REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachodniopomorskie: 39 mln zł z UE na wodno-kanalizacyjne inwestycje

REKLAMA

W sobotę w Koszalinie podpisano dwie, opiewające łącznie na 39,1 mln zł, umowy na unijne dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Beneficjentami są: Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego oraz gmina Gryfino.

Pierwszy z beneficjentów realizuje zadanie pod nazwą "Ochrona wód zlewni rzek Drawy i Regi." Inwestycja jest warta 82,9 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wynosi 32,3 mln zł.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt obejmuje cztery gminy: Drawsko Pomorskie, Łobez, Resko i Złocieniec. W jego ramach do 30 listopada 2015 r. zbudowane zostanie 41,4 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, 20,4 km sieci wodociągowej i 2,9 sieci kanalizacji deszczowej, przebudowana oczyszczalnia ścieków w Drawsku Pomorskim oraz 2,8 km sieci kanalizacyjnej, zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody w Złocieńcu.

Inwestycja już trwa, bo Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego (ZMiGPD) rozpoczął ją jeszcze przed uzyskaniem unijnego dofinansowania. Burmistrz Złocieńca, przewodniczący ZMiGPD Waldemar Włodarczyk powiedział w sobotę PAP, że wykonano już ok. jednej trzeciej zaplanowanych prac. W Drawsku Pomorskim powstały m.in. pierwsze w woj. zachodniopomorskim i drugie w kraju po Zambrowie (Podlaskie) laguny do hydrofitowego odwadniania osadów, czyli specjalne zbiorniki do oczyszczania ścieków za pomocą roślin.

Końcowym efektem całego projektu ma być m.in. ograniczenie negatywnego wpływu systemu kanalizacji na wody rzek Drawy i Regi, zabezpieczenie wód podziemnych przed przedostaniem się do nich zanieczyszczeń i dostęp ponad 95 proc. mieszkańców czterech gmin do sieci kanalizacyjnej.

Projekt Gryfina polegający na budowie i przebudowie kanalizacji sanitarnej będzie dopiero realizowany. Jego całkowita wartość to 14,7 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi 6,8 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach inwestycji do 31 lipca 2013 r. w miejscowościach Gryfino, Pniewo i Żórawki zbudowane zostanie 13,3 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej i zmodernizowane 237 m istniejącej sieci.

REKLAMA

Końcowym efektem projektu ma być m.in. podłączenie do sieci kanalizacyjnej 861 nowych klientów, redukcja zanieczyszczeń przedostających się do gleb, wód gruntowych i powierzchniowych i poprawy jakości wody pitnej w ujęciu wód podziemnych Tywa.

Instytucją wdrażającą dla obu projektów jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jego prezes Jacek Chrzanowski powiedział w sobotę, że po podpisaniu umów ze ZMiGPD i gminą Gryfino łączna wartość unijnego wsparcia z POIiŚ przekazanego za pośrednictwem WFOŚiGW na zachodniopomorskie proekologiczne projekty przekroczyła już 500 mln zł.

Uczestniczący w sobotniej konferencji wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski poinformował, że finansowe wsparcie projektów ZMiGPD i gminy Gryfino pieniędzmi z POIiŚ było możliwe dzięki dokonanym za zgodą Komisji Europejskiej przesunięciom środków w tym programie między zaplanowanymi zadaniami. Oba projekty znajdowały się do niedawna na rezerwowej liście projektów zgłoszonych do POIiŚ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA