Telekomy stawiają maszty telekomunikacyjne bez decyzji środowiskowych
REKLAMA
REKLAMA
Ma ograniczyć nieuzasadnione obciążenia administracyjne związane z rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej.
REKLAMA
Decyzje środowiskowe - prawo unijne
Dotychczas funkcjonujące regulacje dotyczące wymienionych instalacji były nadregulacją względem wymogów ustanowionych unijną dyrektywą 2011/92/UE. „Intencją projektodawcy jest redukcja obciążeń i usunięcie nadregulacji, które nie znajdują uzasadnienia w kontekście celów stawianych w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, a które w związku z wymogiem uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach utrudniają proces inwestycyjny, wydłużając przez to czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń” – wskazano w uzasadnieniu.
Mniej przedsięwzięć komunikacyjnych wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
REKLAMA
Projekt zakłada wyłączenie instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0,03 MHz do 300 000 MHz z grupy przedsięwzięć wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez nieujęcie ich w § 2 w ust. 1 w pkt 7 oraz w § 3 w ust. 1w pkt 8 rozporządzenia ooś.
„W efekcie w trakcie procesu inwestycyjnego zmierzającego zarówno do budowy, jak i przebudowy lub rozbudowy tych obiektów nie będzie zachodziła potrzeba uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co bezpośrednio skutkować będzie zmniejszeniem obciążeń podmiotów planujących realizację inwestycji w tym obszarze” – zaznaczono w OSR.
Maszty: Decyzje środowiskowe - postępowania administracyjne
Ponadto autorzy projektu zwrócili uwagę, że prowadzone dotychczas postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dowodzą, iż wymienione wyżej inwestycje nie mają znaczącego negatywnego wpływu na środowisko. Zdaniem autorów projektu zmniejszenie obciążeń administracyjnych pozwoli na szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych. "Szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych umożliwi większe wykorzystanie pracy zdalnej, edukacji zdalnej, dostępu do e-administracji i e-medycyny w sytuacjach kryzysowych. Zwiększone zostanie również bezpieczeństwo obywateli" - dodano.
Maszty: Decyzje środowiskowe - przewlekłość
Dodatkowo w OSR projektu zwrócono uwagę, że rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat, przy czym wskazują oni na okres dłuższy niż krótszy.
Maszty: Decyzje środowiskowe - kontrola obywatelska
Autorzy projektu podkreślili jednocześnie, że obecnie istniejące regulacje prawne gwarantują skuteczny udział obywatelom oraz samorządom w postępowaniach administracyjnych dla masztów telekomunikacyjnych.
Odbywa się to na kolejnych etapach procesu inwestycyjnego, począwszy od ustalenia lokalizacji inwestycji (na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego lub na podstawie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego), następnie na etapie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i zgłoszenia organowi ochrony środowiska nowo zbudowanej lub zmienionej w sposób istotny instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko.
Maszty: Decyzje środowiskowe - bezpieczeństwo
Projektodawcy przypomnieli, że obowiązujące regulacje zawarte w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, gwarantują bezpieczeństwo i kontrolę nad polem elektromagnetycznym emitowanym od instalacji radiokomunikacyjnych.
artykuł opracował Tomasz Król
REKLAMA
REKLAMA