12 czerwca to święto SOP. Obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę
REKLAMA
REKLAMA
O przypadającym 12 czerwca święcie przypomniało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu SOP podlega. "Dziękujemy za codzienną służbę i profesjonalizm!" – przekazano na platformie X resortu.
REKLAMA
1⃣2⃣ czerwca obchodzimy Święto Służby Ochrony Państwa.
June 12, 2024
🇵🇱 Funkcjonariuszom @SOP_GOV_PL dziękujemy za codzienną służbę i profesjonalizm!#ŚwiętoSOP #SOP pic.twitter.com/3fkMS2XX2x
SOP poinformowało, że w myśl hasła przyświecającego Służbie Ochrony Państwa "Zawsze gotowi, zawsze wierni, zawsze solidarni", w związku z pogrzebem Mateusza Sitka – żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek obrażeń doznanych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej, podjęto decyzji o przeniesieniu obchodów na 19 czerwca. "Decyzja ta jest wyrazem solidarności funkcjonariuszy i pracowników formacji względem rodziny zmarłego oraz Wojska Polskiego" – przekazano.
Czym jest SOP?
Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 8 grudnia 2017 r. powołała SOP jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom. Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 r. zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.
Uroczyste pożegnanie żołnierza
REKLAMA
W środę w miejscowości Nowy Lubiel odbędzie się uroczyste pożegnanie żołnierza, który zmarł na skutek obrażeń doznanych na granicy polsko-białoruskiej. Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej.
Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.
21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".
Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej
Po ataku premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią.
REKLAMA
REKLAMA