REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister edukacji B. Nowacka: W marcu 30% podwyżki także dla nauczycieli wychowania przedszkolnego (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Religia poza średnią z ocen

Min. B. Nowacka: 30% podwyżki także dla nauczycieli w przedszkolach
Min. B. Nowacka: 30% podwyżki także dla nauczycieli w przedszkolach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele w przedszkolach od wielu lat sygnalizuję swoje pokrzywdzenie w porównaniu do nauczycieli w szkołach. W 2024 r. także oni otrzymają 30% podwyżki. I to od 1 stycznia 2024 r. 

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że planowane są podwyżki dla nauczycieli o 30 proc., także dla nauczycieli w przedszkolach. "Podwyżki będą od 1 stycznia, natomiast one 1 stycznia nie będą na kontach nauczycieli. Budżet zostanie uchwalony z opóźnieniem w lutym 2024 r. Będzie wyrównanie od  stycznia 2024 r.

REKLAMA

UWAGA! 4 grudnia 2023 r. ZNP podjął uchwałę w sprawie projektu obywatelskiego. Szczegóły na końcu tekstu.

Mniej prac domowych

REKLAMA

Dodała, że zajmie się także kwestią prac domowych. "Zadeklarowaliśmy jako Koalicja Obywatelska, że będziemy odchodzili od prac domowych. Oczywiście, rewolucja też jest niemożliwa i zapewniam nauczycieli, że nie nastąpi to z dnia na dzień, ale korzystając z tego miejsca chciałabym zaapelować do wszystkich nauczycielek i nauczycieli, szczególnie szkół podstawowych, żeby w tym roku, na zbliżające się święta (Bożego Narodzenia)m dali dzieciakom wolne od prac domowych" - zaapelowała.

Zapewniła, że szkoła będzie "miejscem apolitycznym". "Oczywiście, młode osoby toczą dyskusje, które mogą się ocierać o politykę, ale urzędnicy partyjni nie mówią im jak ta szkoła ma funkcjonować" - stwierdziła.

Minister będzie uważnie przyglądać się programom nauczania, które "wymagają odchudzenia". "Stąd liczę na współpracę z pracownikami departamentów zajmujących się programami nauczania, tak żebyśmy mogli w dosyć szybkim tempie (...) ulżyć w programach nauczania" - mówiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w kuratoriach, HIT i ZNP

Poinformowała, że zostaną przeprowadzone "pilne zmiany w kuratoriach oświaty". "Ta zmiana nastąpi bardzo szybko - w najbliższych dniach" - zastrzegła.

Zapowiedziała, że wstępnie umówiła się na spotkanie w najbliższą środę z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Mam nadzieję, że dosyć szybko spotkam się ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi" - mówiła.

Zapytana o przyszłość przedmiotu historia i teraźniejszość, nowa minister edukacji stwierdziła, że "w tej formule, z tym podręcznikiem, nie wyobraża sobie funkcjonowania przedmiotu HiT".

"Natomiast uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli (...). Więc przedmiot, który będzie nawiązujący do WOS-u ale też korzystający z pewnych dobrych rozwiązań, które były zaproponowane jako idea przyświecająca niesłanemu HiT-owi, myślę że weźmiemy pod uwagę" - zaznaczyła.

Lekcje religii w szkołach - jedna godzina zamiast dwóch

REKLAMA

"Nie wyobrażam sobie bez kontaktu z Episkopatem dokonywania zmian". "Uważam też, że patrząc na to, jak obciążona jest dzisiaj młodzież, jak wiele przed nimi zadań, jak wiele trudów, jak wiele często pracy, godzinna lekcji religii, finansowana z budżetu państwa - to jest moje zdanie osobiste - jest w zupełności wystarczająca na ten czas" - oceniła. "To jest model, który będę proponowała" - dodała.

"Chciałabym, aby decyzje w szkołach mogli poodejmować rodzice i samorządy, bo może być sytuacja, że ktoś powie, że im zależy na większej liczbie godzin. Natomiast uważam, że z budżetu państwa, przy takich obciążeniach, w tym przede wszystkim obciążeniach młodych osób, trzeba wyrównać ilość lekcji religii w porównaniu z lekcjami chemii, biologii, fizyki, które wydają mi się znacznie bardziej potrzebne do współczesnego świata w szkole, by dawać wiedzę. Zajęcia formatywne bardzo często mogą być zajęciami fakultatywnymi".

Zdaniem Nowackiej, ocena z religii nie powinna być wliczana do średniej ocen "ponieważ nie jest oceniająca wiedzę, tylko oceniająca formację i wiarę". "Nie wydaje mi się to właściwe, nie wydaje mi się to równościowe" - dodała. Zaznaczyła, że będzie prosiła o przesunięcie lekcji religii na pierwszą lub ostatnią lekcję. "Gdy jest to jedna godzina jest to znacznie prostsze" - oceniła.

Organizacje pozarządowe w szkołach

"Chciałabym, by szkoła była miejscem otwartym na organizacje pozarządowe" - zadeklarowała. Pytana o możliwość prowadzenia przez nie zajęć w szkołach zaznaczyła, że "to oczywiście musi być pod kontrolą, to oczywiście musi być za zgodą rodziców, ale jesteśmy państwem demokratycznym, ufajmy sobie". "Po prostu ufajmy nauczycielom, ufajmy rodzicom, ufajmy organizacjom pozarządowym. Są mądre i sprawdzone" - dodała.

"Jeżeli mamy przejść transformację polskiej szkoły, ona też jest cywilizacyjnie nieunikniona. My się w szkołach stykamy z tym, że dzieci uczą się w szkołach tego samego i w ten sam sposób, w jaki uczyli się rodzice, a to po prostu nie przystaje do współczesnego świata. Musimy tę pracę podjąć wspólnie ze związkami zawodowymi, z nauczycielkami i nauczycielami, z organizacjami pozarządowymi, które mają wielki zasługi w przygotowaniu też współczesnych często programów, jak chociażby przygotowanie programu do HiT, które było bardzo dobrą i bardzo merytoryczną konkurencją ze słabym podręcznikiem pana (Wojciecha) Roszkowskiego" - zaznaczyła Nowacka.

Uchwała ZNP z 4 grudnia 2023 r. 

uchwała ZNP z grudnia 2023 r.

 

Infor.pl

Więcej o uchwale w poniższym artykule:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(71)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dyrektor przedszkola
  2023-12-13 15:38:32
  Czyżby Minister edukacji Barbara Nowacka nie wiedziała, że dla potrzeb wynagrodzenia jest ta sama tabela płac od wielu, wielu lat, gdzie nauczyciel szkoły=nauczyciel przedszkola???????? Masakra!!!! Taka gafa na początku, że wstyd Pani Minister! Dobrze, że Pani nie powiedziała ,,przedszkolanki", zamiast nauczyciel przedszkola, bo i tak bywało.... eh...
  21
  pokażodpowiedzi (2)
 • Iwonka G
  2023-12-13 16:25:30
  Czas najwyższy przestać dzielić bauczycieli na szkolnych przedszkolnych! Kończymy jednakowe studia ,mamy takie same przygotowanie pedagogiczne i merytoryczne do pracy! Czas wprowadzić jednakowe wymiary urlopów, gdyż nauczyciele w przedszkolach nie pracują mniej,niż ich koleżanki i koledzy w szkołach. Nauczyciel,tonauczyciel i basta! Jednakowa siatka plac,obowiązków i przywilejów!
  19
  pokażodpowiedzi (3)
 • Małgorzata
  2023-12-14 00:57:40
  Pozdrawiam wszystkich czynnych zawodowo nauczycieli i pracowników oświaty , w tym roku po 41 latach pracy jako nauczyciel przeszłam na emeryturę i nie żałuję ani jednego dnia , cieszę się życiem ,każdym dniem ,mam w nosie obiecane podwyżki i idące za tym wymagania i obowiązki bo tak się to pewnie skończy .Ja już cieszę się wolnością i życzę każdemu zdrowia,szczęścia i spokoju ducha
  3
 • Hehehe
  2023-12-13 18:10:30
  W Polsce jak zwykle wszystko z opóźnieniem. W Stanach Zjednoczonych Disney właśnie bankrutuje, bo za bardzo przegiął z ideologią gender i ludzie się wkurzyli, że im dzieci indoktrynuje, a w Polsce próba wepchnięcia dzieci w to bagno dopiero się zaczyna. Wiem jedno, że ten ideologiczny rząd też wkrótce zbankrutuje tak jak i Disney.
  26
 • To tyle
  2023-12-13 16:06:47
  Zapanuje wyłącznie ideologia mająca na celu gloryfikowanie LGBT i nic więcej. Wszyscy będą używać emocji zamiast mózgu, po to aby można było nimi łatwiej sterować.
  26
  pokażodpowiedzi (4)
 • Marion
  2023-12-14 00:23:03
  Niestety widać, że pani minister nie zna zasad oceniania z religii. Już od dosyć dawna ocenie podlega wiedza, nie wiara i wartości. Nikogo szkoła nie zmusza do uczestniczenia w lekcjach religii, ale jeśli uczeń uczęszcza to dlaczego nie miałby mieć liczonej oceny z religii do średniej. Moim zdaniem to właśnie byłaby dyskryminacja. No i dosyć niepokojąco zabrzmiała zapowiedź wpuszczenia organizacji pozarządowych do szkoły, gdyż pachnie to indoktrynacją w modnych dziś, ale niekoniecznie mądrych i dobrych, trendach...
  32
  pokażodpowiedzi (1)
 • Magdalena
  2023-12-13 17:49:11
  I niech tylko usłyszę,że im źle. Też jestem urzędasem,tylko po 16 latach pracy zarabiam niewiele więcej niż młody nauczyciel z dwutygodniowym stażem. I tylko skuczą jak im źle,ale jak w domu w piątek są przed 11ta w domu,to tego nie widzą,tylko skuczą i skuczą jak im źle. Może podatek by zaczęli odprowadzać z korepetycji
  138
  pokażodpowiedzi (6)
 • Bbn
  2023-12-14 08:20:33
  Okroić religie bo budżet nie wystarczający ,przecież organizacje LGBT to wielkie pieniądze. Na to Pani ministra ma.. Oj te komunistyczne korzenie dają znac
  8
 • Rod
  2023-12-13 23:57:17
  Zmiana dla nauczycieli oby nastąpiła równie szybka zmiana jakościowa dla uczniów.Wyrzucenie niepotrzebnej i nieprzydatnej wiedzy , odejście od kultury błędu (która bazuje na tym, co uczeń robi źle) i przejście do kultury wspierania rozwoju (co już umie i nad czym powinien pracować).
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • ***** lewactwo
  2023-12-14 05:45:50
  R.........ą nam Polskę
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA