Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
Shutterstock
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

Podwyżki dla nauczycieli 2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń dla nauczycieli. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł. Ministerstwo odnosi swoje podwyżki do średniego wynagrodzenia nauczycieli, które, jak od lat podkreślają związki zawodowe, pozostaje tylko zapisem na papierze.

Nauczyciele zarobią nawet o 1412 zł więcej. Na największe podwyżki mogą liczyć nauczyciele bez awansu. Po podwyżce zarobią 4950 zł brutto.

Nauczyciele mianowani zarobią o 1306 zł więcej i otrzymają 6400 zł brutto.

W swojej propozycji MEiN proponuje wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 181 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.

Zarobki nauczycieli od 1 września 2022

Od 1 września 2022 roku oznacza to następującą siatkę płac:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.

Haczyk tkwi w szczegółach. Proponowane kwoty mają zastąpić średnie wynagrodzenie nauczycieli, które, jak wielokrotnie podkreślały związki zawodowe i sami nauczyciele, pozostaje fikcją. Raz w roku nauczyciele powinni otrzymywać wyrównanie do średnich zapisanych w rozporządzeniu (tzw. czternastka), ale w rzeczywistości, jak twierdzą, jest ona tylko zapisem na papierze, a na ich konta wpływa wynagrodzenie minimalne określone w rozporządzeniu

W swojej propozycji MEiN zapisało rezygnację z rozliczania średniego wynagrodzenia, składania sprawozdań i likwidację dodatku uzupełniającego

Proponujemy rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego. W zamian proponujemy wprowadzenie dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli. Proponujemy zobowiązanie JST do uchwalania regulaminów wynagradzania, nie rzadziej niż raz na trzy lata, a także pozostawienie RIO uprawnień kontrolnych w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wyglądały inaczej i wyniosą, w przypadku:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4 010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4 540 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 5 040 zł.

Podwyżki wyniosą zatem odpowiednio:

 • nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego - 976 zł brutto - 1061 zł brutto
 • nauczyciel mianowany - 1095 zł brutto
 • nauczyciel dyplomowany - 994 zł brutto

Pozostałe propozycje zmian dla nauczycieli

 • Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia mają zostać określone kwotowo w drodze rozporządzenia. Stawki dodatków obowiązujące u danego organu prowadzącego będzie określał sam organ prowadzący, z uwzględnieniem, że stawki te nie mogą być niższe od stawek minimalnych. JST będą uchwalały regulaminy wynagradzania nie rzadziej niż raz na 3 lata.
 • Wprowadzenie dodatku z tytułu posiadania stopnia specjalizacji zawodowej (dwie stawki dodatku w zależności od tego, czy nauczyciel posiada jeden czy też więcej stopni specjalizacji zawodowej).
 • Ustalenie wysokości dodatku wiejskiego w stałej kwocie (300 zł), niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, a nie jak dotychczas, jako procent od wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu.
 • Przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenia „na start” przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.
 • Przejście od 2023 r. do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków do puli środków na wynagrodzenia nauczycieli.
 • Podwyżka średnich płac nauczycieli nawet o ponad 1400 zł!

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli odbędzie się także kosztem zwiększenia pensum. MEiN proponuje, by tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zwiększył się o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

MEiN chce także, doprecyzować sposób rozliczania czasu pracy nauczycieli przez wprowadzenie limitów czasu dostępności w szkole nauczycieli (poza pensum), zróżnicowane ze względu na wielkość tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Do godzin dostępności wliczane będą: spotkania z rodzicami, czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, konsultacje z uczniami, wycieczki szkolne, doraźne zajęcia i aktywności związane np. z przygotowaniem akademii, wolontariatem, organizacją i opieką nad uczniami podczas np. dyskotek, rady pedagogiczne.

Zajęcia i czynności realizowane w ramach dostępności w szkole nauczyciela będą rejestrowane na bieżąco (np. wraz z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych) i rozliczane np. w okresach rocznych w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

Nauczyciel tablicowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany będzie do bycia dostępnym w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli

Ministerstwo chce zmniejszyć liczbę stopni awansu zawodowego. Zlikwidowane zostaną stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:

 • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

Aby zostać nauczycielem mianowanym trzeba będzie zdać zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu.

Nauczyciele będą mieli do dyspozycji 50 dni urlopu wypoczynkowego, który będzie mógł zostać udzielony tylko, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Autor: Karolina Nowakowska

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(186)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nauczyciel praktyk
  2021-09-22 21:45:09
  W perspektywie totalna beznadzieja jeśli chodzi o ten zawód.
  28
  pokażodpowiedzi (4)
 • zw
  2021-09-23 15:21:46
  Jesteśmy swiatkami zarzynania polskiej szkoły. A wszystko to po to aby się jakoś wszystko spięło. W najbliższych kilku latach zaczną masowo odchodzić na emeryturę ci których zrobiono na szaro. Ludzi nie będzie w szkołach. Więc nie dokładając kasy do systemu starają się ogarnąć problem kolejny raz kosztem nauczycieli. A jak się postawią to leśnicy, służba więzienna i kto tam jeszcze ich zastąpi. Tak nawet okupant nie postępuje.
  17
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel - 46 h tygodniowo przy tablicy w dwóch szkołach.
  2021-09-23 18:29:04
  Po raz pierwszy w historii mamy "ministra", który tak jawnie nienawidzi nauczycieli i tak ostentacyjnie kpi sobie z pedagogów. To musi doprowadzić do strajku!!
  16
  pokażodpowiedzi (5)
 • Mgr
  2021-09-23 18:32:28
  Po tych "podwyżkach" nauczyciele będą zarabiali za godzinę tyle samo, co dotychczas. Na czym zatem polegają te podwyżki? Przy wywołanych przez PiS podwyżkach wszystkiego, oznacza to realne pomniejszenie wynagrodzeń nauczycieli! To jakaś kpina! Czas na strajk!
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • MP
  2021-09-23 16:31:27
  To ja zmieniam zawód, w końcu odpocznę i będę miała urlop na żądanie
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Refleksyjna
  2021-09-23 18:03:10
  Robią wszystko, żeby "zabić" edukację, polska szkoła to farsa i ciemnogród. Z tej pensji nie da się wyżyć... Pogarda dla nauczycieli w 100% wydaniu. Wszyscy ambitni i szanujący się nauczyciele na wszystkich szczeblach szkolnej drabiny powinni odejść z zawodu i pewnie do tego to zmierza. Szkoda, bo jaką szkołę zostawimy dzieciom i wnukom?
  16
 • Ryszard
  2021-09-23 22:35:30
  To co zaproponowali jest poniżające, uwłaczające godności osaby pracującej. W opinii publicznej nauczyciel jest dyletantem, który przepracowując tylko 18 godzin tygodniowo, pobiera super pensję za nic, a prawda jest niestety upokarzająco przykra. Nauczyciel zawsze pracuje po zajęciach w domu, przygotowuje się do zajęć, przygotowuje materiały np. testy drukując je na własnym papierze i drukarce, sprawdza sprawdziany, robi prezentacje, bierze udział w radach szkolnych, radach przedmiotowych, szkoleniach, w wydarzeniach szkolnych, w wycieczkach. Często wynosi to więcej niż 40 godzin tygodniowo. A to wszystko za pensję mniejszą od Pani Woźnej czy sprzątaczki szkolnej. Tak my nauczyciele jesteśmy frajerami. Obecnie szukam pracy, Już postanowione. Po 10 latach odchodzę ku lepszemu, przede wszystkim do pracy 8 godzinnej, której nie będę zabierać do domu, do pracy gdzie mam godny urlop, który będzie można wziąć kiedy się tylko chce. Do pracy, gdzie nie będę się wstydził, że po ukończeniu kilku kierunków studiów, będąc magistrem, mając mnóstwo szkoleń, na moje konto wpływa płaca minimalna.
  16
  pokażodpowiedzi (3)
 • Jan
  2021-09-23 20:22:34
  Mam 23 lata stażu w tej samej szkole od początku, po zapoznaniu się wczoraj z tymi "wspaniałymi" propozycjami ministra, wraz z kilkoma kolegami ze szkoły stwierdziliśmy że czas szukać innej pracy. Niech przyjdą młodzi na nasze miejsce z doświadczeniem wiedzą i pasją do tej pracy taką jaką my mieliśmy.
  13
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gajka
  2021-09-23 20:49:36
  Znów piszą o jakiś kwotach z kosmosu ,podwójnych brutto ,a ludzie wierzą i będzie gadanie o gigantycznych pensjach nauczycieli 🤔
  2
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nnnmmmm
  2021-09-23 17:29:39
  Mamy 80mld złotych nadwyżki w budżecie więc możemy ponad 2mln zł dziennie kary Czechom płacić, ale z tych miliardów nic się nauczycielom nie należy bo w budżecie nie ma pieniędzy. W sumie logiczne..
  10
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

Darowizna na krwiodawstwo

Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku". 

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]
Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r. i 2024 r.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki [wymogi, rozporządzenie]

Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.