REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podlaskie: Brak chętnych w konkursie dot. ubezpieczeń wzajemnych

REKLAMA

Nikt nie zgłosił się do konkursu na opracowanie dokumentacji towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które chcą powołać władze woj. podlaskiego i 30 placówek służby zdrowia - poinformował rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski.

Idea powołania takiego towarzystwa w Podlaskiem została ogłoszona na początku 2012 r. Pomysł na powołanie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych pojawił się w Podlaskiem po wejściu od stycznia w życie nowych przepisów, na mocy których przy urzędach wojewódzkich zaczęły działać wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

REKLAMA

Szpitale muszą się dodatkowo ubezpieczyć na wypadek, gdy komisja uzna roszczenia danego pacjenta i przyzna mu odszkodowanie. Nie wystarczy, że szpital ma wykupione ubezpieczenie OC, bo z niego nie może skorzystać, by uregulować roszczenie przyznane przez komisję.

Towarzystwo ma być alternatywą dla firm ubezpieczeniowych, które chcą od szpitali wysokich składek, na których płacenie placówek medycznych nie stać.

REKLAMA

Towarzystwo ma zostać powołane na potrzeby związane z prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzeń medycznych w szpitalach w regionie. Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca 2012 r., jednak zgodnie z przyjętą w połowie czerwca nowelizacją ustawy o działalności leczniczej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Szpitale w Podlaskiem podkreślały, że nie stać ich na płacenie składek, których domagają się ubezpieczyciele.

Właśnie minął termin na składanie ofert w konkursie na dokumentację tego towarzystwa i wszystkie czynności związane z jego założeniem, jednak nie było chętnych - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczył, że zarząd województwa zdecyduje teraz, co dalej z pomysłem. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będą podjęte decyzje w tej sprawie. Przedtem będzie przeprowadzona analiza, dlaczego nikt nie zgłosił się do konkursu, czy np. dlatego, że to trudny i mało rozpoznany temat i brakuje w regionie takich doświadczeń, czy też były inne powody.

REKLAMA

W konkursie trzeba było m.in. przeanalizować opłacalność działalności takiego towarzystwa, określić źródła finansowania, oszacować składkę i świadczenia, oszacować liczbę zawieranych umów, wartości sum ubezpieczeniowych, przygotować projekt statutu towarzystwa, całą dokumentację finansową potrzebną do zarejestrowania towarzystwa w Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak informowali wiosną 2012 przedstawiciele samorządowych władz województwa podlaskiego, towarzystwo miałoby powstać na początku 2013 r. Odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie województwa Cezary Cieślukowski mówił wtedy, że o tym, czy towarzystwo powstanie, zdecyduje analiza ekonomiczna przedsięwzięcia.

Chęć do przystąpienia do towarzystwa wyraziły wszystkie szpitale samorządowe i powiatowe w regionie. Towarzystwo miałoby mieć charakter zamknięty, a składka płacona przez szpitale byłaby mniejsza niż ta, którą oferuje np. PZU. Składką zarządzałoby towarzystwo.

Dyrektorzy wielu szpitali w regionie podkreślali, że suma, jakiej żąda od nich za dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń medycznych jedna zainteresowana firma - PZU - wynoszą po kilkaset tysięcy złotych rocznie, a szpitale nie mają takich pieniędzy.

Wskazywali też, że inne firmy ubezpieczeniowe poza PZU nie są tym zainteresowane. Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych ma być konkurencją, alternatywą dla PZU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA