REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: 5 mln uczniów otrzyma bony turystyczne warte 1 miliard zł za okres 2024-2025 [„Bon szkolny - Poznaj Polskę”]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Każdy uczeń otrzyma bon turystyczny. Będzie on pozwalał zapłacić (obok gotówki) za koszty zakwaterowania uczniów, przejazdu, wstęp do muzeów, o ile wydatki są ponoszone w ramach jedno- i dwudniowych szkolnych wycieczek. UWAGA! odwiedzane przez uczniów obiekty muszą dawać tzw. punkty edukacyjne.  

Spełniają to kryterium np.. np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski w Warszawie, Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stare Miasto w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce.

REKLAMA

50 mln zł w 2023 r., miliard w 2024 r. i 2025 r.

W 2023 r. szkoły otrzymały wsparcie 50 mln zł (budżet początkowy programu) na organizowanie wycieczek edukacyjnych [program "Poznaj Polskę"]. Za cały okres działania programu "Poznaj Polskę" rząd sfinansował wycieczki edukacyjne dla 920 000 uczniów za 182 mln zł dofinansowania. W 2024 r. i 2025 r. wsparcie to będzie znacznie wyższe. Będzie to …. miliard złotych w ramach programu „Bon szkolny - Poznaj Polskę”. Miliard złotych dotyczy okresu 2024 r. i 2025 r. Informacje te potwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek.

Pełna depesza PAP o programie „Bon szkolny - Poznaj Polskę”:

REKLAMA

Dofinansowanie do wycieczek szkolnych w ramach programu "Bon szkolny - Poznaj Polskę" będzie wynosiło co najmniej 80 proc. do 100 proc. - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że na realizację programu przeznaczone będzie ponad miliard złotych.

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło czwarty, nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję - program "Bon szkolny - Poznaj Polskę", czyli dofinansowanie dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia w Polsce.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o tym punkcie programu PiS podczas briefingu w Serokomli (woj. lubelskie) na trasie rowerowego Drugiego Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że dotąd w programie "Poznaj Polskę" szkoły mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do wycieczki jednodniowej, 10 tys. zł - do wycieczki dwudniowej i 15 tys. zł - do wycieczki trzydniowej. "Teraz te zasady będziemy zmieniać" - zapowiedział szef MEiN.

"Finansowanie do tej pory wynosiło 80 proc. Teraz możemy powiedzieć, że będzie co najmniej 80 proc. do 100 proc." - poinformował Czarnek.

"Te reguły będziemy ogłaszać jesienią tego roku po to, by na wiosnę, wczesną wiosną, rozpocząć nabór, żeby wszyscy mieli szansę skorzystać z tych środków" - podał.

"Jeszcze raz powtarzam: będzie to ponad miliard złotych, zamiast 182 mln przez dwa lata. To umożliwi wyjazd wszystkim, jeśli tylko będą chcieli, i wiosną, i jesienią, na te wycieczki edukacyjne" - podkreślił minister edukacji i nauki."

Bon turystyczny dla uczniów w 2024 r.  

Nowy program ministerstwa edukacji będzie miał formułę bonu turystycznego. Zmieni to reguły znane szkołom i uczniom z konkursu "Poznaj Polskę 2023 r." Do tej pory szkoły uczestniczyły w nim w ten sposób, że składały wniosek o pieniądze (do wyczerpania początkowego budżetu 50 mln zł) na pokrycie kosztów szkolnych wycieczek. No i potem trzeba było rozliczyć wycieczkę.wycieczki. W nowej formule dla roku 2024 r. wniosek składany przez szkoły będzie dotyczył tylko:

1) zbiorczej liczby uczniów biorących udział w dwudniowych wycieczkach oraz

2) programu wycieczek w danej szkole, które muszą dotyczyć obiektów za które są przyznawane przez MEiN tzw. punkty edukacyjne.

Jest też możliwy wariant uproszczonej procedury - szkoła składa jeden zbiorczy wniosek z informacją o liczbie uczniów, którzy skorzystają z bonu w 2024 r. Tak, aby ministerstwo wiedziało, ile bonów przekazać danej szkole. 

Co za miliard złotych dofinansowania?

W 2023 r. dopłaty do wycieczek mogły być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

W 2023 r. dofinansowaniu w 80 proc. podlegały wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł, trzydniowe – do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

W 2024 r. chodzi o wycieczki jednodniowe i dwudniowe.

Poznaj Polskę 2024 r. 

Treść pierwszej depeszy PAP informującej o programie bonu turystycznego dla uczniów w 2024 r. 

Program "Poznaj Polskę" cieszy się ogromną popularnością, dlatego radykalnie go rozszerzymy, by skorzystali wszyscy uczniowie, zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej – podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do zapowiedzi o "Bonie szkolnym – poznaj Polskę”.

REKLAMA

Minister edukacji poinformował w czwartek, że od wiosny przyszłego roku, w ramach programu +Bon szkolny – poznaj Polskę+ sfinansowane zostaną wycieczki dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce. Podał, że w przyszłym roku prawie 5 mln uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce.

"Program +Poznaj Polskę+ cieszy się ogromną popularnością w szkołach w całej Polsce. Dlatego radykalnie go rozszerzymy. Zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej pieniędzy tak, aby wiosną i jesienią przyszłego roku wszyscy uczniowie skorzystali z Programu Bon szkolny - poznaj Polskę" – przekazał na Twitterze (X) minister Czarnek.

Jak wyglądał program "Poznaj Polskę" w 2023 r.?

W ramach programu "Poznaj Polskę" szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli i wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

Dofinansowaniu w 80 proc. podlegały wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł, trzydniowe – do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

Mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Warunkiem udziału w programie było uwzględnienie w planie wycieczki tzw. punktów edukacyjnych. Dla każdej z trzech grup wiekowych uczniów (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe) Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z ekspertami, opracowało plany wycieczek uwzględniające konkretne punkty edukacyjne dostosowane do wieku i poziomu rozwoju uczniów. W edycji 2023 r. znalazło się 1261 punktów. Związane one były z pięcioma obszarami: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, kultura i dziedzictwo narodowe, największe osiągnięcia polskiej nauki, śladami wielkich Polaków i odkrywamy skarby wsi.

Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można było składać od 6 marca br. od godz. 10.00 poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), do wyczerpania pieniędzy. W pierwszej kolejności, przez 14 dni od rozpoczęcia naboru, wnioski mogły składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach programu. Budżet 50 mln zł został podzielony na województwa według liczby uczniów.

Poznaj Polskę w 2022 r.

W edycji programu 2022 r. najchętniej odwiedzanymi punktami edukacyjnymi były: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski w Warszawie, Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stare Miasto w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(31)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • V
  2023-09-07 20:20:56
  A kto zapłaci nauczycielowi za te godziny pracy? Wycieczka dwudniowa to ok.36 godzin pilnowania i troski o cała grupę dzieciaków??
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Najniższa krajowa
  2023-09-07 18:00:57
  A pilnował po nocach śpiąc po 2 godziny będzie nauczyciel zarabiający najniższą krajową ?!!!!! Akurat!!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aaa
  2023-09-07 18:28:25
  Kiedy ten PiS skończy z rozdawnictwem???? Laptopy dla ucznia? Może lepiej wyposażyć szkoły w porządne sale komputerowe. Teraz bony??? Kto pojedzie na darmowa opiekę za najniższą krajową???? Może najpierw godne zarobki dla ludzi pracujących w wielu zawodach.
  0
 • Polonistka
  2023-09-08 07:46:50
  A kto ma jechać na taką wycieczkę? Kto ma ją zorganizować? Żeby zaliczyć i odhaczyć punkciki? Z zachodniej Polski to wyprawa na więcej niż dwa dni, bo wszystkie te obowiązkowe "atrakcje" są w odległości 500-700 kilometrów. Koszty autokarów? A nauczyciele w zamian za opiekę przez kilka dni non stop będą mogli wpisać, o ile organ prowadzący pozwoli, 4 nadgodziny??? Po około 30 zł netto???????
  0
 • Nauczycielka
  2023-09-07 18:02:59
  15 października rankiem koniec z ministrem Czarnkiem!!!!
  2
 • Gajowy
  2023-09-07 13:48:37
  W tym programie niema nic o nauczycielach. Czyli opiekunowie wycieczek będą bulić z własnej kieszeni. A że mało zarabiają to za najniższą krajową na pewno na wycieczki nie pojadą. Czarodzieje z PIC znowu robią kampanię czyimś kosztem.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rodzic
  2023-09-08 06:50:50
  Ten kraj, to kompletna porażka. Miliardy wyrzuca się w błoto i na propagandę, a ludzie miesiącami i latami na wizyty u specjalistów czekają. Grube pieniądze idą na trucie dzieci dziesiątkami szpryc darmowych, a jak powikłania, to rodzicu sam się martw i płać za leczenie. Kolejny miliard na śmieszne wycieczki. Rodzice kasę od państwa dostają, to niech swoje pociechy sami na wycieczki biorą, a tą kasę przeznaczyć na leczenie ciężko chorych dzieci żeby rodziny w stresie nie musiały błagać o miliony na zrzutkach na leki i operacje ratujące życie. Tak można wymieniać beż końca absurdy tego rządu ( bo to nie jest Rząd). W szkołach podstawowych sprzętów brak, nawet na tusz do ksero rodzice sie składają - tragedia, a on wycieczki będzie finansował. Brak słów..
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wiedzma
  2023-09-07 13:10:46
  Zamiast tego rozdawać pieniądze niech najpierw wyposaży pracownie komputerowe tak żeby dzieci nie musiały korzystać po dwoje z jednego komputera. Niech pokasuje przedmioty typu wiedza o społeczeństwie czy przygotowanie do życia w rodzinie. Po dziesięć godzin siedzą dzieci w szkole. Kim są? Wyrobnikami Pana Czarnka? Dwie godziny religii, a geografii jedna? Jakiś śmiech. Ale czarne chmury już nad Czarnkiem. Aurę też ma zła i czerń się za za nim ciągnie.
  1
 • Logik
  2023-09-08 01:50:02
  Kiełbasa wyborcza. Szkodliwy pomysł kiedy brakuje pieniędzy nawet na wyposażenie.
  1
 • Gajowy
  2023-09-07 13:49:59
  Już nie mogę się doczekać kolejnego dnia . Co w piątek przedstawią czarodzieje z PIC
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

Rewolucja w VAT: do KSeF będzie dodana aplikacja, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Podatnik ją sprawdzi i zatwierdzi. Co z biurami rachunkowymi?

Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę

Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

REKLAMA

Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

REKLAMA

Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły, termodernizacja, fotowoltaika [od 29 września 2023 r.]

29 września rusza program "Ciepłe mieszkanie". Mieszkańcy bloków mogą otrzymać od 16 500 zł do 43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wartość całego programu to 1,75 mld zł.

REKLAMA