REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Forum Rozwoju Mazowsza już 16-17 listopada 2016 r. w Warszawie

Subskrybuj nas na Youtube
Forum Rozwoju Mazowsza
Forum Rozwoju Mazowsza

REKLAMA

REKLAMA

Jak tworzyć inteligentne miasta? W jaki sposób zwiększać innowacyjność biznesu? Jak rozwijać kapitał ludzki? O tym porozmawiamy podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych już 16-17 listopada na Stadionie Legii w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Kolejna edycja Forum Rozwoju Mazowsza już 16-17 listopada 2016 r. w Warszawie

REKLAMA

REKLAMA

Jak tworzyć inteligentne miasta? W jaki sposób zwiększać innowacyjność biznesu? Jak rozwijać kapitał ludzki? O tym porozmawiamy podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych już 16-17 listopada na Stadionie Legii w Warszawie. Tegoroczna edycja
to kilkadziesiąt debat, prelekcji, warsztatów i spotkań networkingowych w ramach trzech stref tematycznych. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Forum Rozwoju Mazowsza to najważniejsze w województwie mazowieckim wydarzenie o charakterze konferencyjnym dotyczące rozwoju regionu. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło prawie 2 tysiące osób, a swoimi doświadczeniami podzieliło się ponad 100 ekspertów reprezentujących administrację rządową i samorządową, biznes, sektor naukowy,
a także organizacje pozarządowe. Forum poświęcone jest promocji funduszy unijnych, wymianie doświadczeń i dyskusjom o tym, jak wzmacniać innowacyjność i przedsiębiorczość  Mazowsza. Oprócz debat odbędą się warsztaty i sesje networkingowe inspirujące do poszukiwania nowych rozwiązań i nawiązywania współpracy na rzecz realizacji wspólnych inicjatyw.

REKLAMA

 

Województwo mazowieckie generuje jedną piątą PKB kraju, jest również liderem rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. Istotną rolę w tym zakresie odgrywa współpraca na różnych płaszczyznach, zwłaszcza między administracją, biznesem i sektorem naukowym. I właśnie o współpracy i rozwijaniu potencjału regionu porozmawiamy podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zdecydowana większość środków przeznaczona zostanie na wdrażanie idei smart city oraz wzmacnianie innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie. Za każdym projektem stoi człowiek - jego wiedza, umiejętności, doświadczenie i chęć do działania - dlatego ważną rolę odegra też rozwój kapitału ludzkiego i społecznego. Uczestników 7. Forum Rozwoju Mazowsza czekają więc dwa dni pełne inspiracji i wymiany doświadczeń w trzech obszarach – Smart City, Smart Business i Smart People.

Jak rozwijać inteligentne miasta na Mazowszu?

Dyskusje, rozmowy i warsztaty w ramach strefy Smart City obejmą kluczowe obszary dla rozwoju inteligentnych miast. W gronie ekspertów reprezentujących administrację rządową, samorządową, a także biznes porozmawiamy o tym, jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wspiera rozwój miast, jakie są możliwości dofinansowania projektów miejskich oraz na co zwracać uwagę realizując działania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zajmiemy się efektywnym zarządzaniem energią i adaptacją do zmian klimatu. Nieodłącznym elementem inteligentnych miast jest wprowadzanie w coraz większym zakresie e-usług, dlatego wspólnie zastanowimy się jak bezpiecznie wdrażać tego typu działania. Nie zabraknie dyskusji o rozwoju mobilności miejskiej i innowacyjnych rozwiązaniach w transporcie. Porozmawiamy także o odnowie obszarów zmarginalizowanych z korzyścią dla rozwoju społeczności lokalnej i rynku pracy.

Jak wzmacniać innowacyjność biznesu?

Kolejna strefa w całości poświęcona będzie działaniom na rzecz rozwoju biznesu. Dyskusje i warsztaty obejmą współpracę nauki z biznesem i zwiększanie transferu innowacyjnych rozwiązań na rynek. W gronie ekspertów porozmawiamy o tym, jak opracować i z sukcesem wdrożyć firmową strategię w obszarze badań i rozwoju (R&D). Zastanowimy się, na co zwracać uwagę planując ekspansję zagraniczną i jakich błędów unikać. Poszukamy recepty na sukces współpracy w ramach klastrów. Ciężko mówić o konkurencyjności biznesu bez oferowania produktów i usług dopasowanych do potrzeb klientów. Dlatego popracujemy nad tym, jak angażować końcowych odbiorców w proces tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Podstawą obecnej perspektywy unijnej jest współpraca i dyfuzja efektów do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Będziemy więc dyskutować o tym, jak łączyć młodych i kreatywnych przedsiębiorców z dużymi korporacjami. Podejmiemy temat współpracy przedsiębiorstw z instytucjami otoczenia biznesu. W gronie ekspertów porozmawiamy także o tym, jak biznes może tworzyć wartość dodaną dla społeczeństwa.

Jak rozwijać kapitał ludzki i społeczny?

Strefa Smart People w całości poświęcona zostanie inspirującym rozmowom na temat rozwoju ludzi, a także kapitału społecznego niezbędnego do tworzenia inteligentnych miast. Podejmiemy temat wyzwań w obszarze innowacji społecznych i tego, po czym poznać że nasze działania mają sens. Zastanowimy się, jak realizować projekty w partnerstwie z korzyścią dla wszystkich stron procesu. Odbędziemy interaktywną podróż po innowacyjnych rozwiązaniach wspierających edukację. Porozmawiamy o rozwoju sektora ekonomii społecznej i sposobach aktywizowania różnych grup mieszkańców. Zastanowimy się, czy i jaki wpływ na budowanie kapitału społecznego mają działania finansowane zewnętrznie. Podpowiemy, jak zaprezentować się na rynku pracy oraz jak opracować firmowy biznes plan. Skupimy się nad efektywnym modelem współpracy instytucji edukacyjnych z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Porozmawiamy również o planowaniu działań szkoleniowo-doradczych i tworzeniu kryteriów wyboru ofert.

Spotkajmy się podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza już 16-17 listopada w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczne jest jednak dokonanie wcześniejszej rejestracji.

Organizator wydarzenia:

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Patroni honorowi:

Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji

Partnerzy wydarzenia:

Płock, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, CEZAMAT, THINKTANK, Warszawa, techBrainers, Kampus+, Klaster BioTechMed, URSUS BUS, Centrum Nauki Kopernik, AgroBioCluster, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Płocki Park-Przemysłowo-Technologiczny, Mazowiecki Klaster Chemiczny, Siedlce, Radom, Szydłowiec, Fundacja Fundusz Współpracy, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, UNIMOS, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Akademia Leona Koźmińskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Instytut Rozwoju Technologii Stosowanych, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Emirates&Europe Business Development Cluster, Investment Service Center, Instytut Bezpieczeństwa Inteligentnych Miast, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, EuroInversia, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Smartta, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, MyCompany, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Pracownia Gier Szkoleniowych, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Warszawie, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Ernst&Young Academy of Business, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Growing Institute, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej, Sharpeo, Akademia Szybkiej Nauki, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Patroni medialni:

InteligentneMiastaiRegiony.pl, Infor Biznes, Infor Sektor Publiczny, Portal Komunalny, iOZE.pl, WysokieNapiecie.pl, MyCompany, Wspólnota, Przegląd Komunalny, Czysta Energia.

Partner logistyczny:

Warszawska Kolej Dojazdowa

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy – nowe wytyczne Prokuratora Generalnego [PDF]

Wzrost liczby przypadków agresji wobec pracowników ochrony zdrowia skłonił Prokuratora Generalnego do wydania jednoznacznych wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań karnych w takich sprawach. Naczelna Izba Lekarska z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, podkreślając, że to efekt długofalowych działań środowiska lekarskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Stanowisko NIL z 2023 r. ws. biorezonansu

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się doniesienia o stosowaniu terapii biorezonansu magnetycznego – metody, która zyskuje popularność zarówno wśród zwolenników medycyny alternatywnej, jak i osób poszukujących niekonwencjonalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości. Przypominamy stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2023 r.

Nawet 80 km/h. Tak pędzą dzieciaki na hulajnogach

Coraz więcej dzieci trafia do szpitali z poważnymi urazami po wypadkach na elektrycznych hulajnogach – alarmuje Mateusz Struś asystent z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Jego zdaniem główną przyczyną jest nadmierna prędkość oraz brak kasków, a nieletni pacjenci często osiągają na własnych hulajnogach nawet 70–80 km/h.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

REKLAMA

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy kompleksowy remont linii średnicowej w Warszawie? Minister wskazał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA