REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubelskie: 116 wniosków o dotacje na wytwarzanie "zielonej energii"

REKLAMA

116 wniosków o dotacje na projekty związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych wpłynęło na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Na ich dofinansowanie będzie około 150 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pierwotnie na dofinansowanie w tym konkursie przeznaczone było 80,5 mln zł. Wobec bardzo dużego zainteresowania Komitet Monitorujący RPO postanowił zwiększyć pulę dotacji o 16 mln euro, czyli blisko 70 mln zł. Ta decyzja musi być jeszcze zatwierdzona przez zarząd województwa, co ma nastąpić wkrótce - poinformowała we wtorek Katarzyna Olchowska z biura prasowego lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

REKLAMA

REKLAMA

O dotacje mogły występować samorządy lokalne, ich związki oraz przedsiębiorstwa prowadzone przez samorządy. Wartość pojedynczego projektu ograniczona była do 20 mln zł; maksymalne dofinansowanie może sięgnąć 85 proc. całej wartości projektu.

Koszt wszystkich inwestycji, które wnioskodawcy chcieliby zrealizować, przekracza 800 mln zł. Najwięcej wniosków dotyczy montażu kolektorów słonecznych; złożono też projekty tworzenia farm fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystywanie słońca do produkcji energii elektrycznej i jej sprzedaż do systemu energetycznego. Taką farmę o mocy 1,4 MW za blisko 10 mln zł chcą zbudować gminy zrzeszone w grupie Dolina Zielawy, a mniejszą, za niespełna 4 mln zł - gmina Wola Uhruska.

Samorządy Łęcznej, Kraśnika i Lublina chcą budować bądź rozbudowywać biogazownie na składowiskach odpadów komunalnych i przy oczyszczalniach ścieków.

"W postępowaniu konkursowym preferowane będą te projekty, dzięki którym najwięcej mieszkańców będzie korzystać z +zielonej energii+, oraz samorządy, które już wcześniej zainwestowały w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych" - dodała Olchowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkurs ma być rozstrzygnięty na początku września. Umowy o dofinansowanie będą podpisywane pod koniec tego roku, a realizacja projektów ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA