| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum

Godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania od 1 września 2015 r. otrzymał zniżkę godzin, na co podpisał zgodę. Od 21 października 2015 r. dochodzi nauczanie indywidualne. Czy nauczanie indywidualne należy dodać temu nauczycielowi do etatu, czy rozliczyć jako nadgodziny?

Zajęcia z dzieckiem zakwalifikowanym do nauczania indywidualnego są to zajęcia dydaktyczne prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Oznacza to, że co do zasady godziny indywidualnego nauczania są realizowane w ramach pensum nauczyciela i mogą być przyznane zarówno w etacie, jak i w formie godzin ponadwymiarowych, gdy nie jest możliwe rozliczenie ich w ramach etatu (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Nauczanie indywidualne nie powinno być jednak wliczane do obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, gdy nie jest przyznane na cały rok szkolny i nie stanowi uzupełnienia etatu. Godziny nauczania indywidualnego przyznane na cały rok szkolny mogą być umieszczone w arkuszu organizacji szkoły w przypadku uzupełniania nimi tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela. Podstawą przyznania takich godzin na rok szkolny jest orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie nauczania indywidualnego. W innych przypadkach nauczanie indywidualne nie może być wliczane do etatu. W takiej sytuacji godziny nauczania indywidualnego są realizowane jako godziny ponadwymiarowe.

Redakcja poleca: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Zobacz serwis: Oświata

Gdy nauczanie indywidualne jest przyznane na cały rok szkolny, to stanowi podstawę do zwiększenia pensum nauczyciela. W przypadku gdy nauczanie indywidualne realizuje nauczyciel, który pracuje w niepełnym wymiarze zajęć, to przydzielenie mu godzin nauczania indywidualnego w pierwszej kolejności jest podstawą do zwiększenia godzin pensum.

W sprawie istotna jest jeszcze inna kwestia. W pytaniu mowa jest o nauczycielu mianowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Z zasady stosunek pracy na podstawie mianowania zawierany jest z nauczycielem dyplomowanym lub mianowanym w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Odstępstwo od tego wymogu przewiduje art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przy tym ograniczenie pełnego wymiaru zajęć nie może przekraczać 1/2 pensum.

Gdy wiadomo z góry, że godziny nauczania indywidualnego zostaną przyznane na cały rok szkolny (lub etap edukacyjny), powinny one być umieszczone w arkuszu organizacji szkoły. W tym przypadku dyrektor szkoły powinien zwiększyć pensum nauczycielowi mianowanemu.

Zobacz serwis: Finanse

Sąd Najwyższy w wyroku z 11 września 2014 r. (sygn. akt II PK 286/13) wyjaśnił, że: Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może trwać przez okres występowania przyczyn wprowadzenia tego ograniczenia wskazanych w art. 22 ust. 2 i art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W razie ich ustąpienia nauczyciel ma prawo do zatrudnienia w pełnym wymiarze zadań.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak prawidłowo przyznać nauczycielowi godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum

Artykuł omawia tez zagadnienie powierzania nauczycielowi godzin ponadwymiarowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK