REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku
MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szef MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej (opis)

W dniu 22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Na konferencji w Sejmie 7 grudnia 2023 r. szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał, że w ostatnich dniach odwiedził siedem europejskich stolic, by rozmawiać o zagrożeniach, jakie płyną z planowanych zmian w traktatach UE. Zapowiedział, że planuje kolejne wizyty w najbliższych dniach. Minister dodał, że Polska podejmuje działania, aby "głos dążący do tego, żeby tym zmianom (traktatowym) się przeciwstawić, był szerszy, był głosem grupy państw, nie tylko głosem Polski".

REKLAMA

"I te działania - w połączeniu z tym, że Parlament Europejski przyjął te propozycje (zmian) niewielką większością - skłoniły autorów tych propozycji do tego, żeby zmienić swój plan, żeby tych zmian nie procedować szybko, już na Radzie ds. Ogólnych, już na najbliższej Radzie Europejskiej, tylko żeby procedować je w ciszy. Obecnie proponuje się, żeby te zmiany zostały przyjęte przez Radę ds. Środowiska, (...) to oryginalny pomysł, żeby propozycje szerokich zmian traktatowych Rada ds. Środowiska przekazała na poziom Rady Europejskiej. Ta Rada ds. Środowiska ma się odbyć 18 grudnia, a więc już po Radzie Europejskiej" - przekazał szef MSZ. Posiedzenie Rady Europejskiej zaplanowane jest na 14-15 grudnia.

Reforma traktatów UE na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

REKLAMA

Jak mówił Szynkowski vel Sęk, "cel jest taki, żeby to wiosenna Rada Europejska zajęła się tematem zmian traktowych". Dodał, że w ramach przygotowań do Rady Europejskiej widać w przygotowywanych dokumentach, że "jest chęć zapisania tego, że decyzje ws. rozszerzenia (UE) muszą być ściśle związane z reformą traktatową". "A szczegóły tej reformy traktatowej mają być omówione na wiosennej Radzie Europejskiej" - mówił szef MSZ.

Dodał, że to nie oznacza, że "zmiany zostały zatrzymane", tylko że "plan został spowolniony, plan tego, żeby forsować te zmiany traktowe". "Autorzy zreorganizowali się, ich pomysł jest dzisiaj nieco inny, żeby procedować te zmiany w ciszy i wolniej, ale procedować je w taki sposób, żeby wiosną Rada Europejska podjęła decyzję o zwołaniu konwentu obradującego nad zmianami traktatowymi, a następnie konferencji międzyrządowej" - stwierdził Szynkowski vel Sęk.

"Dlatego tak ważne jest, żeby presja w tej sprawie była kontynuowana. Ta presja musi być kontynuowana zarówno na forach międzynarodowych - to czynimy w ostatnich dniach i będziemy czynić - ale ta presja powinna również wynikać z głosu polskiego parlamentu; nie wyobrażam sobie, żeby ministrowie, którzy w tej chwili prowadzą cały szereg działań dyplomatycznych, nie mieli za sobą głosu polskiego parlamentu w tak ważnej sprawie" - zaznaczył minister, nawiązując do złożonego przez polityków PiS projektu uchwały.

Projekt ten dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Jabłoński przekonywał w czwartek, że dążenie do zmian traktatów "nie zostało zatrzymane, a zmieniła się jedynie taktyka". "My o tym mówimy bardzo głośno i nie przestaniemy, nawet jeżeli będzie nas próbował uciszyć, czy to marszałek Sejmu, czy przewodniczący komisji ds. europejskich. 3 tygodnie temu został złożony projekt uchwały; trzeci tydzień ta uchwała jest blokowana, a ona cały czas jest aktualna i niezwykle potrzebna. (...) Powinien mówić o tym cały polski Sejm. Jeżeli słyszymy od innych środowisk politycznych, że też się temu sprzeciwiają, (...) to dążymy do tego, żeby znalazło to odzwierciedlenie, również w dokumentach Sejmu" - mówił.

Poseł PiS i członek sejmowej komisji ds. europejskich, b. wiceszef MSZ Marcin Przydacz wskazywał, że projekt uchwały PiS został skierowany przez marszałka Sejmu do prac w komisji ds. europejskich, gdzie został "zamrożony przez pana przewodniczącego Michała Koboskę (Polska 2050 - przyp. PAP)". Zwrócił uwagę, że w porządku obrad czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji ds. europejskich nie znalazł się punkt poświęcony debacie nad projektem.

REKLAMA

Przydacz przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu sejmowej komisji ds. europejskich padła deklaracja Koboski o powołaniu specjalnej podkomisji do debaty nad przyszłością UE. "My nie będziemy się sprzeciwiać takiego typu inicjatywom, ale niechże ta podkomisja wreszcie zacznie działać" - wezwał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Przyjęte przez PE sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ kos/ sdd/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA