REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała ZNP z 4 XII 2023 r.: Podwyżka dla nauczycieli o 30% (Etap pierwszy). Podwyżka powyżej 7000 zł pensji zasadniczej (Etap drugi)

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Uchwała ZNP z 4 XII 2023 r.: Podwyżka dla nauczycieli o 30% (Etap pierwszy). Podwyżka powyżej pensji zasadniczej 7000 zł (Etap drugi)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka o 30% jest już pewna (ale to mniej niż 1500 zł brutto). Przed nimi etap drugi - w 2025 r. nauczyciel dyplomowany z pensją zasadniczą powyżej 7200 zł brutto, a początkujący 5252 zł brutto. Dlatego takie stawki, bo powiązanie z wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce Polski.

4 grudnia 2023 roku Prezydium Zarządu Głównego ZNP przyjęło uchwałę i stanowisko "W sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r. oraz wznowienia prac Sejmu X kadencji nad projektem inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” z 2021 r." 

REKLAMA

Pełną treść uchwały Infor.pl zamieszcza na końcu artykułu.

Jakich pensji w 2024 r. i 2025 r. oczekują nauczyciele?

Kluczową informacją zawartą w uchwale jest oczekiwanie od władzy:

Etap 1. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. o 30% lub 1500 zł brutto (w zależności, która kwota będzie wyższa). 

Ta propozycja w niższym wariancie +30%, jest już zagwarantowana przez rząd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap 2. kolejna podwyżka wynikająca z powiązania pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce z III kwartału (dziś 7195 zł brutto). Nauczyciel dyplomowany ma mieć pensję zasadniczo 100% tego wskaźnika (czyli 7195 zł brutto i netto około 5235 zł - bez PPK). Nauczyciel początkujący 73% (czyli 5252 zł brutto i około 3910 zł netto). Etap drugi doprowadzi do podwyżki wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego o około 2645 zł brutto w stosunku do 2023 r. A wejdzie w życie prawdopodobnie 1 stycznia 2025 r., o ile politycy posłuchają nauczycieli.

Ta propozycja jest już realizowana w Sejmie - odbywa się poprzez prace nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela (zobacz niżej).

Przypominamy, ile nauczyciele zarabiają w 2023 r. (pensja zasadnicza):

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę),

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę),

3) nauczyciele dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę). 

W jaki sposób wynagrodzenie nauczyciela będzie powiązane ze średnim wynagrodzeniem (dziś 7195 zł)

Przyszłe pensje dla nauczyciela dyplomowanego wynikają z projektu obywatelskiego nowelizacji Karty Nauczyciela, który proceduje aktualnie Sejm [Druk sejmowy nr 28]. Są znaczne wyższe niż obiecana podwyżka o 30% dla nauczycieli zadeklarowana przez Donalda Tuska. I wyższe od także obiecanych +1500 zł brutto. I to aż o 1145 zł (podwyżka o 2645 zł brutto w stosunku do 2023 r.). W wariancie "1500 zł brutto" wynagrodzenie minimalne dla nauczycieli dyplomowanych, to około 6050 zł brutto i 4453,7 zł netto. A projekt obywatelski przewiduje 7195 zł brutto i 5235 zł netto. Jest to więcej o 781 zł netto niż najwyższa oferta polityków dla nauczycieli na 2024 r. 

Wynagrodzenie średnie nauczyciela dyplomowanego - 155% wynagrodzenia przeciętnego

REKLAMA

Ile to byłoby w 2024 r., gdyby nowelizacja weszła w życie? Według projektu nowelizacji Karty Nauczyciela z druku nr 28, nauczyciel dyplomowany ma mieć w 2024 r. wyznaczoną średnią pensję jako 155% przeciętnego wynagrodzenia (w trzecim kwartale 2023 r.) Chodzi tu o dochody nauczyciela uwzględniające nadgodziny, odprawy, nagrody.

Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7195 zł.

karta nauczyciela

Karta Nauczyciela - nowelizacja

 

Infor.pl

155% od 7195 zł to jest 11 152 zł brutto. Po zastosowaniu standardowych obliczeń (bez PPK) otrzymujemy około 7932 zł netto. I mniej więcej tyle wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego uwzględniające wszelkie potencjalne dodatki i nadgodziny. Średnie wynagrodzenie jest miarą często krzywdzącą nauczycieli - nijak się ma do pieniędzy na koncie. Ile więc będzie na koncie nauczyciela dyplomowanego według omawianej nowelizacji?

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego - 100% wynagrodzenia przeciętnego

REKLAMA

Skoro przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7195 zł brutto, to taka sama jest pensja brutto nauczyciela dyplomowanego. A ile to jest netto? Dla nauczyciela bez PPK jest to około 5235 zł. Tyle w 2024 r. otrzymałby pensji netto nauczyciel dyplomowany, gdyby projekt omawianej ustawy wszedłby teraz w życie.

Nauczyciel stażysta powinien otrzymać co najmniej 73% tych kwot. Nie ma już nauczycieli stażystów - projekt obywatelski powstał przed zmianami w tym zakresie. I w toku prac w parlamencie zostanie to skorygowane.

Karta Nauczyciela - nowelizacja 2024

Karta Nauczyciela - nowelizacja, grafika

 

Infor.pl

Inne projekty obywatelskie wprowadzające (potencjalnie) duże podwyżki w poniższym artykule:

UCHWAŁA PREZYDIUM ZG ZNP z 4 grudnia 2023 r. 

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP w sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2024 r. oraz wznowienia prac Sejmu X kadencji nad projektem inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” z 2021 r.

Prezydium ZG ZNP wnosi o realizację od 1 stycznia 2024 r. zadeklarowanego przez demokratyczną opozycję w kampanii wyborczej co najmniej 30 % wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jednak nie mniej niż 1500 zł.

Ponadto, Prezydium ZG ZNP oczekuje szybkiej realizacji „Porozumienia na rzecz edukacji” podpisanego z ugrupowaniami opozycji demokratycznej w zakresie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i powiązania ich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, czemu sprzyja skierowanie Inicjatywy Obywatelskiej ZNP do pierwszego czytania w X kadencji Sejmu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przez lata podejmował szereg działań na rzecz podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli, jednym z nich była wniesiona przez ZNP w 2021 r. inicjatywa obywatelska „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, którą poparło 250 tysięcy obywateli.

Inicjatywa gwarantuje wzrost wynagrodzeń nauczycieli i wiąże średnie i zasadnicze wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce obowiązującym w III kwartale roku poprzedzającego, dzięki czemu wynagrodzenia nauczycieli rosłyby automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce i jednocześnie byłyby niezależne od decyzji politycznych.

Projekt w poprzedniej kadencji Sejmu został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która do końca kadencji nie znalazła czasu na jego rozpatrzenie. W nowej, X kadencji Sejmu nadano inicjatywie obywatelskiej numer druku – 28 – i została skierowana przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do pierwszego czytania.

Związek Nauczycielstwa Polskiego 9 października 2023 r. podpisał z ugrupowaniami demokratycznej opozycji „Porozumienie na rzecz edukacji”. Podpisując je przedstawiciele ugrupowań opozycji demokratycznej zadeklarowali realizację rekomendowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi, w tym realną poprawę sytuacji materialnej nauczycieli poprzez powiązanie systemu wynagradzania z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Poniżej inne teksty infor.pl o zmianach w sferze budżetowej na 2024 r. (świadczenia "pod choinkę", podwyżki dla mundurowych 20%, asystenci rodziny z dodatkiem, obniżanie wymogów co do wykształcenia w sądach):

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA