REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: Od 2 maja ul. Marszałkowska w centrum zamknięta na 4,5 miesiąca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

2 maja zamknięty zostanie przejazd przez skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Do połowy września ruch ograniczony będzie między ul. Królewską a rondem Dmowskiego. W tym czasie powstanie m.in. strop stacji "Świętokrzyska" drugiej linii metra.

Jak poinformował w środę stołeczny ratusz, wprowadzanie nowej organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta rozpocznie się w poniedziałek 30 kwietnia. W pełni zmiany zaczną obowiązywać 2 maja.

REKLAMA

Ruch na ul. Marszałkowskiej zostanie mocno ograniczony. Między Al. Jerozolimskimi a ogrodzeniem budowy stacji metra "Świętokrzyska" (na wysokości ul. Moniuszki) czynny będzie tylko jeden pas ruchu. Przed placem budowy powstanie "zawrotka", która umożliwi przejazd na drugą jezdnię ul. Marszałkowskiej i powrót do ronda Dmowskiego. Na wyłączonych z ruchu fragmentach ul. Marszałkowskiej powstaną parkingi i przejścia dla pieszych.

Przejezdne zostaną ulice: Widok (tu będzie obowiązywał ruch w kierunku ul. Kruczej, czyli w przeciwnym niż obecnie), Złota i Sienkiewicza.

REKLAMA

Podobnie będzie wyglądał ruch po północnej stronie ul. Świętokrzyskiej. Między ul. Królewską a ogrodzeniem placu budowy na wysokości ul. Rysiej będzie można przejechać jednym pasem ruchu w każdą stronę. Tu też powstanie "zawrotka" umożliwiająca przejazd na drugą jezdnię ul. Marszałkowskiej i powrót do ul. Królewskiej. Ul. Rysia pozostanie przejezdna. Na wyłączonych fragmentach ul. Marszałkowskiej powstaną parkingi i przejścia dla pieszych.

Wyłączony z ruchu odcinek Marszałkowskiej będzie można ominąć Alejami Jerozolimskimi, al. Jana Pawła II i al. Solidarności lub Wisłostradą i al. Solidarności. W samym centrum plac budowy kierowcy ominą Al. Jerozolimskimi, ul. E. Plater, pl. Grzybowskim i ul. Królewską, a po stronie wschodniej - ulicami: Kruczą, Mazowiecką (w przeciwnym kierunku ul. Jasną) i Królewską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamknięcie skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską pociągnie za sobą zmiany w komunikacji miejskiej. W nocy z 1 na 2 maja wyłączony będzie ruch tramwajowy w ul. Marszałkowskiej. Linie 4 i 15 pojadą trasami objazdowymi - przez al. Jana Pawła II. Linia 16 wróci na swoją podstawową trasę - z ul. Woronicza będzie dojeżdżać do pętli na Żeraniu. Zawieszone zostaną dwie linie - 18 (kursująca z Żerania na Służewiec) i 35 (z Wyścigów na Nowe Bemowo). W ich miejsce pojawią się linie zastępcze 40 i 74.

REKLAMA

Tramwaje 40 będą jeździć co 10 minut tylko w godzinach szczytu na trasie: Nowe Bemowo - Broniewskiego - most Gdański - ZOO - Dw. Wileński - most Śląsko-Dąbrowski - Trasa W-Z - Obozowa - Koło. Tramwaje 74 będą kursować co 10 minut w szczycie i co kwadrans poza szczytem na trasie Służewiec - pl. Narutowicza ulicami Marszałkowską, Nowowiejską, Krzywickiego i Filtrową.

Objazdami pojadą też autobusy linii 107, 151 i 171. Zamknięty odcinek ul. Marszałkowskiej ominą ulicami: Kredytową, Jasną i Mazowiecką (107), Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem (151) i pl. Grzybowskim oraz E. Plater (171).

Linie 127 i 520 będą jeździć na skróconych trasach. 127 będzie kursować z Włoch do pl. Trzech Krzyży, a na pozostałym odcinku jej dzisiejszej trasy (w kierunku Bródna) uruchomiona zostanie nowa linia 227. Także linia 520 będzie podzielona na dwie krótsze - autobusy z numerem 520 będą jeździć z Marysina w rejon skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, a na odcinku między Śródmieściem a Wolą zastąpią ją autobusy o numerze 522. ZTM uruchomi też nową linię 316, która będzie kursować między pl. Wilsona i pl. Trzech Krzyży przez Krakowskie Przedmieście.

Organizacja ruchu na ul. Marszałkowskiej (po południowej stronie Świętokrzyskiej) zmieni się jeszcze raz - na czas Euro 2012. Wówczas zachodnia jezdnia tej ulicy oraz wyłączone z ruchu torowisko tramwajowe znajdzie się w granicach strefy kibica. Montaż pierwszych instalacji strefy rozpocznie się pod koniec maja.

Po zakończeniu mistrzostw prace na ul. Marszałkowskiej rozpoczną tramwajarze. Do połowy września wyremontowane ma być torowisko na odcinku od ul. Królewskiej do ronda Dmowskiego. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

REKLAMA

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA