Sejm: każdy zapłaci mniej o 5% za prąd z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r. [Tani prąd plus]
REKLAMA
REKLAMA
Obniżka dotyczy każdego objętego dotychczasowym wsparciem w ramach limitów zużycia prądu na 2023 r. To jedyny haczyk, że obniżka dotyczy tych podmiotów, które do tej pory korzystały z dotowanego prądu w 2023 r.
REKLAMA
Warto zwrócić uwagę, że obniżka ceny prądu o 5% dokonuje się z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r.
Nowe limity 3 MWh, 3,6 MWh, 4 MWh
Sejm przyjął w czwartek przepisy przewidujące 5-procentową, obowiązującą wstecznie od początku 2023 r., obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających - w ramach określonych limitów zużycia - z zamrożonych cen. Wcześniej Sejm podniósł limity zużycia prądu w ramach programu określanego potocznie "Tani prąd". Można powiedzieć, że jest to "Tani prąd plus". Zgodnie z nowymi przepisami progi te wynoszą 3 MWh rocznie dla gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, 4 MWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników.
WAŻNE! Nie wprowadzono nowych bonusów dla właścicieli pomp ciepła.
Obniżka cen prądu o 5%
REKLAMA
Przepisy zawierające takie rozwiązanie zostały zgłoszone w środę przez klub PiS podczas drugiego czytania projektu ustawy o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Cała ustawa o gwarancjach dla NABE, zawierająca także zapisy o wstecznej obniżce regulowanych cen energii elektrycznej została w czwartek uchwalona przez Sejm i trafi teraz do Senatu.
Przepisy dotyczące cen energii elektrycznej przewidują, że sprzedawcy prądu do gospodarstw domowych i tzw. odbiorców uprawnionych w całym 2023 r. mają stosować ceny równe 95 proc. ceny stosowanej obecnie, a wynikającej z zamrożonych od początku 2022 r. taryf lub wyznaczanej przez regulatora średniej ceny. Rozliczenie nadpłaty, jaką dotychczas zapłacili odbiorcy ma nastąpić w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Obniżka dotyczy jedynie zużycia do określonych wcześniej limitów dla poszczególnych odbiorców. Przyjęta już przez parlament i skierowana do podpisu prezydenta ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. przewiduje podniesienie progów zużycia, do których odbiorcy mają prawo korzystać z zamrożonych cen. Jak wspomniano progi te wynoszą 3 MWh rocznie dla gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, 4 MWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników.
REKLAMA
REKLAMA