REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: Od 2 maja ul. Marszałkowska w centrum zamknięta na 4,5 miesiąca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

2 maja zamknięty zostanie przejazd przez skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Do połowy września ruch ograniczony będzie między ul. Królewską a rondem Dmowskiego. W tym czasie powstanie m.in. strop stacji "Świętokrzyska" drugiej linii metra.

Jak poinformował w środę stołeczny ratusz, wprowadzanie nowej organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta rozpocznie się w poniedziałek 30 kwietnia. W pełni zmiany zaczną obowiązywać 2 maja.

REKLAMA

Ruch na ul. Marszałkowskiej zostanie mocno ograniczony. Między Al. Jerozolimskimi a ogrodzeniem budowy stacji metra "Świętokrzyska" (na wysokości ul. Moniuszki) czynny będzie tylko jeden pas ruchu. Przed placem budowy powstanie "zawrotka", która umożliwi przejazd na drugą jezdnię ul. Marszałkowskiej i powrót do ronda Dmowskiego. Na wyłączonych z ruchu fragmentach ul. Marszałkowskiej powstaną parkingi i przejścia dla pieszych.

Przejezdne zostaną ulice: Widok (tu będzie obowiązywał ruch w kierunku ul. Kruczej, czyli w przeciwnym niż obecnie), Złota i Sienkiewicza.

REKLAMA

Podobnie będzie wyglądał ruch po północnej stronie ul. Świętokrzyskiej. Między ul. Królewską a ogrodzeniem placu budowy na wysokości ul. Rysiej będzie można przejechać jednym pasem ruchu w każdą stronę. Tu też powstanie "zawrotka" umożliwiająca przejazd na drugą jezdnię ul. Marszałkowskiej i powrót do ul. Królewskiej. Ul. Rysia pozostanie przejezdna. Na wyłączonych fragmentach ul. Marszałkowskiej powstaną parkingi i przejścia dla pieszych.

Wyłączony z ruchu odcinek Marszałkowskiej będzie można ominąć Alejami Jerozolimskimi, al. Jana Pawła II i al. Solidarności lub Wisłostradą i al. Solidarności. W samym centrum plac budowy kierowcy ominą Al. Jerozolimskimi, ul. E. Plater, pl. Grzybowskim i ul. Królewską, a po stronie wschodniej - ulicami: Kruczą, Mazowiecką (w przeciwnym kierunku ul. Jasną) i Królewską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamknięcie skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską pociągnie za sobą zmiany w komunikacji miejskiej. W nocy z 1 na 2 maja wyłączony będzie ruch tramwajowy w ul. Marszałkowskiej. Linie 4 i 15 pojadą trasami objazdowymi - przez al. Jana Pawła II. Linia 16 wróci na swoją podstawową trasę - z ul. Woronicza będzie dojeżdżać do pętli na Żeraniu. Zawieszone zostaną dwie linie - 18 (kursująca z Żerania na Służewiec) i 35 (z Wyścigów na Nowe Bemowo). W ich miejsce pojawią się linie zastępcze 40 i 74.

REKLAMA

Tramwaje 40 będą jeździć co 10 minut tylko w godzinach szczytu na trasie: Nowe Bemowo - Broniewskiego - most Gdański - ZOO - Dw. Wileński - most Śląsko-Dąbrowski - Trasa W-Z - Obozowa - Koło. Tramwaje 74 będą kursować co 10 minut w szczycie i co kwadrans poza szczytem na trasie Służewiec - pl. Narutowicza ulicami Marszałkowską, Nowowiejską, Krzywickiego i Filtrową.

Objazdami pojadą też autobusy linii 107, 151 i 171. Zamknięty odcinek ul. Marszałkowskiej ominą ulicami: Kredytową, Jasną i Mazowiecką (107), Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem (151) i pl. Grzybowskim oraz E. Plater (171).

Linie 127 i 520 będą jeździć na skróconych trasach. 127 będzie kursować z Włoch do pl. Trzech Krzyży, a na pozostałym odcinku jej dzisiejszej trasy (w kierunku Bródna) uruchomiona zostanie nowa linia 227. Także linia 520 będzie podzielona na dwie krótsze - autobusy z numerem 520 będą jeździć z Marysina w rejon skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, a na odcinku między Śródmieściem a Wolą zastąpią ją autobusy o numerze 522. ZTM uruchomi też nową linię 316, która będzie kursować między pl. Wilsona i pl. Trzech Krzyży przez Krakowskie Przedmieście.

Organizacja ruchu na ul. Marszałkowskiej (po południowej stronie Świętokrzyskiej) zmieni się jeszcze raz - na czas Euro 2012. Wówczas zachodnia jezdnia tej ulicy oraz wyłączone z ruchu torowisko tramwajowe znajdzie się w granicach strefy kibica. Montaż pierwszych instalacji strefy rozpocznie się pod koniec maja.

Po zakończeniu mistrzostw prace na ul. Marszałkowskiej rozpoczną tramwajarze. Do połowy września wyremontowane ma być torowisko na odcinku od ul. Królewskiej do ronda Dmowskiego. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA