REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała ZNP z 4 XII 2023 r.: Podwyżka dla nauczycieli o 30% (Etap pierwszy). Podwyżka powyżej 7000 zł pensji zasadniczej (Etap drugi)

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Uchwała ZNP z 4 XII 2023 r.: Podwyżka dla nauczycieli o 30% (Etap pierwszy). Podwyżka powyżej pensji zasadniczej 7000 zł (Etap drugi)
Uchwała ZNP z 4 XII 2023 r.: Podwyżka dla nauczycieli o 30% (Etap pierwszy). Podwyżka powyżej pensji zasadniczej 7000 zł (Etap drugi)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka o 30% jest już pewna (ale to mniej niż 1500 zł brutto). Przed nimi etap drugi - w 2025 r. nauczyciel dyplomowany z pensją zasadniczą powyżej 7200 zł brutto, a początkujący 5252 zł brutto. Dlatego takie stawki, bo powiązanie z wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce Polski.

4 grudnia 2023 roku Prezydium Zarządu Głównego ZNP przyjęło uchwałę i stanowisko "W sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r. oraz wznowienia prac Sejmu X kadencji nad projektem inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” z 2021 r." 

REKLAMA

Pełną treść uchwały Infor.pl zamieszcza na końcu artykułu.

Jakich pensji w 2024 r. i 2025 r. oczekują nauczyciele?

Kluczową informacją zawartą w uchwale jest oczekiwanie od władzy:

Etap 1. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. o 30% lub 1500 zł brutto (w zależności, która kwota będzie wyższa). 

Ta propozycja w niższym wariancie +30%, jest już zagwarantowana przez rząd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap 2. kolejna podwyżka wynikająca z powiązania pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce z III kwartału (dziś 7195 zł brutto). Nauczyciel dyplomowany ma mieć pensję zasadniczo 100% tego wskaźnika (czyli 7195 zł brutto i netto około 5235 zł - bez PPK). Nauczyciel początkujący 73% (czyli 5252 zł brutto i około 3910 zł netto). Etap drugi doprowadzi do podwyżki wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego o około 2645 zł brutto w stosunku do 2023 r. A wejdzie w życie prawdopodobnie 1 stycznia 2025 r., o ile politycy posłuchają nauczycieli.

Ta propozycja jest już realizowana w Sejmie - odbywa się poprzez prace nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela (zobacz niżej).

Przypominamy, ile nauczyciele zarabiają w 2023 r. (pensja zasadnicza):

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę),

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę),

3) nauczyciele dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę). 

W jaki sposób wynagrodzenie nauczyciela będzie powiązane ze średnim wynagrodzeniem (dziś 7195 zł)

Przyszłe pensje dla nauczyciela dyplomowanego wynikają z projektu obywatelskiego nowelizacji Karty Nauczyciela, który proceduje aktualnie Sejm [Druk sejmowy nr 28]. Są znaczne wyższe niż obiecana podwyżka o 30% dla nauczycieli zadeklarowana przez Donalda Tuska. I wyższe od także obiecanych +1500 zł brutto. I to aż o 1145 zł (podwyżka o 2645 zł brutto w stosunku do 2023 r.). W wariancie "1500 zł brutto" wynagrodzenie minimalne dla nauczycieli dyplomowanych, to około 6050 zł brutto i 4453,7 zł netto. A projekt obywatelski przewiduje 7195 zł brutto i 5235 zł netto. Jest to więcej o 781 zł netto niż najwyższa oferta polityków dla nauczycieli na 2024 r. 

Wynagrodzenie średnie nauczyciela dyplomowanego - 155% wynagrodzenia przeciętnego

REKLAMA

Ile to byłoby w 2024 r., gdyby nowelizacja weszła w życie? Według projektu nowelizacji Karty Nauczyciela z druku nr 28, nauczyciel dyplomowany ma mieć w 2024 r. wyznaczoną średnią pensję jako 155% przeciętnego wynagrodzenia (w trzecim kwartale 2023 r.) Chodzi tu o dochody nauczyciela uwzględniające nadgodziny, odprawy, nagrody.

Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7195 zł.

karta nauczyciela

Karta Nauczyciela - nowelizacja

 

Infor.pl

155% od 7195 zł to jest 11 152 zł brutto. Po zastosowaniu standardowych obliczeń (bez PPK) otrzymujemy około 7932 zł netto. I mniej więcej tyle wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego uwzględniające wszelkie potencjalne dodatki i nadgodziny. Średnie wynagrodzenie jest miarą często krzywdzącą nauczycieli - nijak się ma do pieniędzy na koncie. Ile więc będzie na koncie nauczyciela dyplomowanego według omawianej nowelizacji?

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego - 100% wynagrodzenia przeciętnego

REKLAMA

Skoro przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7195 zł brutto, to taka sama jest pensja brutto nauczyciela dyplomowanego. A ile to jest netto? Dla nauczyciela bez PPK jest to około 5235 zł. Tyle w 2024 r. otrzymałby pensji netto nauczyciel dyplomowany, gdyby projekt omawianej ustawy wszedłby teraz w życie.

Nauczyciel stażysta powinien otrzymać co najmniej 73% tych kwot. Nie ma już nauczycieli stażystów - projekt obywatelski powstał przed zmianami w tym zakresie. I w toku prac w parlamencie zostanie to skorygowane.

Karta Nauczyciela - nowelizacja 2024

Karta Nauczyciela - nowelizacja, grafika

 

Infor.pl

Inne projekty obywatelskie wprowadzające (potencjalnie) duże podwyżki w poniższym artykule:

UCHWAŁA PREZYDIUM ZG ZNP z 4 grudnia 2023 r. 

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP w sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r. oraz wznowienia prac Sejmu X kadencji nad projektem inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” z 2021 r.

Prezydium ZG ZNP wnosi o realizację od 1 stycznia 2024 r. zadeklarowanego przez demokratyczną opozycję w kampanii wyborczej co najmniej 30 % wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jednak nie mniej niż 1500 zł.

Ponadto, Prezydium ZG ZNP oczekuje szybkiej realizacji „Porozumienia na rzecz edukacji” podpisanego z ugrupowaniami opozycji demokratycznej w zakresie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i powiązania ich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, czemu sprzyja skierowanie Inicjatywy Obywatelskiej ZNP do pierwszego czytania w X kadencji Sejmu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przez lata podejmował szereg działań na rzecz podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli, jednym z nich była wniesiona przez ZNP w 2021 r. inicjatywa obywatelska „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, którą poparło 250 tysięcy obywateli.

Inicjatywa gwarantuje wzrost wynagrodzeń nauczycieli i wiąże średnie i zasadnicze wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce obowiązującym w III kwartale roku poprzedzającego, dzięki czemu wynagrodzenia nauczycieli rosłyby automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce i jednocześnie byłyby niezależne od decyzji politycznych.

Projekt w poprzedniej kadencji Sejmu został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która do końca kadencji nie znalazła czasu na jego rozpatrzenie. W nowej, X kadencji Sejmu nadano inicjatywie obywatelskiej numer druku – 28 – i została skierowana przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do pierwszego czytania.

Związek Nauczycielstwa Polskiego 9 października 2023 r. podpisał z ugrupowaniami demokratycznej opozycji „Porozumienie na rzecz edukacji”. Podpisując je przedstawiciele ugrupowań opozycji demokratycznej zadeklarowali realizację rekomendowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi, w tym realną poprawę sytuacji materialnej nauczycieli poprzez powiązanie systemu wynagradzania z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Poniżej inne teksty infor.pl o zmianach w sferze budżetowej na 2024 r. (świadczenia "pod choinkę", podwyżki dla mundurowych 20%, asystenci rodziny z dodatkiem, obniżanie wymogów co do wykształcenia w sądach):

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(63)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Joanna
  2023-12-15 09:35:52
  Szanowni Komentatorzy życia! 28 lat temu rozpoczęłam pracę w szkole. Wybrałam ten zawód ze względu na zainteresowania i predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą. Do dziś przygotowuję się do swoich zajęć, staram się z sercem wykonywać funkcję wychowawcy. Są wśród nas ,,partacze" jak wszędzie, ale nie zgadzam się na ,,wrzucanie" mnie do jednego ,,worka". Jeśli ktoś uważa, że mój zawód jest lekki i dla obiboków, to zapraszam do zamiany. Codziennie od września obiecuję mężowi, że jutro będę miała wolne popołudnie...a potem dzwonię, że niestety przyjdę później - szkolenie, spotkanie z roszczeniowym rodzicem, wizyta u pedagoga z problemowym lub depresyjnym uczniem, zestawienie do zrobienia na wczoraj, opinie do wypełnienia, inwentura, zajęcia wyrównawcze, konkurs... itp, itd. A później wsiadam do mojego 25 letniego ,,wozu", wracam do mieszkania, mojego za 15 lat, kiedy uda mi się spłacić kredyt i przeglądam reklamy wypoczynku, o którym mogę tylko pomarzyć, bo w czasie mojego urlopu ceny są dla mnie zaporowe. Jestem po studiach i kilku fakultetach, ja zwyczajnie chcę za swoją uczciwą pracę zarabiać jak każdy człowiek, który nie chce zmieniać życia jedynie dla forsy, a robić to co umie i lubi robić.
  1
  pokażodpowiedzi (3)
 • Hart
  2023-12-14 14:36:00
  Zobacze na koncie to uwierzę
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Adam
  2023-12-14 21:43:22
  Mam radę dla tych troll, którzy plują na nauczycieli. Odejdźcie od komputera a wexcie się do nauki, bo widzę że swoje niepowodzenia szkolne i frstracje z tym związane odreagowujecie tutaj. Weźcie się więc w swoich technikach i liceach do nauki zamiast trawić tu czas.
  9
 • BB:)
  2023-12-15 00:21:23
  Nie zazdrość:) Bądź nauczycielem, a też będzie Ci dobrze:). To super zawód. Wystarczy tylko skończyć studia, dziś bez problemu znaleźć pracę, pracować 3 godziny dziennie dla idei i op... się do emerytury:). Miejsce świetne dla leni i darmozjadów:) Podoba się Wam reklama?:) Zachęcam do skorzystania z oferty na rynku pracy dla nauczycieli:)
  6
 • N-el
  2023-12-14 21:05:26
  To trzeba było się uczyć! Też byś miał tak lekko...
  7
 • Ekonomista
  2023-12-14 15:27:46
  Przecież to jest nie sprawiedliwe. Są zawody którym bardziej się to należy. Ciągle im mało, tyle urlopu, wolnego, mało godzin w pracy. A inni ludzie żeby związać koniec z końcem kilka etatów ciągną
  112
  pokażodpowiedzi (5)
 • Ziuta
  2023-12-14 15:24:31
  Witam . Teraz to już nic nie będą robić 🥴. SZOK A gdzie administracja i obsługa .
  69
  pokażodpowiedzi (1)
 • Matka
  2023-12-14 16:14:17
  Darmozjady. Uczyć niech najpierw zaczna
  66
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ely
  2023-12-14 16:06:04
  Totalny odlot "najbardziej biednych i najbardziej zapracowanej kasty nauczycielskiej". Pokażcie biedacy dyplomowani, bo to jest większość swoje PIT-37 za 2023 !!!!!! Chyba zobaczymy "nędzę".
  61
  pokażodpowiedzi (1)
 • Olga
  2023-12-14 16:14:51
  Teraz to dopiero będą się op....
  53
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA