REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
matura quiz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Matura 2023 r. Najpopularniejsze przedmioty to angielski, matematyka i geografia

Język angielski to najczęściej wybierany przez tegorocznych maturzystów przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu wśród maturzystów z liceów jest matematyka, a wśród maturzystów z techników geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Matura 2023 r. - zasady

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

REKLAMA

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Aby skorzystać z tego prawa trzeba było do 20 kwietnia złożyć wniosek w tej sprawie. Według CKE zrobiło tak w tym roku 782 maturzystów (0,7 proc. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych). Nie będą oni zdawać w tym roku żadnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2023 r. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

REKLAMA

Deklaracje o chęci zdawania jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 57,2 proc. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 26,9 proc., trzy egzaminy – 12,5 proc., cztery egzaminy – 2,2 proc., pięć egzaminów – 0,4 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.

Jeśli chodzi o tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, deklaracje o chęci zdawania jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 21,5 proc. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 35,6 proc. absolwentów z liceów, trzy egzaminy – 34,9 proc., cztery egzaminy – 7,2 proc., pięć egzaminów – 0,7 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.

Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 121,3 tys., czyli 76,6 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 49,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów, czyli 31,3 proc. Na miejscu trzecim jest język polski – chce go zdawać 42,9 tys. absolwentów liceów (27,1 proc.). Na czwartym miejscu jest biologia – 37,7 tys. absolwentów (23,8 proc.), na piątym – geografia – 33,7 tys. (21,3 proc.), na szóstym – chemia – 21,6 tys. (13,7 proc.), na siódmym – historia – 13,6 tys. (8,6 proc.), na ósmym – fizyka – 12 tys. (7,6 proc.), a na dziewiątym wiedza o społeczeństwie – 11,9 tys. (7,5 proc.).

Informatykę chce zdawać 5,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów, język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 2,8 tys., historię sztuki – 2,1 tys., filozofię – 1,2 tys., język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 1 tys. Deklarację zdawania języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym złożyło 949 tegorocznych absolwentów liceów, języka francuskiego na poziomie rozszerzonym – 525, języka włoskiego na poziomie rozszerzonym – 270, historii muzyki – 251, języka łacińskiego i kultury antycznej – 148, języka kaszubskiego – 15, a języka łemkowskiego – 2.

Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących ze szkół lub klas dla mniejszości narodowych deklarację zdawania języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym złożyło 31, języka ukraińskiego 29, a języka litewskiego 18.

Wśród tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 74,4 tys., czyli 65,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się geografia. Chce ją zdawać 29,8 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych, czyli 26,2 proc. Na miejscu trzecim jest matematyka – chce ją zdawać 27,6 tys. absolwentów techników i szkół branżowych (24,3 proc.). Na czwartym miejscu – język polski – 13,4 tys. absolwentów (11,7 proc.), na piątym – biologia – 9 tys. (7,9 proc.), na szóstym – fizyka – 6,2 tys. (5,4 proc.), na siódmym – informatyka – 5,3 tys. (4,6 proc.), na ósmym – historia – 4,5 tys. (3,9 proc.), na dziewiątym – wiedza o społeczeństwie – 4,1 tys. (3,6 proc.), a na dziesiątym – chemia – 2,5 tys. (2,2 proc.).

Historię sztuki chce zdawać 1,6 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia, język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 1,3 tys., język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 1,1 tys., filozofię – 588, język hiszpański na poziomie rozszerzonym – 129, język włoski na poziomie rozszerzonym – 77, język francuski na poziomie rozszerzonym – 62, historię muzyki – 62, język łaciński i historię antyczną – 30, język kaszubski – 4. Jeśli chodzi o języki mniejszości narodowych język ukraiński na poziomie rozszerzonym chce zdawać 28 absolwentów, a język litewski – 2.

Maturzysta, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, a zadeklarował chęć zdawania go na maturze, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z tego przedmiotu. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA