Trzynastki dla pracowników samorządowych
REKLAMA
Uprawnienia pracowników samorządowych do trzynastej pensji reguluje ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o trzynastkach).
REKLAMA
Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy wypłacić nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który ono przysługuje. Od tej zasady jest wyjątek – pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, trzynastka powinna być wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Na ten temat:
Komu przysługuje prawo do "trzynastki"
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.
Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom
Rady gmin (rady powiatów oraz sejmiki województw) ustalają w drodze uchwały - biorąc pod uwagę określony w rozporządzeniu płacowym maksymalny poziom tych świadczeń - tylko wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego wójta, burmistrza, prezydenta, starosty oraz marszałka województwa (art. 8-10 ustawy o pracownikach samorządowych).
Rozliczanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastek)
Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS.
Koszty pracownicze przy "trzynastce"
Jakie koszty pracownicze uzyskania przychodów występują przy „dodatkowym wynagrodzeniu rocznym”? Przedstawiamy wyjaśnienie mechanizmu kosztów niezbędnych przy wyliczaniu "trzynastek".
REKLAMA
REKLAMA