reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lubelskie: 116 wniosków o dotacje na wytwarzanie "zielonej energii"

Lubelskie: 116 wniosków o dotacje na wytwarzanie "zielonej energii"

116 wniosków o dotacje na projekty związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych wpłynęło na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Na ich dofinansowanie będzie około 150 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pierwotnie na dofinansowanie w tym konkursie przeznaczone było 80,5 mln zł. Wobec bardzo dużego zainteresowania Komitet Monitorujący RPO postanowił zwiększyć pulę dotacji o 16 mln euro, czyli blisko 70 mln zł. Ta decyzja musi być jeszcze zatwierdzona przez zarząd województwa, co ma nastąpić wkrótce - poinformowała we wtorek Katarzyna Olchowska z biura prasowego lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

O dotacje mogły występować samorządy lokalne, ich związki oraz przedsiębiorstwa prowadzone przez samorządy. Wartość pojedynczego projektu ograniczona była do 20 mln zł; maksymalne dofinansowanie może sięgnąć 85 proc. całej wartości projektu.

Koszt wszystkich inwestycji, które wnioskodawcy chcieliby zrealizować, przekracza 800 mln zł. Najwięcej wniosków dotyczy montażu kolektorów słonecznych; złożono też projekty tworzenia farm fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystywanie słońca do produkcji energii elektrycznej i jej sprzedaż do systemu energetycznego. Taką farmę o mocy 1,4 MW za blisko 10 mln zł chcą zbudować gminy zrzeszone w grupie Dolina Zielawy, a mniejszą, za niespełna 4 mln zł - gmina Wola Uhruska.

Samorządy Łęcznej, Kraśnika i Lublina chcą budować bądź rozbudowywać biogazownie na składowiskach odpadów komunalnych i przy oczyszczalniach ścieków.

"W postępowaniu konkursowym preferowane będą te projekty, dzięki którym najwięcej mieszkańców będzie korzystać z +zielonej energii+, oraz samorządy, które już wcześniej zainwestowały w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych" - dodała Olchowska.

Konkurs ma być rozstrzygnięty na początku września. Umowy o dofinansowanie będą podpisywane pod koniec tego roku, a realizacja projektów ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama