reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pieniądze z tzw. funduszu szwajcarskiego - rozdysponowane

Pieniądze z tzw. funduszu szwajcarskiego - rozdysponowane

Rozdysponowano już wszystkie pieniądze przyznane Polsce z tzw. funduszu szwajcarskiego. Jak poinformował we wtorek resort rozwoju regionalnego, podpisano łącznie 58 umów na kwotę 464,57 mln franków szwajcarskich. Realizacja inwestycji potrwa do 2017 r.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę środków - prawie 1,7 mld zł. Program będzie realizowany w latach 2007-2017.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz stanu w Federalnym Departamencie Spraw Zagranicznych w Szwajcarii Yves Rossier, pieniądze zaproponowane Polsce to największy dwustronny program gospodarczy w historii Szwajcarii. Podkreślił, że Szwajcarzy zaakceptowali go w referendum. Rossier wyraził też zadowolenie z pogłębienia współpracy obu krajów przy okazji realizacji programu.

Ze szwajcarskich pieniędzy korzystają głownie samorządy, ale także firmy i organizacje pozarządowe. Dofinansowanie otrzymały m.in. inwestycje w rozwój transportu, energii odnawialnej, profilaktyki zdrowotnej oraz ochrony granic. Przykładowo, inwestycja w pilotażowy system gospodarowania odpadami azbestowymi w woj. lubelskim otrzyma 13,2 mln franków dofinansowania, urząd marszałkowski woj. pomorskiego otrzyma 8,9 mln franków dofinansowania do zakupu czterech spalinowych pociągów do obsługi połączenia Malbork-Grudziądz, natomiast 1,2 mln franków będzie przeznaczone z programu na usunięcie zbędnego uregulowanie rzeki Raby w Małopolsce, co ma pomóc w przywracaniu populacji ryb, które wyginęły po uregulowaniu rzeki w latach 60. i 70.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej >>

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, przy czym co najmniej 40 proc. środków całego programu zostanie przeznaczone na wsparcie czterech województw południowo-wschodnich: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama