REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: Stawiamy na karty pływackie wśród młodzieży

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
przemysław czarnek minister edukacji edukacja ministerstwo
Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce nie ma mody i zachęty, by uczniowie zdobywali podstawowe umiejętności pływackie - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Wskazał na zdobywanie karty pływackiej, jako rozwiązanie, by nauka pływania była powszechna, tak jak i świadomość, że trzeba umieć pływać.

REKLAMA

Polacy nie umieją pływać

REKLAMA

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o konieczności wyrobienia u uczniów nawyków prozdrowotnych, w tym nawyku chęci do ruchu, budowania kultury fizycznej. Mówił też o braku umiejętności pływania wśród Polaków i potrzeba zachęty do zdobywania umiejętności pływackich.

"Wielka wdzięczność dla kierownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które mi uświadomiło skalę problemu, ale też prostotę rozwiązań, które trzeba po prostu od razu wdrożyć. To nie jest tak, że u nas w Polsce nauka pływania nie jest dostępna. To nie jest tak, że u nas w Polsce nie ma basenów. Jest ich wielokrotnie więcej niż było wcześniej, jest wielokrotnie więcej instruktorów, tylko nie ma mody i takiej zachęty, by uczniowie zdobywali takie podstawowe umiejętności pływania" - powiedział minister.

 

"Nie chodzi o to, by pływać kraulem na 400 metrów, tylko chodzi o to, żeby umieć wskoczyć do wody, żeby się nie przestraszyć tego, że w ucho wpłynie woda, albo w nos, żeby nie wpadać w panikę, kiedy utracimy grunt pod nogami, bo nam się woda naleje do nosa. To są te podstawowe umiejętności" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto mieć kartę pływacką

Jak mówił, "podstawowe kursy pływania, które są dostępne w każdym mieście i w wielu miasteczkach, nie są popularne". "Wystarczyłoby zrobić prostą rzecz, jak sugeruję i zrobimy to z WOPR: wytworzenie karty pływackiej, której będą udzielali instruktorzy, którzy są na basenach, i wykształcenie u młodych zdobywania karty pływackiej po to, by zdobywać następne umiejętności, następne stopnie w swoim rozwoju, a także, by móc wypożyczać kajaki, sprzęt wodny itd." - powiedział szef MEiN. Według niego to "spowoduje, że ta nauka pływania będzie powszechna, a też świadomość, że trzeba umieć pływać, czyli umieć się utrzymać na powierzchni wody i nie tracić orientacji, czy nie wpadać w panikę, gdy się naleje woda do nosa, czy do uszu, gdy się straci grunt pod nogami, będzie na zdecydowanie wyższym poziomie". "Utonięć może być dwa, trzy razy mniej" - ocenił.

Liczba utonięć - Polska a Holandia

"Wiecie państwo, że w Holandii - według danych, które mam z WOPR - utonęło w zeszłym roku zdaje się 11 osób (...). A wiecie państwo, że spośród tych 11 osób, większość to byli Polacy" - dodał.

REKLAMA

"U nas w Polsce jest niestety ponad 400 utonięć ciągu w roku. To rekord. To są utonięcia rekreacyjne, bo jeśli chodzi o utonięcia spowodowane żywiołami to u nas nie jest najgorzej. Z czego one wynikają? Mówi się, że z alkoholu. Alkohol towarzyszy 20 proc. tych, którzy utonęli. To zbyt dużo, ale to tylko 20 proc. 80 proc. jest z innych powodów. Powód jest prosty - ludzie nie umieją pływać. Kto wchodzi do wody i panikuje i tonie? Ten, któremu się wydaje, że umie pływać, a pływać w gruncie rzeczy nie umie, czy nie potrafi zachować spokoju, wówczas, gdy straci grunt pod nogami i naleje mu się woda do nosa" - wskazał Czarnek.

Według informacji opublikowanych na stronach polskiej policji w 2022 roku na terenie naszego kraju doszło do 444 wypadków tonięć, a w wyników tych wydarzeń utonęło 419 osób. Ze statystyk ostatnich pięciu lat to najtragiczniejszy był rok, 2018 kiedy to w Polsce utonęło 545 osób.

W tym roku od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 255 utonięć.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA