REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

Podwyżki dla nauczycieli 2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń dla nauczycieli. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł. Ministerstwo odnosi swoje podwyżki do średniego wynagrodzenia nauczycieli, które, jak od lat podkreślają związki zawodowe, pozostaje tylko zapisem na papierze.

REKLAMA

Nauczyciele zarobią nawet o 1412 zł więcej. Na największe podwyżki mogą liczyć nauczyciele bez awansu. Po podwyżce zarobią 4950 zł brutto.

Nauczyciele mianowani zarobią o 1306 zł więcej i otrzymają 6400 zł brutto.

W swojej propozycji MEiN proponuje wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 181 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.

Zarobki nauczycieli od 1 września 2022

Od 1 września 2022 roku oznacza to następującą siatkę płac:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.

Haczyk tkwi w szczegółach. Proponowane kwoty mają zastąpić średnie wynagrodzenie nauczycieli, które, jak wielokrotnie podkreślały związki zawodowe i sami nauczyciele, pozostaje fikcją. Raz w roku nauczyciele powinni otrzymywać wyrównanie do średnich zapisanych w rozporządzeniu (tzw. czternastka), ale w rzeczywistości, jak twierdzą, jest ona tylko zapisem na papierze, a na ich konta wpływa wynagrodzenie minimalne określone w rozporządzeniu

W swojej propozycji MEiN zapisało rezygnację z rozliczania średniego wynagrodzenia, składania sprawozdań i likwidację dodatku uzupełniającego

Proponujemy rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego. W zamian proponujemy wprowadzenie dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli. Proponujemy zobowiązanie JST do uchwalania regulaminów wynagradzania, nie rzadziej niż raz na trzy lata, a także pozostawienie RIO uprawnień kontrolnych w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wyglądały inaczej i wyniosą, w przypadku:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4 010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4 540 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 5 040 zł.

Podwyżki wyniosą zatem odpowiednio:

 • nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego - 976 zł brutto - 1061 zł brutto
 • nauczyciel mianowany - 1095 zł brutto
 • nauczyciel dyplomowany - 994 zł brutto

Pozostałe propozycje zmian dla nauczycieli

 • Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia mają zostać określone kwotowo w drodze rozporządzenia. Stawki dodatków obowiązujące u danego organu prowadzącego będzie określał sam organ prowadzący, z uwzględnieniem, że stawki te nie mogą być niższe od stawek minimalnych. JST będą uchwalały regulaminy wynagradzania nie rzadziej niż raz na 3 lata.
 • Wprowadzenie dodatku z tytułu posiadania stopnia specjalizacji zawodowej (dwie stawki dodatku w zależności od tego, czy nauczyciel posiada jeden czy też więcej stopni specjalizacji zawodowej).
 • Ustalenie wysokości dodatku wiejskiego w stałej kwocie (300 zł), niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, a nie jak dotychczas, jako procent od wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu.
 • Przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenia „na start” przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.
 • Przejście od 2023 r. do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków do puli środków na wynagrodzenia nauczycieli.
 • Podwyżka średnich płac nauczycieli nawet o ponad 1400 zł!

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli odbędzie się także kosztem zwiększenia pensum. MEiN proponuje, by tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zwiększył się o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

REKLAMA

Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

MEiN chce także, doprecyzować sposób rozliczania czasu pracy nauczycieli przez wprowadzenie limitów czasu dostępności w szkole nauczycieli (poza pensum), zróżnicowane ze względu na wielkość tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Do godzin dostępności wliczane będą: spotkania z rodzicami, czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, konsultacje z uczniami, wycieczki szkolne, doraźne zajęcia i aktywności związane np. z przygotowaniem akademii, wolontariatem, organizacją i opieką nad uczniami podczas np. dyskotek, rady pedagogiczne.

Zajęcia i czynności realizowane w ramach dostępności w szkole nauczyciela będą rejestrowane na bieżąco (np. wraz z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych) i rozliczane np. w okresach rocznych w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

Nauczyciel tablicowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany będzie do bycia dostępnym w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli

Ministerstwo chce zmniejszyć liczbę stopni awansu zawodowego. Zlikwidowane zostaną stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:

 • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

Aby zostać nauczycielem mianowanym trzeba będzie zdać zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu.

Nauczyciele będą mieli do dyspozycji 50 dni urlopu wypoczynkowego, który będzie mógł zostać udzielony tylko, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Autor: Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(186)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nauczyciel praktyk
  2021-09-22 21:45:09
  W perspektywie totalna beznadzieja jeśli chodzi o ten zawód.
  28
  pokażodpowiedzi (4)
 • zw
  2021-09-23 15:21:46
  Jesteśmy swiatkami zarzynania polskiej szkoły. A wszystko to po to aby się jakoś wszystko spięło. W najbliższych kilku latach zaczną masowo odchodzić na emeryturę ci których zrobiono na szaro. Ludzi nie będzie w szkołach. Więc nie dokładając kasy do systemu starają się ogarnąć problem kolejny raz kosztem nauczycieli. A jak się postawią to leśnicy, służba więzienna i kto tam jeszcze ich zastąpi. Tak nawet okupant nie postępuje.
  17
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel - 46 h tygodniowo przy tablicy w dwóch szkołach.
  2021-09-23 18:29:04
  Po raz pierwszy w historii mamy "ministra", który tak jawnie nienawidzi nauczycieli i tak ostentacyjnie kpi sobie z pedagogów. To musi doprowadzić do strajku!!
  16
  pokażodpowiedzi (5)
 • Mgr
  2021-09-23 18:32:28
  Po tych "podwyżkach" nauczyciele będą zarabiali za godzinę tyle samo, co dotychczas. Na czym zatem polegają te podwyżki? Przy wywołanych przez PiS podwyżkach wszystkiego, oznacza to realne pomniejszenie wynagrodzeń nauczycieli! To jakaś kpina! Czas na strajk!
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • MP
  2021-09-23 16:31:27
  To ja zmieniam zawód, w końcu odpocznę i będę miała urlop na żądanie
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Refleksyjna
  2021-09-23 18:03:10
  Robią wszystko, żeby "zabić" edukację, polska szkoła to farsa i ciemnogród. Z tej pensji nie da się wyżyć... Pogarda dla nauczycieli w 100% wydaniu. Wszyscy ambitni i szanujący się nauczyciele na wszystkich szczeblach szkolnej drabiny powinni odejść z zawodu i pewnie do tego to zmierza. Szkoda, bo jaką szkołę zostawimy dzieciom i wnukom?
  16
 • Ryszard
  2021-09-23 22:35:30
  To co zaproponowali jest poniżające, uwłaczające godności osaby pracującej. W opinii publicznej nauczyciel jest dyletantem, który przepracowując tylko 18 godzin tygodniowo, pobiera super pensję za nic, a prawda jest niestety upokarzająco przykra. Nauczyciel zawsze pracuje po zajęciach w domu, przygotowuje się do zajęć, przygotowuje materiały np. testy drukując je na własnym papierze i drukarce, sprawdza sprawdziany, robi prezentacje, bierze udział w radach szkolnych, radach przedmiotowych, szkoleniach, w wydarzeniach szkolnych, w wycieczkach. Często wynosi to więcej niż 40 godzin tygodniowo. A to wszystko za pensję mniejszą od Pani Woźnej czy sprzątaczki szkolnej. Tak my nauczyciele jesteśmy frajerami. Obecnie szukam pracy, Już postanowione. Po 10 latach odchodzę ku lepszemu, przede wszystkim do pracy 8 godzinnej, której nie będę zabierać do domu, do pracy gdzie mam godny urlop, który będzie można wziąć kiedy się tylko chce. Do pracy, gdzie nie będę się wstydził, że po ukończeniu kilku kierunków studiów, będąc magistrem, mając mnóstwo szkoleń, na moje konto wpływa płaca minimalna.
  16
  pokażodpowiedzi (3)
 • Jan
  2021-09-23 20:22:34
  Mam 23 lata stażu w tej samej szkole od początku, po zapoznaniu się wczoraj z tymi "wspaniałymi" propozycjami ministra, wraz z kilkoma kolegami ze szkoły stwierdziliśmy że czas szukać innej pracy. Niech przyjdą młodzi na nasze miejsce z doświadczeniem wiedzą i pasją do tej pracy taką jaką my mieliśmy.
  13
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gajka
  2021-09-23 20:49:36
  Znów piszą o jakiś kwotach z kosmosu ,podwójnych brutto ,a ludzie wierzą i będzie gadanie o gigantycznych pensjach nauczycieli 🤔
  2
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nnnmmmm
  2021-09-23 17:29:39
  Mamy 80mld złotych nadwyżki w budżecie więc możemy ponad 2mln zł dziennie kary Czechom płacić, ale z tych miliardów nic się nauczycielom nie należy bo w budżecie nie ma pieniędzy. W sumie logiczne..
  10
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA