REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
matura quiz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Matura 2023 r. Najpopularniejsze przedmioty to angielski, matematyka i geografia

Język angielski to najczęściej wybierany przez tegorocznych maturzystów przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu wśród maturzystów z liceów jest matematyka, a wśród maturzystów z techników geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Matura 2023 r. - zasady

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

REKLAMA

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Aby skorzystać z tego prawa trzeba było do 20 kwietnia złożyć wniosek w tej sprawie. Według CKE zrobiło tak w tym roku 782 maturzystów (0,7 proc. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych). Nie będą oni zdawać w tym roku żadnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2023 r. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

REKLAMA

Deklaracje o chęci zdawania jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 57,2 proc. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 26,9 proc., trzy egzaminy – 12,5 proc., cztery egzaminy – 2,2 proc., pięć egzaminów – 0,4 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.

Jeśli chodzi o tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, deklaracje o chęci zdawania jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 21,5 proc. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 35,6 proc. absolwentów z liceów, trzy egzaminy – 34,9 proc., cztery egzaminy – 7,2 proc., pięć egzaminów – 0,7 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.

Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 121,3 tys., czyli 76,6 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 49,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów, czyli 31,3 proc. Na miejscu trzecim jest język polski – chce go zdawać 42,9 tys. absolwentów liceów (27,1 proc.). Na czwartym miejscu jest biologia – 37,7 tys. absolwentów (23,8 proc.), na piątym – geografia – 33,7 tys. (21,3 proc.), na szóstym – chemia – 21,6 tys. (13,7 proc.), na siódmym – historia – 13,6 tys. (8,6 proc.), na ósmym – fizyka – 12 tys. (7,6 proc.), a na dziewiątym wiedza o społeczeństwie – 11,9 tys. (7,5 proc.).

Informatykę chce zdawać 5,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów, język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 2,8 tys., historię sztuki – 2,1 tys., filozofię – 1,2 tys., język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 1 tys. Deklarację zdawania języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym złożyło 949 tegorocznych absolwentów liceów, języka francuskiego na poziomie rozszerzonym – 525, języka włoskiego na poziomie rozszerzonym – 270, historii muzyki – 251, języka łacińskiego i kultury antycznej – 148, języka kaszubskiego – 15, a języka łemkowskiego – 2.

Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących ze szkół lub klas dla mniejszości narodowych deklarację zdawania języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym złożyło 31, języka ukraińskiego 29, a języka litewskiego 18.

Wśród tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 74,4 tys., czyli 65,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się geografia. Chce ją zdawać 29,8 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych, czyli 26,2 proc. Na miejscu trzecim jest matematyka – chce ją zdawać 27,6 tys. absolwentów techników i szkół branżowych (24,3 proc.). Na czwartym miejscu – język polski – 13,4 tys. absolwentów (11,7 proc.), na piątym – biologia – 9 tys. (7,9 proc.), na szóstym – fizyka – 6,2 tys. (5,4 proc.), na siódmym – informatyka – 5,3 tys. (4,6 proc.), na ósmym – historia – 4,5 tys. (3,9 proc.), na dziewiątym – wiedza o społeczeństwie – 4,1 tys. (3,6 proc.), a na dziesiątym – chemia – 2,5 tys. (2,2 proc.).

Historię sztuki chce zdawać 1,6 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia, język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 1,3 tys., język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 1,1 tys., filozofię – 588, język hiszpański na poziomie rozszerzonym – 129, język włoski na poziomie rozszerzonym – 77, język francuski na poziomie rozszerzonym – 62, historię muzyki – 62, język łaciński i historię antyczną – 30, język kaszubski – 4. Jeśli chodzi o języki mniejszości narodowych język ukraiński na poziomie rozszerzonym chce zdawać 28 absolwentów, a język litewski – 2.

Maturzysta, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, a zadeklarował chęć zdawania go na maturze, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z tego przedmiotu. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA