REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy pomogą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w gminach

REKLAMA

Projektowana nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów pomoże gminom zaspokajać potrzeby mieszkaniowe - uważa wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Resortowe propozycje trafiły w maju do konsultacji społecznych.

Styczeń ocenił, że "w tej chwili najem lokali komunalnych można określić jako najem przez zasiedzenie". "Myślę, że po wejściu zmian w życie gminom będzie łatwiej prowadzić najem i zadbać o potrzeby ludzi najbardziej oczekujących na lokale mieszkalne" - dodał.

REKLAMA

Ministerstwo pracuje nad założeniami do projektu, który przewiduje w mieszkaniach gminnych m.in. najem na czas określony: nie krótszy niż rok, ale nie dłuższy niż pięć lat, ponadto czynsz podstawowy, czyli taki, który będzie pokrywał rzeczywiste koszty utrzymania lokalu, a także brak możliwości automatycznego zawierania umowy najmu przez następców prawnych w przypadku śmierci najemcy - powiedział PAP wiceminister budownictwa.

W projekcie zakłada się, że okresowo będą weryfikowane dochody najemcy, żeby sprawdzić, czy upoważniają one dalszego korzystania z najmu.

"Odchodzimy od umów najmu na lokal socjalny i zamieniamy je na umowy najmu socjalnego, które mogą być stosowane do każdego rodzaju lokalu, a o tym, jaki to będzie lokal, będzie decydowała gmina. Może to być np. lokal wynajęty przez gminę na wolnym rynku" - powiedział PAP.

Wiceminister wyjaśnił, że jeśli gmina nie będzie chciała zawrzeć umowy najmu socjalnego na rzecz osoby potrzebującej, to będzie musiała się liczyć z wypłatą odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele związków lokatorów mają jednak obawy, czy proponowane zmiany są właściwe.

Wiceprezes Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Janusz Okurowski obawia się, że zawieranie umów najmu na czas określony grozi wzrostem osób bezdomnych, gdyż lokatorzy o niskich dochodach, którzy mają problem z zapłatą czynszu, przy okazji weryfikacji umów najmu będą prawdopodobnie tracić dach nad głową.

"Sądzę, że najbardziej sprawiedliwym wyjściem byłoby danie możliwości dotychczasowym lokatorom wykupu zajmowanych mieszkań z rozłożeniem spłaty na wiele lat" - powiedział.

Propozycje zmian odnoszą się głównie do publicznego zasobu mieszkaniowego, lecz dopuszczają formułę tzw. najmu okazjonalnego lokali mieszkalnych, która dotyczyć będzie zasobu prywatnego.

REKLAMA

Propozycja nowelizacji, a zwłaszcza dotycząca najmu okazjonalnego, podoba się deweloperom. Mają nadzieję, że nowe przepisy odblokują najem komercyjny, co umożliwi rozwój prywatnego budownictwa czynszowego. "Część ludzi straci możliwość korzystania z najmu komunalnego i będzie poszukiwać innych możliwości" - powiedział Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dodał, że deweloperzy nie zajmują się budownictwem na wynajem, ale najem okazjonalny byłby dobrym wyjściem, gdy wiele tysięcy mieszkań, miesiącami, a nawet latami, stoi pustych. "Rozumiem, że przepisy dotyczące zasobu komunalnego powinny mieć długie vacatio legis, ale w przypadku najmu komercyjnego proponowane rozwiązania powinny wejść w życie jak najszybciej, z uwagi na sytuację na rynku mieszkaniowym" - dodał.

Projektowane przez ministerstwo vacatio legis dla nowych przepisów wynosiłoby rok, aby gminy miały czas na przygotowanie do nowych zasad.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA