Podlaskie: samorząd województwa realizuje projekt e-zdrowie
REKLAMA
Projekt dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) w kwocie 52 mln zł, pozostała część to wkład własny samorządu.
REKLAMA
Konsorcjum firm Pricewaterhouse Coopers Polska sp. z o.o. oraz Akademia Leona Koźmińskiego, z którymi w poniedziałek władze regionu podpisały umowę, będzie zarządzało projektem w imieniu samorządu. Do jego zadań będzie należało m.in. przygotowanie postępowań przetargowych, konsultacje ze szpitalami i zaprojektowanie systemu e-zdrowie.
REKLAMA
Jak powiedział na konferencji w Białymstoku marszałek województwa Jarosław Dworzański, to początek porządkowania usług medycznych w Podlaskiem. Wyraził też nadzieję, że uda się stworzyć system, który będzie działał spójnie na terenie całego województwa.
Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie, powiedział, że wdrożenie tego systemu "zdecydowanie" usprawni zarządzanie placówkami i przepływ informacji w samym szpitalu, a później także między szpitalami. Uważa też, że poprawi to jakość świadczonych usług przez te placówki.
W ramach projektu ma powstać system danych o pacjentach, który będzie dostępny w każdej placówce. Cieślukowski powiedział, że obecnie jest bardzo ograniczony dostęp do danych o pacjencie. Jak wyjaśnił, teraz, kiedy pacjent zmienia szpital, to tworzy mu się nową bazę danych, zakłada nową kartę, a pozostałe placówki nie mają w te dane wglądu.
Dzięki wprowadzeniu ich do systemu elektronicznego, a także możliwości pobrania ich przez daną placówkę, będzie możliwość szybszej diagnozy, a następnie leczenia chorego - uważa Cieślukowski.
Według niego atutem projektu e-zdrowie jest też zbudowanie elektronicznego systemu usług medycznych, dzięki któremu pacjent będzie mógł np. wybrać i zarejestrować się na wizytę do lekarza drogą elektroniczną.
Cieślukowski uważa, że wprowadzenie tego systemu "wymaga zgrania i sfery dostawy urządzeń i budowania systemów informacyjnych, które pozwolą na obsługę tych elementów i usprawnią je".
Tomasz Bejm z Pricewaterhouse Coopers Polska sp. z o.o. uważa, że projekty realizowane lokalnie, jak projekt województwa podlaskiego, w porównaniu z projektami centralnymi, są "sprawniejsze i szybsze". Zwrócił uwagę, że e-zdrowie w Podlaskiem obejmuje nie tylko placówki wojewódzkie, ale także powiatowe.
REKLAMA
Pod koniec czerwca zostanie ogłoszony konkurs skierowany do placówek ochrony zdrowia, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, dotyczący projektów związanych z e-usługami - poinformowała PAP Izabela Smaczna-Jórczykowska z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Budżet konkursu - to ok. 15 mln zł, a placówki będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości, najprawdopodobniej, do 85 proc. kosztów. Projekty mogą dotyczyć np. wprowadzenia w placówkach elektronicznych kart zdrowia.
REKLAMA
REKLAMA