REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachodniopomorskie: Oficjalnie otwarto lotnisko w Bagiczu

REKLAMA

W niedzielę oficjalnie otwarto lotnisko w Bagiczu k. Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Obiekt znajduje się na terenie gminy Ustronie Morskie. Będzie przyjmował ruch turystyczny i czarterowy samolotów zabierających do 20 osób.

REKLAMA

Bagicz jest 53 lotniskiem zarejestrowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zgodę na jego założenie ULC wydał spółce Baltic Center Polska (BCP) w sierpniu 2010 r. Lotnisko zostało zarejestrowane 27 czerwca br. Zarządza nim powołana przez BCP spółka Lotnisko Bagicz. Dyrektor generalny tej firmy Piotr Niewiarowski poinformował w niedzielę dziennikarzy, że obsługiwane są już loty turystyczne. "Zapytania od przewoźników lotniczych dotyczące możliwości lądowań płyną do nas ciągle" - powiedział. Bagicz ma status lotniska niepublicznego, co oznacza, że starty i lądowania można na nim przeprowadzać za zgodą zarządzającego. Obiekt na razie będzie lotniskiem sezonowym.

REKLAMA

REKLAMA

Ruch ma odbywać się od 1 kwietnia do 31 października. Dyrektor Niewiarowski powiedział, że planowana jest rozbudowa infrastruktury m.in. o oprzyrządowanie nawigacyjne i stworzenie możliwości tankowania samolotów. Nie wykluczył, że okres funkcjonowania lotniska po kolejnych inwestycjach zostanie wydłużony. Prezes BCP Małgorzata Parzychowska-Czarnota w rozmowie z dziennikarzami zapowiedziała, że spółka chce rozwijać lotnisko m.in. włączając do niego część pasa startowego znajdującego się na terenie należącym do miasta Kołobrzeg. Prezydent tego miasta Janusz Gromek powiedział, że jest gotów przekazać BCP kołobrzeską część pasa. Na razie nie ustalono formy, w jakiej miałoby się to odbyć. Gromek dodał, że czeka na dokumenty z BCP. Pas startowy liczy 2,5 km długości. Lotnisko Bagicz wykorzystuje obecnie 1 012 m.

W otwarciu lotniska uczestniczyły w niedzielę setki widzów, dla których przygotowano pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". Lotnisko Bagicz leży tuż przy Morzu Bałtyckim. Wybudowali je w latach 30. Niemcy. Obiekt miał charakter wojskowy. Po II wojnie światowej stacjonowały tu radzieckie siły lotnicze. Obiekt został w drugiej połowie lat 50. przebudowany pod potrzeby samolotów odrzutowych. W latach 60. Bagicz był bazą myśliwców MiG-21, w latach 70. myśliwców MiG-23. W 1989 r. samoloty zastąpiły śmigłowce szturmowe Mi-24, które znajdowały tutaj do 1991 r. Później Bagicz był miejscem startów i lądowań. Ostatnio odbywało się na nim ok. 700 operacji lotniczych rocznie. Choć otwarte w niedzielę lotnisko leży na terenie Ustronia Morskiego nikt z władz gminy nie pojawił się na uroczystościach. Gmina jest w sporze z BCP o 44 ha dzierżawionego przez spółkę terenu lotniska. Obecne władze uważają, że BCP nie wywiązało się z zawartej w 2003 r. umowy dzierżawy i próbuje odebrać firmie grunt. Prezes BCP pytana o tę sytuację, powiedziała w niedzielę, że "spółka wykonuje wszystkie swoje zobowiązania i nie ma podstaw do obaw o lotnisko". (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA