REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku
MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szef MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej (opis)

W dniu 22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Na konferencji w Sejmie 7 grudnia 2023 r. szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał, że w ostatnich dniach odwiedził siedem europejskich stolic, by rozmawiać o zagrożeniach, jakie płyną z planowanych zmian w traktatach UE. Zapowiedział, że planuje kolejne wizyty w najbliższych dniach. Minister dodał, że Polska podejmuje działania, aby "głos dążący do tego, żeby tym zmianom (traktatowym) się przeciwstawić, był szerszy, był głosem grupy państw, nie tylko głosem Polski".

REKLAMA

"I te działania - w połączeniu z tym, że Parlament Europejski przyjął te propozycje (zmian) niewielką większością - skłoniły autorów tych propozycji do tego, żeby zmienić swój plan, żeby tych zmian nie procedować szybko, już na Radzie ds. Ogólnych, już na najbliższej Radzie Europejskiej, tylko żeby procedować je w ciszy. Obecnie proponuje się, żeby te zmiany zostały przyjęte przez Radę ds. Środowiska, (...) to oryginalny pomysł, żeby propozycje szerokich zmian traktatowych Rada ds. Środowiska przekazała na poziom Rady Europejskiej. Ta Rada ds. Środowiska ma się odbyć 18 grudnia, a więc już po Radzie Europejskiej" - przekazał szef MSZ. Posiedzenie Rady Europejskiej zaplanowane jest na 14-15 grudnia.

Reforma traktatów UE na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

REKLAMA

Jak mówił Szynkowski vel Sęk, "cel jest taki, żeby to wiosenna Rada Europejska zajęła się tematem zmian traktowych". Dodał, że w ramach przygotowań do Rady Europejskiej widać w przygotowywanych dokumentach, że "jest chęć zapisania tego, że decyzje ws. rozszerzenia (UE) muszą być ściśle związane z reformą traktatową". "A szczegóły tej reformy traktatowej mają być omówione na wiosennej Radzie Europejskiej" - mówił szef MSZ.

Dodał, że to nie oznacza, że "zmiany zostały zatrzymane", tylko że "plan został spowolniony, plan tego, żeby forsować te zmiany traktowe". "Autorzy zreorganizowali się, ich pomysł jest dzisiaj nieco inny, żeby procedować te zmiany w ciszy i wolniej, ale procedować je w taki sposób, żeby wiosną Rada Europejska podjęła decyzję o zwołaniu konwentu obradującego nad zmianami traktatowymi, a następnie konferencji międzyrządowej" - stwierdził Szynkowski vel Sęk.

"Dlatego tak ważne jest, żeby presja w tej sprawie była kontynuowana. Ta presja musi być kontynuowana zarówno na forach międzynarodowych - to czynimy w ostatnich dniach i będziemy czynić - ale ta presja powinna również wynikać z głosu polskiego parlamentu; nie wyobrażam sobie, żeby ministrowie, którzy w tej chwili prowadzą cały szereg działań dyplomatycznych, nie mieli za sobą głosu polskiego parlamentu w tak ważnej sprawie" - zaznaczył minister, nawiązując do złożonego przez polityków PiS projektu uchwały.

Projekt ten dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Jabłoński przekonywał w czwartek, że dążenie do zmian traktatów "nie zostało zatrzymane, a zmieniła się jedynie taktyka". "My o tym mówimy bardzo głośno i nie przestaniemy, nawet jeżeli będzie nas próbował uciszyć, czy to marszałek Sejmu, czy przewodniczący komisji ds. europejskich. 3 tygodnie temu został złożony projekt uchwały; trzeci tydzień ta uchwała jest blokowana, a ona cały czas jest aktualna i niezwykle potrzebna. (...) Powinien mówić o tym cały polski Sejm. Jeżeli słyszymy od innych środowisk politycznych, że też się temu sprzeciwiają, (...) to dążymy do tego, żeby znalazło to odzwierciedlenie, również w dokumentach Sejmu" - mówił.

Poseł PiS i członek sejmowej komisji ds. europejskich, b. wiceszef MSZ Marcin Przydacz wskazywał, że projekt uchwały PiS został skierowany przez marszałka Sejmu do prac w komisji ds. europejskich, gdzie został "zamrożony przez pana przewodniczącego Michała Koboskę (Polska 2050 - przyp. PAP)". Zwrócił uwagę, że w porządku obrad czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji ds. europejskich nie znalazł się punkt poświęcony debacie nad projektem.

REKLAMA

Przydacz przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu sejmowej komisji ds. europejskich padła deklaracja Koboski o powołaniu specjalnej podkomisji do debaty nad przyszłością UE. "My nie będziemy się sprzeciwiać takiego typu inicjatywom, ale niechże ta podkomisja wreszcie zacznie działać" - wezwał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Przyjęte przez PE sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ kos/ sdd/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA