REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka

Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka./ fot. Fotolia
Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Można zmienić akt chrztu w kościele dziecka adoptowanego. Nowy akt chrztu sporządza się w parafii rodziców adopcyjnych. Kto i kiedy może to zrobić?

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, zgodnie z którym po adopcji dziecka można zmodyfikować akt chrztu sporządzony przed przysposobieniem; rodzice adopcyjni mogą też wybrać zastępczych rodziców chrzestnych - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej KEP.

REKLAMA

Dekret został sporządzony podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w marcu w Warszawie, a wszedł w życie we wtorek.

REKLAMA

Jak czytamy w dekrecie, wpisów dotyczących przysposobienia dokonuje się wyłącznie na wniosek rodziców adopcyjnych lub na wniosek pełnoletniej osoby adoptowanej. Wniosek należy skierować do biskupa miejsca za pośrednictwem proboszcza parafii, w której został lub ma zostać sporządzony akt chrztu. Decyzję w tej sprawie podejmuje biskup i to on wydaje stosowne polecenie proboszczowi.

"Do wniosku winny zostać dołączone dokumenty cywilne potwierdzające dane osobowe oraz fakt przysposobienia. W przypadku, gdy przysposobienie nastąpiło po chrzcie, należy dołączyć świadectwo chrztu" - napisano.

Jeżeli chrzest następuje po adopcji, to do aktu chrztu wpisuje się aktualne dane dziecka z zaznaczeniem na marginesie, że zostało adoptowane. Jeżeli jest to możliwe, należy wpisać także dane rodziców biologicznych. Jeżeli przysposobienie nastąpiło po chrzcie dziecka, gdy nie został sporządzony nowy akt urodzenia, należy wpisać do aktu chrztu nowe dane osoby ochrzczonej bez zacierania danych oryginalnych, z zaznaczeniem na marginesie aktu, że dziecko zostało adoptowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Jeżeli przysposobienie nastąpiło po chrzcie dziecka, gdy został sporządzony nowy akt urodzenia, możliwe jest sporządzenie nowego aktu chrztu" - głosi dekret. Do nowego dokumentu wpisuje się wówczas: imiona i nazwiska ochrzczonego, datę i miejsce urodzenia, dane rodziców adopcyjnych, datę i miejsce chrztu lub - na wniosek rodziców adopcyjnych - miejsce sporządzenia nowego aktu, imię i nazwisko szafarza, dane rodziców chrzestnych lub ich zastępców. Na marginesie aktu należy zaznaczyć, że dziecko zostało przysposobione oraz podać miejsce i numer dotychczasowego aktu chrztu.

Nowy akt chrztu sporządza się w parafii rodziców adopcyjnych. Dodatkowo - jak czytamy w dokumencie - na marginesie dotychczasowego aktu chrztu na polecenie biskupa miejsca umieszcza się klauzulę zabraniającą jego ujawnienia z napisem: "Akt z racji przysposobienia nie podlega ujawnieniu".

Dekret zaznacza, że rodzice adopcyjni mogą się zwrócić do biskupa diecezjalnego o ustanowienie dla dziecka zastępczych chrzestnych, których imiona i nazwiska wpisuje się do aktu chrztu. "Wybór nowych chrzestnych można połączyć z odpowiednio dostosowanym obrzędem liturgicznym odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i błogosławieństwem małego dziecka przewidzianym w księdze liturgicznej +Obrzędy błogosławieństw+" - napisano.

W dokumencie czytamy też, że w odpisach aktu chrztu osób adoptowanych ujawnia się wyłącznie nowe dane, nie wspominając o adopcji i rodzicach biologicznych. "Jeśli zainteresowana osoba nie ma świadomości, że została przysposobiona, nie należy jej o tym informować. Utajnienie aktu oznacza, że nie wydaje się zeń odpisów, chyba że o metrykę zwróci się osoba pełnoletnia, której ów akt dotyczy" - podkreślono.

Dekret wyjaśnia też, że - aby uniknąć zawarcia nieważnego małżeństwa przez osoby biologicznie spokrewnione, np. rodzeństwo - należy wręczyć narzeczonym odpis zawierający dane o rodzicach adopcyjnych, tak jak widnieją w księdze ochrzczonych, natomiast pełną informację o rodzicach biologicznych przesłać – zachowując dyskrecję – przesyłką poleconą bezpośrednio do parafii, w której ma być przeprowadzane przedślubne dochodzenie kanoniczne.

"Duszpasterz spisujący protokół przedślubny winien z zachowaniem należnej dyskrecji sprawdzić, czy narzeczonych nie łączy naturalne pokrewieństwo" - czytamy w dekrecie.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Zarobki żołnierzy zawodowych w 2024 roku. Wyższe stawki uposażenia zasadniczego [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA