Jakie są przedmioty w 5 klasie? Ile godzin w roku szkolnym 2023/2024
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowa lista edukacyjna w klasie V zawiera 13 przedmiotów.
REKLAMA
Jakie w roku szkolnym 2023/2024 przedmioty w 5 klasie szkoły podstawowej
Do listy przedmiotów obowiązkowych w klasie V szkoły podstawowej dołączyła od roku 2021/2022 geografia. Lekcją nieobowiązkową jest religia/etyka. Oto pełna lista przedmiotów szkolnych w piątej klasie:
- język polski
- matematyka
- język obcy (może być większa liczba języków niż 1)
- biologia
- historia
- muzyka
- technika
- plastyka
- WF
- informatyka
- religia (etyka) - przedmiot nieobowiązkowy
- zajęcia wychowawcze
- geografia
Polecamy: Quizy edukacyjne
Przedmioty w 5 klasie - jaki wymiar godzin w tygodniu w 2023/2024
Każdy przedmiot ma z góry przydzielony wymiar godzin, które muszą odbyć się w tygodniu nauki. Najwięcej jest lekcji języka polskiego - 5. Na drugim miejscu jest matematyka i 4 godziny zajęć w tygodniu. Kolejnym przedmiotem jest język obcy nowożytny, najczęściej angielski - w wymiarze 3 godzin. W 5 klasie doszedł od 2021 r. nowy przedmiot - geografia - w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Religia czy etyka jako przedmiot nieobowiązkowy prowadzony jest 2 razy w tygodniu. Oto lista przedmiotów wraz z wymiarem godzinowym na rok szkolny 2023/2024 r.:
- język polski - 5 godzin
- matematyka - 4 godziny
- język obcy (może być większa liczba języków niż 1) - 3 godziny
- biologia - 1 godzina
- historia - 2 godziny
- muzyka - 1 godzina
- technika - 1 godzina
- plastyka - 1 godzina
- WF - 4 godziny
- informatyka - 1 godzina
- religia (etyka) - 2 godziny
- zajęcia wychowawcze - 1 godzina
- geografia - 1 godzina
Ile jest przedmiotów w 5 klasie w roku szkolnym 2023/2024
W V klasie mamy 13 przedmiotów do nauki. Nie wszyscy uczęszczają na lekcje religii czy etyki. Może być też więcej niż jeden język obcy np. język angielski i język niemiecki czy hiszpański. Niektórzy uczniowie będą więc mieli 12 przedmiotów szkolnych, a inni np. 14.
WAŻNE! Jeśli uczeń uczęszcza na religię/etykę, jego ocena wlicza się do średniej na świadectwie.
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej - Dz.U. z 2017, poz. 356 z późn. zm.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół - Dz.U. 2019 r. poz. 639 z późn. zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.