REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: 5 mln uczniów otrzyma bony turystyczne warte 1 miliard zł za okres 2024-2025 [„Bon szkolny - Poznaj Polskę”]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Każdy uczeń otrzyma bon turystyczny. Będzie on pozwalał zapłacić (obok gotówki) za koszty zakwaterowania uczniów, przejazdu, wstęp do muzeów, o ile wydatki są ponoszone w ramach jedno- i dwudniowych szkolnych wycieczek. UWAGA! odwiedzane przez uczniów obiekty muszą dawać tzw. punkty edukacyjne.  

Spełniają to kryterium np.. np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski w Warszawie, Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stare Miasto w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce.

REKLAMA

50 mln zł w 2023 r., miliard w 2024 r. i 2025 r.

W 2023 r. szkoły otrzymały wsparcie 50 mln zł (budżet początkowy programu) na organizowanie wycieczek edukacyjnych [program "Poznaj Polskę"]. Za cały okres działania programu "Poznaj Polskę" rząd sfinansował wycieczki edukacyjne dla 920 000 uczniów za 182 mln zł dofinansowania. W 2024 r. i 2025 r. wsparcie to będzie znacznie wyższe. Będzie to …. miliard złotych w ramach programu „Bon szkolny - Poznaj Polskę”. Miliard złotych dotyczy okresu 2024 r. i 2025 r. Informacje te potwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek.

Pełna depesza PAP o programie „Bon szkolny - Poznaj Polskę”:

REKLAMA

Dofinansowanie do wycieczek szkolnych w ramach programu "Bon szkolny - Poznaj Polskę" będzie wynosiło co najmniej 80 proc. do 100 proc. - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że na realizację programu przeznaczone będzie ponad miliard złotych.

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło czwarty, nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję - program "Bon szkolny - Poznaj Polskę", czyli dofinansowanie dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia w Polsce.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o tym punkcie programu PiS podczas briefingu w Serokomli (woj. lubelskie) na trasie rowerowego Drugiego Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że dotąd w programie "Poznaj Polskę" szkoły mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do wycieczki jednodniowej, 10 tys. zł - do wycieczki dwudniowej i 15 tys. zł - do wycieczki trzydniowej. "Teraz te zasady będziemy zmieniać" - zapowiedział szef MEiN.

"Finansowanie do tej pory wynosiło 80 proc. Teraz możemy powiedzieć, że będzie co najmniej 80 proc. do 100 proc." - poinformował Czarnek.

"Te reguły będziemy ogłaszać jesienią tego roku po to, by na wiosnę, wczesną wiosną, rozpocząć nabór, żeby wszyscy mieli szansę skorzystać z tych środków" - podał.

"Jeszcze raz powtarzam: będzie to ponad miliard złotych, zamiast 182 mln przez dwa lata. To umożliwi wyjazd wszystkim, jeśli tylko będą chcieli, i wiosną, i jesienią, na te wycieczki edukacyjne" - podkreślił minister edukacji i nauki."

Bon turystyczny dla uczniów w 2024 r.  

Nowy program ministerstwa edukacji będzie miał formułę bonu turystycznego. Zmieni to reguły znane szkołom i uczniom z konkursu "Poznaj Polskę 2023 r." Do tej pory szkoły uczestniczyły w nim w ten sposób, że składały wniosek o pieniądze (do wyczerpania początkowego budżetu 50 mln zł) na pokrycie kosztów szkolnych wycieczek. No i potem trzeba było rozliczyć wycieczkę.wycieczki. W nowej formule dla roku 2024 r. wniosek składany przez szkoły będzie dotyczył tylko:

1) zbiorczej liczby uczniów biorących udział w dwudniowych wycieczkach oraz

2) programu wycieczek w danej szkole, które muszą dotyczyć obiektów za które są przyznawane przez MEiN tzw. punkty edukacyjne.

Jest też możliwy wariant uproszczonej procedury - szkoła składa jeden zbiorczy wniosek z informacją o liczbie uczniów, którzy skorzystają z bonu w 2024 r. Tak, aby ministerstwo wiedziało, ile bonów przekazać danej szkole. 

Co za miliard złotych dofinansowania?

W 2023 r. dopłaty do wycieczek mogły być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

W 2023 r. dofinansowaniu w 80 proc. podlegały wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł, trzydniowe – do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

W 2024 r. chodzi o wycieczki jednodniowe i dwudniowe.

Poznaj Polskę 2024 r. 

Treść pierwszej depeszy PAP informującej o programie bonu turystycznego dla uczniów w 2024 r. 

Program "Poznaj Polskę" cieszy się ogromną popularnością, dlatego radykalnie go rozszerzymy, by skorzystali wszyscy uczniowie, zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej – podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do zapowiedzi o "Bonie szkolnym – poznaj Polskę”.

REKLAMA

Minister edukacji poinformował w czwartek, że od wiosny przyszłego roku, w ramach programu +Bon szkolny – poznaj Polskę+ sfinansowane zostaną wycieczki dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce. Podał, że w przyszłym roku prawie 5 mln uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce.

"Program +Poznaj Polskę+ cieszy się ogromną popularnością w szkołach w całej Polsce. Dlatego radykalnie go rozszerzymy. Zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej pieniędzy tak, aby wiosną i jesienią przyszłego roku wszyscy uczniowie skorzystali z Programu Bon szkolny - poznaj Polskę" – przekazał na Twitterze (X) minister Czarnek.

Jak wyglądał program "Poznaj Polskę" w 2023 r.?

W ramach programu "Poznaj Polskę" szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli i wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

Dofinansowaniu w 80 proc. podlegały wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł, trzydniowe – do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

Mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Warunkiem udziału w programie było uwzględnienie w planie wycieczki tzw. punktów edukacyjnych. Dla każdej z trzech grup wiekowych uczniów (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe) Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z ekspertami, opracowało plany wycieczek uwzględniające konkretne punkty edukacyjne dostosowane do wieku i poziomu rozwoju uczniów. W edycji 2023 r. znalazło się 1261 punktów. Związane one były z pięcioma obszarami: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, kultura i dziedzictwo narodowe, największe osiągnięcia polskiej nauki, śladami wielkich Polaków i odkrywamy skarby wsi.

Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można było składać od 6 marca br. od godz. 10.00 poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), do wyczerpania pieniędzy. W pierwszej kolejności, przez 14 dni od rozpoczęcia naboru, wnioski mogły składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach programu. Budżet 50 mln zł został podzielony na województwa według liczby uczniów.

Poznaj Polskę w 2022 r.

W edycji programu 2022 r. najchętniej odwiedzanymi punktami edukacyjnymi były: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski w Warszawie, Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stare Miasto w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA