reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Cudzoziemcy próbują nielegalnie wykorzystać abolicję w Polsce

Cudzoziemcy próbują nielegalnie wykorzystać abolicję w Polsce

Od początku roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 48 cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski, aby bezprawnie wykorzystać obowiązującą w Polsce abolicję dla cudzoziemców.

Przepisy abolicyjne mają umożliwić uzyskanie okresowego zezwolenia na pobyt w naszym kraju jak największej liczbie cudzoziemców. Dotyczą jednak osób, które przebywają w Polsce nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymują coraz więcej osób, które nie spełniając tych kryteriów, chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, a co za tym idzie także w UE - poinformowała rzecznik tego oddziału SG Anna Galon.

Większość z zatrzymanych to obywatele Pakistanu, Wietnamu i Egiptu. Przybywają do Polski z różnych krajów europejskich, m.in. z Niemiec, Włoch i Francji. Część z nich zatrzymano, gdy wyjeżdżali z kraju z pieczęciami, które świadczą o złożonych wnioskach w trybie ustawy abolicyjnej.

"Mimo to wracali do Niemiec, Włoch i innych krajów, gdzie mieszkają na co dzień, a składając wniosek oświadczali, że od lat nielegalnie przebywają w Polsce" - powiedziała PAP Galon. Według pograniczników faktycznie nielegalnie przebywają w innych państwach UE, a do Polski przyjechali jedynie w celu zalegalizowania pobytu na terenie Wspólnoty.

Celem ich podróży jest Warszawa i złożenie tam wniosku o objęcie abolicją. Bardzo często korzystają z podrobionych dokumentów i pomocy nieuczciwych pośredników. "Szybko znalazły się osoby, a nawet grupy, które pomagają w uzyskaniu sfałszowanych dokumentów i załatwieniu formalności związanych ze złożeniem wniosku. Oczywiście za swoje usługi pobierają opłaty" - wyjaśniła Galon.

W ramach abolicji cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie pobytu do 2 lipca. Abolicja jest udzielana na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama