REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka

Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka./ fot. Fotolia
Modyfikacja aktu chrztu po adopcji dziecka./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Można zmienić akt chrztu w kościele dziecka adoptowanego. Nowy akt chrztu sporządza się w parafii rodziców adopcyjnych. Kto i kiedy może to zrobić?

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, zgodnie z którym po adopcji dziecka można zmodyfikować akt chrztu sporządzony przed przysposobieniem; rodzice adopcyjni mogą też wybrać zastępczych rodziców chrzestnych - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej KEP.

REKLAMA

Dekret został sporządzony podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w marcu w Warszawie, a wszedł w życie we wtorek.

REKLAMA

Jak czytamy w dekrecie, wpisów dotyczących przysposobienia dokonuje się wyłącznie na wniosek rodziców adopcyjnych lub na wniosek pełnoletniej osoby adoptowanej. Wniosek należy skierować do biskupa miejsca za pośrednictwem proboszcza parafii, w której został lub ma zostać sporządzony akt chrztu. Decyzję w tej sprawie podejmuje biskup i to on wydaje stosowne polecenie proboszczowi.

"Do wniosku winny zostać dołączone dokumenty cywilne potwierdzające dane osobowe oraz fakt przysposobienia. W przypadku, gdy przysposobienie nastąpiło po chrzcie, należy dołączyć świadectwo chrztu" - napisano.

Jeżeli chrzest następuje po adopcji, to do aktu chrztu wpisuje się aktualne dane dziecka z zaznaczeniem na marginesie, że zostało adoptowane. Jeżeli jest to możliwe, należy wpisać także dane rodziców biologicznych. Jeżeli przysposobienie nastąpiło po chrzcie dziecka, gdy nie został sporządzony nowy akt urodzenia, należy wpisać do aktu chrztu nowe dane osoby ochrzczonej bez zacierania danych oryginalnych, z zaznaczeniem na marginesie aktu, że dziecko zostało adoptowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Jeżeli przysposobienie nastąpiło po chrzcie dziecka, gdy został sporządzony nowy akt urodzenia, możliwe jest sporządzenie nowego aktu chrztu" - głosi dekret. Do nowego dokumentu wpisuje się wówczas: imiona i nazwiska ochrzczonego, datę i miejsce urodzenia, dane rodziców adopcyjnych, datę i miejsce chrztu lub - na wniosek rodziców adopcyjnych - miejsce sporządzenia nowego aktu, imię i nazwisko szafarza, dane rodziców chrzestnych lub ich zastępców. Na marginesie aktu należy zaznaczyć, że dziecko zostało przysposobione oraz podać miejsce i numer dotychczasowego aktu chrztu.

Nowy akt chrztu sporządza się w parafii rodziców adopcyjnych. Dodatkowo - jak czytamy w dokumencie - na marginesie dotychczasowego aktu chrztu na polecenie biskupa miejsca umieszcza się klauzulę zabraniającą jego ujawnienia z napisem: "Akt z racji przysposobienia nie podlega ujawnieniu".

Dekret zaznacza, że rodzice adopcyjni mogą się zwrócić do biskupa diecezjalnego o ustanowienie dla dziecka zastępczych chrzestnych, których imiona i nazwiska wpisuje się do aktu chrztu. "Wybór nowych chrzestnych można połączyć z odpowiednio dostosowanym obrzędem liturgicznym odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i błogosławieństwem małego dziecka przewidzianym w księdze liturgicznej +Obrzędy błogosławieństw+" - napisano.

W dokumencie czytamy też, że w odpisach aktu chrztu osób adoptowanych ujawnia się wyłącznie nowe dane, nie wspominając o adopcji i rodzicach biologicznych. "Jeśli zainteresowana osoba nie ma świadomości, że została przysposobiona, nie należy jej o tym informować. Utajnienie aktu oznacza, że nie wydaje się zeń odpisów, chyba że o metrykę zwróci się osoba pełnoletnia, której ów akt dotyczy" - podkreślono.

Dekret wyjaśnia też, że - aby uniknąć zawarcia nieważnego małżeństwa przez osoby biologicznie spokrewnione, np. rodzeństwo - należy wręczyć narzeczonym odpis zawierający dane o rodzicach adopcyjnych, tak jak widnieją w księdze ochrzczonych, natomiast pełną informację o rodzicach biologicznych przesłać – zachowując dyskrecję – przesyłką poleconą bezpośrednio do parafii, w której ma być przeprowadzane przedślubne dochodzenie kanoniczne.

"Duszpasterz spisujący protokół przedślubny winien z zachowaniem należnej dyskrecji sprawdzić, czy narzeczonych nie łączy naturalne pokrewieństwo" - czytamy w dekrecie.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA