykiewicz informował, że projekt znajduje się na etapie konsultacji m.in. z samorządowcami.

O tym, że ustawa metropolitalna dedykowana wyłącznie aglomeracji katowickiej nie powstanie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował podczas rozpoczętego w piątek w Karpaczu dwudniowego zgromadzenia Związku Miast Polskich.

"Nie będziemy (...) szli drogą eksperymentu ustawy w jednym miejscu w kraju; chcielibyśmy (...), by ta opcja metropolitalna była dostępna dla wszystkich, ale jako opcja do dyskusji, do wyboru" - mówił do uczestników spotkania Boni.

REKLAMA

"Z pełną świadomością powiedziałem, że nie będzie projektu metropolitalnego, który byłby zaadresowany do jednego geograficznego obszaru, w tym wypadku do Śląska. (...) To nie jest ogólne mówienie, ale decyzja po ustaleniach z premierem" - zadeklarował, odpowiadając na pytania samorządowców minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni zapowiedział też, że powstanie "zielona księga" zbierająca wszystkie wątki w dyskusji dotyczącej "reformy metropolitalnej". "Pozwoli to nam później szukać rozwiązań jako opcji wyboru, nie przymusu. Opcji wyboru dla tych, którzy zdecydują, że to ma sens" - mówił Boni.

Jak ocenił prezydent Świętochłowic i szef skupiającego 14 miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Dawid Kostempski dobrze, że projekt regionalnych posłów PO powstał. "Jestem zdziwiony reakcją ministra Boniego, a z drugiej strony czekam (...) na propozycje ze strony ministerstwa" - powiedział Kostempski.

"Kilku posłów Platformy ze Śląska zaproponowało mniej lub bardziej efektywne rozwiązania ustawowe. One wymagały szeregu zmian i modyfikacji, należało się nad nimi pochylić, zmienić i dać projekt do Sejmu; poddać pod głosowanie. Najprawdopodobniej tak się nie stanie. Musimy poczekać na realizację nowych zapowiedzi" - podkreślił Kostempski.

"Póki co, robimy swoje. Przegraliśmy bitwę, ale bój o rozwiązania metropolitalne trwa nadal. Jako związek jesteśmy gotowi włączyć się do prac nad nowymi rozwiązaniami ustawowymi dla obszarów miejskich" - dodał prezydent Świętochłowic.

REKLAMA

"Obawiałem się trochę rozwiązań tego projektu np. dotyczących finansowania powiatu metropolitalnego" - powiedział uczestniczący w spotkaniu z Bonim prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Projekt m.in. odbierał miastom na rzecz powiatu metropolitalnego część ich dotychczasowych dochodów z podatków od osób fizycznych i prawnych.

Silbert ciepło przyjął piątkowe deklaracje Boniego dotyczące wspierania ośrodków wzrostu w polityce krajowej, a także przeglądu przepisów prawnych, które obecnie szczególnie utrudniają działanie samorządom. Prezydent Jaworzna zaapelował, by przy opracowywaniu nowych rozwiązań - oprócz dotychczasowych doświadczeń samorządów - uwzględnić doświadczenia środowiska naukowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA