Termomodernizacja budynków publicznych z dotacją
REKLAMA
Będzie to czwarta edycja konkursu. Na złożenie wniosków będzie 30 dni. Konkretną datę ogłoszenia naboru będzie można znaleźć w ogłoszeniu na stronie internetowej funduszu (nfosigw.gov.pl).
REKLAMA
Prezes Rączka podał, że do 30 proc. kosztów przedsięwzięcia będzie można uzyskać jako bezzwrotną dotację Funduszu, a do 60 proc. - jako pożyczkę. Wnioski w konkursie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, wyższe uczelnie, instytuty badawcze, służba zdrowia a nawet Ochotnicze Straże Pożarne, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.
REKLAMA
Oszczędność energii oznacza mniejszą emisję CO2 - podkreślił Rączka. Oprócz dotacji do ocieplenia budynków będzie można też otrzymać środki na projekty służące zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej oraz wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Termomodernizacja, to nie tylko wymiana okien i ocieplenie ścian - przypomniał prezes Funduszu. Dofinansowanie można uzyskać też na wymianę pieca czy instalacji w kotłowni, sieci centralnego ogrzewania w budynkach, czy starego oświetlenie na energooszczędne. Można także zainstalować np. kolektory słoneczne, pompę ciepła a nawet klimatyzację, jeśli poprawi to bilans energetyczny budynków.
W majowym konkursie preferowane będą projekty, w wyniku których zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się powyżej 30 proc., a koszt projektu indywidualnego przekracza 2 mln zł. Przy projektach grupowych koszt musi przekraczać 5 mln zł.
Do tej pory na termomodernizację trafiło już ponad miliard złotych ze środków NFOŚ. Są to pieniądze uzyskane przez Polskę ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji CO2, wynikających z realizacji postanowień klimatycznego protokołu z Kioto w latach 2008-12.
REKLAMA
REKLAMA