| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Świadectwo pracy po przeniesieniu nauczyciela

Świadectwo pracy po przeniesieniu nauczyciela

Problem: Jestem dyrektorem dużej szkoły publicznej. W tym roku szkolnym chcemy dokonać przeniesienia dwóch nauczycielek. Jedną z nich chcemy przenieść za jej zgodą do innej szkoły w naszej miejscowości. Drugą, z uwagi na konieczność zapewnienia innej szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami, przenosimy bez jej zgody. Czy nauczycielkom należy wydać świadectwo pracy?

Odpowiedź

Nie. Przeniesienie nauczyciela zarówno na podstawie art. 18, jak i na podstawie art. 19 Karty Nauczyciela nie skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy, w tym przypadku zmienia się jedynie pracodawca. Oznacza to, że nauczyciel nie otrzymuje świadectwa pracy, a jego teczka akt osobowych przekazywana jest nowemu pracodawcy.

Uzasadnienie

Przeniesienie w trybie art. 18 Karty Nauczyciela jest zbliżone do regulacji określonej w art. 231 Kodeksu pracy, czyli przejęcia jednego pracodawcy przez drugiego. W tym przypadku jest to kontynuacja stosunku pracy. Nieco inaczej jest z przeniesieniem nauczyciela z urzędu na podstawie art. 19 Karty Nauczyciela. W tym przypadku często uznawano, że dochodzi do rozwiązania jednego stosunku pracy i nawiązania nowego i wydawano świadectwo pracy. Dopiero Sąd Najwyższy w uchwale z 11 lutego 2004 r. (sygn. akt III PZP 14/03), podjętej w składzie siedmiu sędziów, rozstrzygnął, że: Przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.) nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy.

Sąd w uzasadnieniu do uchwały uznał, że przeniesienie nie pociąga za sobą ustania stosunku pracy nauczyciela z dotychczasowym pracodawcą. Wynika to przede wszystkim stąd, że Karta Nauczyciela przewiduje zamknięty katalog okoliczności prowadzących do rozwiązania (wygaśnięcia) stosunku pracy mianowanego nauczyciela.

Podstawa prawna

● Art. 18 i 19 ustawy z 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 675)

na pytanie odpowiedziały Joanna Skrobisz i Beata Skrobisz-Kaczmarek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »