Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN
Shutterstock
6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

Podwyżki dla nauczycieli 2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń dla nauczycieli. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł. Ministerstwo odnosi swoje podwyżki do średniego wynagrodzenia nauczycieli, które, jak od lat podkreślają związki zawodowe, pozostaje tylko zapisem na papierze.

Nauczyciele zarobią nawet o 1412 zł więcej. Na największe podwyżki mogą liczyć nauczyciele bez awansu. Po podwyżce zarobią 4950 zł brutto.

Nauczyciele mianowani zarobią o 1306 zł więcej i otrzymają 6400 zł brutto.

W swojej propozycji MEiN proponuje wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 181 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.

Zarobki nauczycieli od 1 września 2022

Od 1 września 2022 roku oznacza to następującą siatkę płac:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.

Haczyk tkwi w szczegółach. Proponowane kwoty mają zastąpić średnie wynagrodzenie nauczycieli, które, jak wielokrotnie podkreślały związki zawodowe i sami nauczyciele, pozostaje fikcją. Raz w roku nauczyciele powinni otrzymywać wyrównanie do średnich zapisanych w rozporządzeniu (tzw. czternastka), ale w rzeczywistości, jak twierdzą, jest ona tylko zapisem na papierze, a na ich konta wpływa wynagrodzenie minimalne określone w rozporządzeniu

W swojej propozycji MEiN zapisało rezygnację z rozliczania średniego wynagrodzenia, składania sprawozdań i likwidację dodatku uzupełniającego

Proponujemy rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego. W zamian proponujemy wprowadzenie dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli. Proponujemy zobowiązanie JST do uchwalania regulaminów wynagradzania, nie rzadziej niż raz na trzy lata, a także pozostawienie RIO uprawnień kontrolnych w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wyglądały inaczej i wyniosą, w przypadku:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4 010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4 540 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 5 040 zł.

Podwyżki wyniosą zatem odpowiednio:

 • nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego - 976 zł brutto - 1061 zł brutto
 • nauczyciel mianowany - 1095 zł brutto
 • nauczyciel dyplomowany - 994 zł brutto

Pozostałe propozycje zmian dla nauczycieli

 • Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia mają zostać określone kwotowo w drodze rozporządzenia. Stawki dodatków obowiązujące u danego organu prowadzącego będzie określał sam organ prowadzący, z uwzględnieniem, że stawki te nie mogą być niższe od stawek minimalnych. JST będą uchwalały regulaminy wynagradzania nie rzadziej niż raz na 3 lata.
 • Wprowadzenie dodatku z tytułu posiadania stopnia specjalizacji zawodowej (dwie stawki dodatku w zależności od tego, czy nauczyciel posiada jeden czy też więcej stopni specjalizacji zawodowej).
 • Ustalenie wysokości dodatku wiejskiego w stałej kwocie (300 zł), niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, a nie jak dotychczas, jako procent od wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu.
 • Przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenia „na start” przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.
 • Przejście od 2023 r. do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków do puli środków na wynagrodzenia nauczycieli.
 • Podwyżka średnich płac nauczycieli nawet o ponad 1400 zł!

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli odbędzie się także kosztem zwiększenia pensum. MEiN proponuje, by tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zwiększył się o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

MEiN chce także, doprecyzować sposób rozliczania czasu pracy nauczycieli przez wprowadzenie limitów czasu dostępności w szkole nauczycieli (poza pensum), zróżnicowane ze względu na wielkość tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Do godzin dostępności wliczane będą: spotkania z rodzicami, czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, konsultacje z uczniami, wycieczki szkolne, doraźne zajęcia i aktywności związane np. z przygotowaniem akademii, wolontariatem, organizacją i opieką nad uczniami podczas np. dyskotek, rady pedagogiczne.

Zajęcia i czynności realizowane w ramach dostępności w szkole nauczyciela będą rejestrowane na bieżąco (np. wraz z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych) i rozliczane np. w okresach rocznych w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

Nauczyciel tablicowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany będzie do bycia dostępnym w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli

Ministerstwo chce zmniejszyć liczbę stopni awansu zawodowego. Zlikwidowane zostaną stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:

 • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

Aby zostać nauczycielem mianowanym trzeba będzie zdać zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu.

Nauczyciele będą mieli do dyspozycji 50 dni urlopu wypoczynkowego, który będzie mógł zostać udzielony tylko, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Autor: Karolina Nowakowska

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Tylko teraz
39,90 zł
44,70
Przejdź do sklepu
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(181)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nauczyciel praktyk
  2021-09-22 21:45:09
  W perspektywie totalna beznadzieja jeśli chodzi o ten zawód.
  27
  pokażodpowiedzi (4)
 • zw
  2021-09-23 15:21:46
  Jesteśmy swiatkami zarzynania polskiej szkoły. A wszystko to po to aby się jakoś wszystko spięło. W najbliższych kilku latach zaczną masowo odchodzić na emeryturę ci których zrobiono na szaro. Ludzi nie będzie w szkołach. Więc nie dokładając kasy do systemu starają się ogarnąć problem kolejny raz kosztem nauczycieli. A jak się postawią to leśnicy, służba więzienna i kto tam jeszcze ich zastąpi. Tak nawet okupant nie postępuje.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel - 46 h tygodniowo przy tablicy w dwóch szkołach.
  2021-09-23 18:29:04
  Po raz pierwszy w historii mamy "ministra", który tak jawnie nienawidzi nauczycieli i tak ostentacyjnie kpi sobie z pedagogów. To musi doprowadzić do strajku!!
  15
  pokażodpowiedzi (5)
 • Mgr
  2021-09-23 18:32:28
  Po tych "podwyżkach" nauczyciele będą zarabiali za godzinę tyle samo, co dotychczas. Na czym zatem polegają te podwyżki? Przy wywołanych przez PiS podwyżkach wszystkiego, oznacza to realne pomniejszenie wynagrodzeń nauczycieli! To jakaś kpina! Czas na strajk!
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • MP
  2021-09-23 16:31:27
  To ja zmieniam zawód, w końcu odpocznę i będę miała urlop na żądanie
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Refleksyjna
  2021-09-23 18:03:10
  Robią wszystko, żeby "zabić" edukację, polska szkoła to farsa i ciemnogród. Z tej pensji nie da się wyżyć... Pogarda dla nauczycieli w 100% wydaniu. Wszyscy ambitni i szanujący się nauczyciele na wszystkich szczeblach szkolnej drabiny powinni odejść z zawodu i pewnie do tego to zmierza. Szkoda, bo jaką szkołę zostawimy dzieciom i wnukom?
  16
 • Ryszard
  2021-09-23 22:35:30
  To co zaproponowali jest poniżające, uwłaczające godności osaby pracującej. W opinii publicznej nauczyciel jest dyletantem, który przepracowując tylko 18 godzin tygodniowo, pobiera super pensję za nic, a prawda jest niestety upokarzająco przykra. Nauczyciel zawsze pracuje po zajęciach w domu, przygotowuje się do zajęć, przygotowuje materiały np. testy drukując je na własnym papierze i drukarce, sprawdza sprawdziany, robi prezentacje, bierze udział w radach szkolnych, radach przedmiotowych, szkoleniach, w wydarzeniach szkolnych, w wycieczkach. Często wynosi to więcej niż 40 godzin tygodniowo. A to wszystko za pensję mniejszą od Pani Woźnej czy sprzątaczki szkolnej. Tak my nauczyciele jesteśmy frajerami. Obecnie szukam pracy, Już postanowione. Po 10 latach odchodzę ku lepszemu, przede wszystkim do pracy 8 godzinnej, której nie będę zabierać do domu, do pracy gdzie mam godny urlop, który będzie można wziąć kiedy się tylko chce. Do pracy, gdzie nie będę się wstydził, że po ukończeniu kilku kierunków studiów, będąc magistrem, mając mnóstwo szkoleń, na moje konto wpływa płaca minimalna.
  16
  pokażodpowiedzi (3)
 • Jan
  2021-09-23 20:22:34
  Mam 23 lata stażu w tej samej szkole od początku, po zapoznaniu się wczoraj z tymi "wspaniałymi" propozycjami ministra, wraz z kilkoma kolegami ze szkoły stwierdziliśmy że czas szukać innej pracy. Niech przyjdą młodzi na nasze miejsce z doświadczeniem wiedzą i pasją do tej pracy taką jaką my mieliśmy.
  13
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gajka
  2021-09-23 20:49:36
  Znów piszą o jakiś kwotach z kosmosu ,podwójnych brutto ,a ludzie wierzą i będzie gadanie o gigantycznych pensjach nauczycieli 🤔
  2
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nnnmmmm
  2021-09-23 17:29:39
  Mamy 80mld złotych nadwyżki w budżecie więc możemy ponad 2mln zł dziennie kary Czechom płacić, ale z tych miliardów nic się nauczycielom nie należy bo w budżecie nie ma pieniędzy. W sumie logiczne..
  9
 • Belfer
  2021-09-23 20:35:16
  Czyli jeżeli rodzic chce się skontaktować to tylko w szkole żeby było udokumentowane Koniec z godzinami rozmów przez telefon Chcą to do szkoły.... Oczywiście tylko w wyznaczonych godzinach
  5
  pokażodpowiedzi (3)
 • Niby"leń"
  2021-09-23 17:09:57
  42 godz w jednej szkole (część godz to stałe zastępstwa bo brakuje ludzi) 11 przedmiotów w dwóch zawodach. Też mam mieć 8 godzin dodatkowych? To absurd jakiś!!!
  6
  pokażodpowiedzi (3)
 • Niewiarygodne
  2021-09-23 19:22:38
  Niech się wali Minister. Na szczęście umiemy liczyć bo mamy intelekt sprzed czarnkowa
  9
 • Nauczyciel
  2021-09-23 22:41:22
  8 rok pracy , 5 kierunków studiów, nauczyciel kontraktowy, 2,5 tys na rękę, 18 godz pracy z dziećmi na lekcjach 3 godz okienek ( nie wliczaja się w godz pracy) uzupełniam wtedy np dziennik , zmieniam gazetki itp. zajęcia wyrównawcze prowadzę charytatywnie w domu min 3 godz wieczorami przygotowuje się na zajęcia, szykuje na apele, sporządzam dokumentację typu IPET, sprawozdania, plany pracy, sprawdzam zeszyty , klasowki, szukam materiałów ciekawy do pracy na lekcji i dziesiątki rozmów z rodzicami ,
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Qfa
  2021-09-23 21:37:42
  Aż się już ku..a nie chce czytać tych bzdur. Ale oczywiście do mózgu prostego człowieka, wyborcy partii rządzącej, dotrze tylko informacja, że nauczyciele to roszczeniowa banda, która wcale nie pracuje, a zarabia ch.j wie ile, i ciągle podwyżki dostaje...
  18
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ewa
  2021-09-23 22:20:20
  Odeszlam po 36 latach pracy. Jestem szczesliwa emerytka. Czarnek dramat od poczatku mojej pracy nie bylo gorszego. Totalny brak szacunku dla zawodu nauczyciela.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rola
  2021-09-23 23:10:01
  Wiązałem z ministrem Czarnkiem duże nadzieje, sądząc że to uczciwy i zacny człowiek. Zacząłem nawet skłaniać się w kierunku PIS. Obietnice były wielkie. Byłem naiwny. Kilku moich znajomych wcześniej odeszło z zawodu bo dość mieli poniżania, a zarobki w innych sektorach podobne albo wyższe i bez robienia zbędnej łaski. Jeśli do tego dojdzie co zapowiada minister, ja i jeszcze parę osòb też odchodzimy bo to nie ma sensu. Szkoły pedagogiczne kształcą coraz mniej nauczycieli, bo nie ma chętnych. Starsi nauczyciele odchodzą. Szykuje się zapaść. Minister myśli że jeszcze jakiś czas będzie to jakoś funkcjonować bo obciąży pozostałych dodatkową pracą. Mało osòb już pracujących to wytrzyma, a na pewno nie znajdą się młodzi na miejsce nauczycieli emerytowanych. Kto będzie uczył, na pewno nikt z pasją ani dobrze wykształcony. Jaki będzie tego dalszy finał? Odpowiedź sama się nasuwa. Minister zdrowia już zapowiada szkoły zawodowe dla lekarzy, po nich pewnie szkoły zawodowe dla prawnikòw. Kto za granicą uhonoruje taki dyplom. Cofamy się wielkimi krokami. P.S. Ci co komentują jaka to lekka praca w poròwnaniu z inną firmą, będą mogli spròbować bo miejsc będzie dużo. Proponuję zacząć od studiòw pedagogicznych. Nie piszcie proszę takich bzdur tylko dlatego że nienawidzicie nauczycieli bo w szkole mieliście pod gòrkę.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ken
  2021-09-23 22:39:51
  Niech sobie wsadzą te propozycje. Ciągle coś za coś. Czy policjantom też dodali pensum i zabrali mundurówki za podwo nie. A nauczycielom ciągle coś za coś. Za niedługo sami będą uczyć w polskiej szkole bo nikt nie będzie chciał tam pracować...
  4
 • MF
  2021-09-23 21:09:32
  Przez to że w kraju psychiatrów brak to się biedny Czarnek do żadnego dostać nie może i się tak błąka biedak ….
  8
 • Katria
  2021-09-24 13:21:15
  Ja mogę siedzieć w szkole i przygotowywać się do zajęć nawet 10 g, tylko pytam gdzie? W 10 m pokoju nauczycielskim z kilkoma innymi nauczycielami przy małym stoliku? W rogu klasy, gdzie odbywają się lekcje? Czy na korytarzu? I jakich sprzętów mogę użyć; bo w szkole to ja mam najwyżej do swojej dyspozycji długopis i kredki ... O komputerze mogę tylko pomarzyć.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Smutne
  2021-09-24 06:07:16
  No to nauczyciele powinni juz wiedzieć co powinni zrobić. W przeciwnym razie będą tańczyć jak im ktoś zagra. Dodatkowe 4 godziny przy tablicy to pestka, w porównaniu z dodatkowymi 8 godzinami które trzeba będzie rejestrować. Dyrektorzy juz sie postarają żeby te 8 godzin zagospodarować. Zapomijcie o.platnych kółkach, zastępstwach , zajęciach wyrównawczych. Będziecie to robić za darmo
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Beeeeees
  2021-09-23 19:30:34
  BZDURY! KŁAMSTWA!!!
  5
 • Smutne
  2021-09-24 06:24:15
  Praca nauczyciela jest piękna i trudna zarazem. 18 godzin to.mit. w rzeczywistości nauczyciel pracujący z dziećmi i.mlodzieza pracuje znacznie więcej. Musi i.pownien przygotować się do.kekcji. To wymaga pomysłowości i czasu. To także czas poświęcony na zainteresowanie dzieci i mlodziezy innymi formami które przyczyniają się do ich rozwoju, np zajęcia teatralne. To wyjścia, wycieczki, rozmowy z rodzicami. Wypełnianie licznej dokumentacji. Pracy nauczyciela nie da się zamknąć razem z biurkiem. Nauczyciel jest dla dzieci zawsze. Nie moze tak być, że ta praca nie jest doceniana. Proponowane rozwiązania nie przyniosła niczego dobrego oprócz frustracji. Już kiedyś były dodatkowe 2! dwie godziny darmowej pracy. Nie przyniosło to niczego dobrego zwłaszcza uczniom których nauczyciele musieli mieć na tych dodatkowych zajęciach. Dochodziło do sytuacji że dziecko chodziło na 3, 4 dodatkowe zajęcia. Teraz 8 godzin dodatkowych! rejestrowanych wprowadzi prawdziwy problem. To sa moje obawy. Ogromne obawy. Już nie chodzi nawet o te nieszczęsne podwyżki, ale o te 8 godzin do rejestracji. Będą z tegompiwodu problemy. Tak przewiduje. Ale się moze mylę.
  2
 • Rec84
  2021-09-24 11:29:04
  W szkole zacząłem pracować 2 lata temu, po 15 latach przepracowanych poza szkołą. Może na początku było spoko, bo praca z młodzieżą jest przyjemna, ale to co się zaczyna dziać, zmusza do refleksji i rezygnacji z tego zawodu... Jak ktoś nie wie jak czasochłonna jest praca nauczyciela, to zapraszamy, do tego to pierwszy zawód, w którym z własnej kieszeni finansuje papier ksero, tusz do drukarki, zakupuję książki, bo się program nauczania zmienia prawie co roku i poświęcam tyle czasu po godzinach, żeby przygotować materiały dla uczniów, sprawdzać sprawdziany, prezentacje, referaty itd.. Do tego 38h przy tablicy mam tygodniowo, a nie jak się to wydaje w moim przypadku pensum 20h/tydzień. A więc za pensję jaką miałem przed podjęciem pracy w szkole pracuję w granicach 50h/tydzień, a nie 40h!!! Współczuję kolegom po fachu i Paniom przedszkolankom, bo mają jeszcze gorzej, ale starają się jak najlepiej opiekować dziećmi, tych najwięcej marudzących i jadących po pracownikach oświaty!!!!
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • AS
  2021-09-23 21:24:01
  Beznadzieja
  2
 • belfer12
  2021-09-24 14:23:14
  Witam pracuję 26 lat w szkole. Teraz nuczyciele chemii, fizyki, informatyki, muzyki, wosu biegają po kilku szkołach aby uzbierać etat. Myślę że po zmianach ministra już nie będą się zastanawiać czy zmienić pracę tylko ją zmienią, ponieważ musieli by znaleźć kolejną szkołę aby uzupełnić etat. Sam się jeszcze wachałem, liczyłem iż może odejdę na emeryturę. Ale widzę iż państwo nie respektuje umów, które zawiera ze swoimi obywatelami. Umowy są jednostronne. Pozdrawiam.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lazur
  2021-09-24 00:06:34
  Pogardą i poniżenie, a gdzie powrót do wartości. Jak tak dalej będzie to nauczyciele nigdy nie odzyskają godności. Rozpacz!!!
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • MW
  2021-09-24 15:15:39
  Nikt nie wspomina nawet o nauczycielach edukacji wczesnoszkolnej. Wszyscy zostaną z niepełnym etatem. Ilość zajęć w edukacji wczesnoszkolnej to właśnie 18. Naciągając pensum do 22 godzin każdemu nauczycielowi e.w. zabraknie 4 godzin. My nie możemy uzupełnić etatu wchodząc na zajęcia do innej klasy lub pracując w innej szkole. Nikt o tym nie myśli!
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Gość
  2021-09-24 11:52:23
  A co z nauczycielami w przedszkolach? Z tego wynika, że ,,nietablicowi" nie przygotowują występów Dzień Matki, Pierszy dzień wiosny,Jasełka, 11- listopada....Dzień Misia, Dzień Wody....Dzień kropki😁 itd. Nie biorą również udziału w zebraniach z rodzicami...Wogole tylko wycieramy noski dzieciom . Nie znam nauczyciela 1-3, który przygotowuje tyle występów w swojej klasie, w ciągu roku- co nauczyciele przedszkola
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nik
  2021-09-24 07:27:47
  Mając takiego ministra niestety ponownie nastaną wieki ciemne. Ten człowiek to całkowita porażka- nauczycielami pomiata bo przecież trzeba tak wykształcić przyszłe pokolenia aby PIS mógł nimi rządzić. Bo przecież głupimi rządzi się najlepiej.... to strasznie przykre. Proponuję strajk. Niech nauczyciele razem z rodzicami wyjdą na ulicę ale nie w godzinach pracy ale np o 7.30 pochodzą po przejściach dla pieszych w głównych miejscach w miastach przez 20 minut to ich w końcu usłyszą. Dziecię będą mieć lekcje bo strajk nie będzie w godzinach pracy. Są jestem nauczycielką, mam cudowną klasę i rodziców, którzy mnie wspierają jednak nie godzę się na traktowanie mojego zawodu i siebie do niego nienawiści w taki sposób jak robi to ten .....
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • N- lka
  2021-09-25 09:10:11
  Pracuje 30 lat w tym zawodzie ,jestem n-lem dyplomowanym, oddałam temu zawodowi zdrowie, życie rodzinne,prywatne pieniądze bo zawsze coś trzeba było dokupić żeby uczniom zademonstrować. To co nas od wielu lat spotyka to naznaczenie i upodlenie człowieka. Pracujemy dodatkowo wiele godzin za darmo ,w hałasie , stresie, na własnym sprzęcie jak nędzarze ... z wyższym wykształceniem i licznymi studiami podyplomowymi, kursami. Dlatego teraz nie będę siedzieć cicho, bo tak niestety reagują ludzie inteligentni wciąż wierzący że dobro młodego pokolenia jest najważniejsze. Apeluję do młodych ludzi: omijajcie ten zawód z daleka!!! Nawet nie próbujcie , bo to państwowa korporacja totalnego wyzysku!!!Niczego się przez całe życie nie dorobiłam!18 godz.przy tablicy to fikcja, od początku r.szk. mamy 4radę pedag. do wieczora,za którą nie dostajemy złamanego grosza,a w domu trzeba się jeszcze przygotować do lekcji, sprawdzić prace uczniów itd. Młodzi i piękni- bądźcie mądrzy , szanujcie nas i.. byle nie w ty zawodzie!!!
  1
 • Tyle
  2021-09-24 14:47:02
  Podwyżki to widać, ale w sklepach, wszystko zdrożało ale oczywiście dużo wyżej niż to podaje GUS.
  2
 • Xxx
  2021-09-24 05:43:17
  A co proponuje czarnek nauczycielowi praktycznej nauki zawodu, który od stycznia będzie zarabiał 50 zł więcej od sprzataczki?Obecnie praca 20godz+5 po 60 min.zeby zarobić 3 tysiace a po reformie 24+8.Jestem nauczycielem dyplomowany, mam43 lata pracy i niestety nawet nie dostanę tzw.jubileuszowego po 45 latach, bo się nie należy.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Marzenia
  2021-09-24 17:09:16
  Tragedia, jeśli tak będzie rzeczywiście, to rezygnuję z tej pracy.
  2
 • Gabi
  2021-09-24 14:35:14
  Znowu podwyżki dostanę pielęgniarki i policjanci a nauczycielom jak zwykle zabraknie. Skoro w szkołach uczą Ukraińcy to dlaczego w szpitalach i policji nie mogę być zatrudnieni Ukraińcy. Problem by się rozwiązał bo przecież pieniedzy nie ma.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • mietek
  2021-09-24 18:42:38
  to nie jest żadna podwyżka tylko totalna demolka polskiej oświaty
  4
 • Nauczyciel
  2021-09-23 18:54:43
  Nauczyciele pracujący w prywatnych placówkach marzą o takim pensum..
  123
  pokażodpowiedzi (3)
 • Wściekła nauczyczycielka
  2021-09-24 15:30:55
  Kpina jakie podwyżki skoro teraz z narodzinami 4 jest tyle prawie samo . Zabiorą kasę od jednych i dadzą drugim tylko że niektórzy stracę pracę, albo nie będą mieć eteru- tylko część tej pensji. I do tego za diagnozę siedzieć 8 godzin tygodniowo A w domu dalej trzeba będzie zasuwać!
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wwwe
  2021-09-24 18:16:34
  Ble ble ble. Niech rodzice uczą.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Roman 1967
  2021-09-23 21:07:51
  Nie narzekajcie pracujecie 18 Godzin lekcyjnych w tygodniu inni pracują 40 godzin zegarowych i mają mniej od Was. Nie liczę wakacji ferii przerw zimowych wiosennych i rekolekcji. Jak Wam się nie podoba to zmiana zawodu ale jakoś nikt nie odchodzi.
  343
  pokażodpowiedzi (16)
 • Skopi
  2021-09-25 05:34:02
  Tragedia ,artykuł na polecenie władzy , Fakty takie ,że nauczyciel sam sobie ma sfinansować podwyżkę !! A PiS nie dołoży nic -przecież w budżecie nawet 1zl nie jest zapisany ,to jest tylko przesunięcie z jednej kieszeni do drugiej .Aj już te średnie to jest marzenie .Czy Rząd tez sobie zwiększył czas pracy i dostępność dla społeczeństwa ! Przy ich podwyżkach o 100%!!!!NIE. Usunąć tych darmozjadów .
  1
 • Belf
  2021-09-25 06:55:47
  To nie podwyżka realna to podwyżka medialna dla społecznego przekazu, zrobiona z pieniędzy, które xabiera się nauczycielowi. Ponadto co z tymi 80 yysiącami nauczycieli, którzy stracą pracę w wyniku podniesienia pensum. Nie ma zgody na fikcyjne rozwiązania a rząd do tej pory nie wywiązał się z poprzedniej umowy. Wstyd to mało, myślą tylko o swoich podwyżkach uposażenia i o nic nie robieniu poselskim.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aaaa
  2021-09-23 22:21:17
  A co z wynagrodzeniem nauczyciela obecnie kontraktowego?
  1
 • Maciek
  2021-09-25 08:05:33
  Obecnie JEDYNYM wyjściem jest założenie Partii Nauczycieli, Pracowników Oświaty i Sympatyków, króra, po rejestracji, weszłaby do Sejmu w wyborach 2023.Zdobywajac 10 % (lub więcej) głosów stałaby się " języczkiem u wagi" na scenie politycznej i mogłaby zrealizować prawdziwa reformę oświaty, wybierając też własnego Rzecznika Praw Nauczyciela z mocą inicjatywy ustawodawczej.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ja
  2021-09-24 17:15:40
  Masakra
  2
 • Nauczyciel
  2021-09-24 18:26:47
  Upadek.
  2
 • Mieszko
  2021-09-25 07:06:23
  Moja rodzina jest nauczycielska z powołania córka też ma wyraźne cechy na dobrego pedagoga, pomimo naszych przestróg w zeszłym roku poszła na pedagogiczną uczelnię. Po ukończeniu pierwszego roku i obserwacji sytuacji w oświacie po. naszych ciągłych problemach finansowych ku naszej uciesze rzuciła tamte studia i poszła na informatykę. Takich osób w tym kraju jest wielu. Do zawodu wracają emeryci. Rząd będzie wkrótce miął ogromny problem, już ma problem z obsadą stanowoska dlatego podnosi pensum. Ponadto wielu młodych nauczycieli wychodzi z zawodu rozpoczynając karierę zawodową w innych branżach łodzi ludzie idźcie wszę
  1
 • Xyz
  2021-09-25 10:50:02
  Ja niestety po 31 latach pracy muszę odejść Mam już inną alternatywę. Będę pracował tyle samo godzin i nic w domu po pracy i wieczorami a zarobek większy. Kiedy zaczynałem pracę w szkole obiecywali coś innego np z odchodzeniem na emeryturę potem wszystko pozmieniali a teraz to juz osiągnęło dno Myślę że może na pewno nie będę miał gorzej a przynajmniej spokojniej tak ja kilku kolegów którzy tak zrobili Pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki po fachu Trzymajcie się
  1
 • .,
  2021-09-24 17:46:33
  A co z podwyżkami dla nauczycieli którzy są kontraktowi i w trakcie awansu na mianowanego?
  1
 • Margo33
  2021-09-25 04:15:02
  No genialne. Czyli maleńkie szkoły przyszpitalne i inne przestaną istnieć i dzieciaki zostaną pozbawione dostępu do edukacji. W mojej na 15 jest 13 dochodzących nauczycieli. Po tej reformie nikt nie przyjdzie, bo nie będzie mógł. 8 godzin dodatkowo spowoduje szkody i chaos
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Od 2 lat nie nauczyciel!
  2021-09-25 11:55:36
  Urlop w dni i tak wolne od pracy. Geniusz!
  2
 • Grzesiek
  2021-09-25 12:18:16
  To jest zwykłe "oszustwo". Nie ma żadnej podwyżki (wyjątkiem jest zwiększenie pensum). A ciemny lud wieży.
  1
 • Ewa
  2021-09-24 13:05:07
  a kto mi da podwyżkę!!!! nauczyciele do pracy w wakacje - tak jak my - organizować półkolonie dla dzieci których rodzice pracują w tym czasie w pełnym wymiarze pracy 8-h!!!!
  92
  pokażodpowiedzi (5)
 • Lila
  2021-09-25 14:13:39
  Ja mam niecałe 2 lata do emerytury...jakoś wytrzymam. Mam nadzieję, że młodzi ludzie widzą co się dzieje że szkolnictwem, jak źle są traktowani nauczyciele. NIE wybierajcie tego zawodu!
  2
 • Dadam
  2021-09-25 11:55:13
  Jestem nauczycielem ponad 30 lat przedmiotów zawodowych w zawodzie, który jest "popularny". Jestem Najmłodszym nauczycielem. Ja tracę na propozycji ok 1200. Jestem idiotą bo tak długo w zawodzie, ale idą zmiany. U mnie też. Ciekawe ilu takich będzie?
  1
 • Amelia Radwan
  2021-09-25 16:53:14
  To nie jest podwyżka. Bez łaski mogę więcej zarabiać, biorąc więcej godzin. Tylko to będzie kosztem jakości mojej pracy. Nie można być efektywnym nauczycielem pracując w nadgodzinach
  2
 • Lucy
  2021-09-24 20:37:57
  Czas na szkoły parafialne ! Glupi, ciemny i bogobojny lud ..,,Słuszny kierunek ma nasza władza "
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gość
  2021-09-24 14:27:04
  A co z pracownikami Pieczy Zastępczej, pies ??????
  1
 • Wychowawca
  2021-09-25 13:13:13
  PODOBNO W KATYNIU WYKOŃCZYLI INTELIGENCJĘ ?
  3
 • K.
  2021-09-25 21:19:25
  Cieszę się, że zwolniłam się z pracy i od września jestem wolna. O ile miałam jeszcze na początku roku szkolnego pewne rozterki, to teraz wiem, że to był dobry ruch. Zrobiłam sobie najlepszy prezent na czterdzieste urodziny 🙂
  0
 • Madi
  2021-09-25 18:02:32
  Żeby uniknąć strajku nauczycieli i niewygodnych pytań, wkrótce ogłosi się zdalne nauczanie :)
  1
 • Nata
  2021-09-25 10:43:04
  Rozumiem, że nauczyciele wychowania przedszkolnego bez podwyżki i przyszłościowo na wylocie. Ochronki wracają, dobrze , że ja już też na wylocie, emerytalnym.
  1
 • Małgosia
  2021-09-26 10:02:30
  A dla mnie liczy się tylko to,że nareszcie będę zarabiać więcej. I tak pracuję więcej niż 40 godzin tygodniowo a często z własnej woli i zupełnie za darmo zostaję po pracy w szkole. Ponieważ praca sprawia mi przyjemność,lubię to,co robię.Chcę robić to dalej i miałam w życiu o wiele gorsze prace lub nie miałam żadnych. Doceniam to że w ogóle mogę pracować i nie zamierzam narzekać skoro obiecują mi podwyżkę :-) W innych miejscach pracy w o wiele gorszych warunkach miałam mniejsze wynagrodzenie,umowy śmieciowe i mniej dni wolnych od pracy. Często musiałam pracować w weekendy lub na dyżurach po 12h i również nocą.Dla mnie praca w szkole to luksus w porównaniu z tym co przeżyłam w innych zawodach i na bezrobociu.
  8
 • Gość
  2021-09-24 14:33:36
  A co z pracownikami Pieczy Zastępczej, pies ?????
  2
 • Wychowawca
  2021-09-25 13:10:31
  Nie muszę podwyżki. Niech mi zapłacą za nadgodziny!!!
  1
 • Nauczycielka
  2021-09-26 10:19:51
  Kto tu takie bzdury opowiada? Jestem nnauczycuelem i w tej chwili mam najniższą kajową. Pezenieś sie do programu z bajkami i tam ooiwiadaj takie bzdury
  0
 • Enn
  2021-09-25 16:53:24
  Ale nie ma 18 godzin w etacie? Kto to wreszcie wyjaśni. W szkole średniej średnio to 21 godzin przy tablicy a jak chce się podnieść o 4 godziny to będzie to 25 godzin przy tablicy. Tydzień to i tak 40 godzin pracy przy tym wlicza się wszystko co nauczyciele robią. Przecież to co proponują to jakaś fikcja. Więcej godzin za kilka złotych więcej a kto weźmie coraz większą odpowiedzialność za tych młodych ludzi?
  1
 • Czarnek must leave
  2021-09-25 15:45:47
  Katastrofa!!!!!! Hu... by go jasny strzelił!!!!!
  2
 • Mmm
  2021-09-27 10:58:01
  40 godz karta nauczyciela
  0
 • Wik
  2021-09-25 19:34:50
  Ciekawe.... Ciekawe.... Kiedy w końcu się postawimy.... bo do tej pory to było gó.. o a nie strajki
  1
QR Code
Sektor publiczny
1 sty 2000
20 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?
Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?
Rozporządzenie o stanie wyjątkowym - nieprawidłowości
Rozporządzenie Rady Ministrów o stanie wyjątkowym - jakie nieprawidłowości Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił do premiera?
Wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r.
Będą wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r. Okazuje się, że aktualnie spada liczba osób ubogich w Polsce, którzy otrzymują pomoc społeczną.
Studia medyczne na kredyt z obowiązkiem odpracowania
Studia medyczne - kredyt. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne.
Whistleblowing – mity o sygnalistach
Whistleblowing – mity o sygnalistach. Pojawia się coraz więcej artykułów w prasie na temat sygnalistów i systemów whistleblowingowych. Niestety, w niektórych z nich, powielane są mniej lub bardziej szkodliwe mity o sygnalistach.
Finanse samorządów w 2022 r. – zestawienie dochodów
Finanse samorządów w 2022 roku. Ministerstwo Finansów przedstawia zestawienie dochodów po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Polski Ład - czy samorządy stracą finansowo?
Polski Ład zmniejszy dochody budżetu państwa i samorządów. By temu przeciwdziałać, rząd wdraża działania wzmacniające ich finanse. To przede wszystkim gwarancja dochodów, wzmocnienie inwestycji i dodatkowe 8 mld zł w tym roku.
Odpady - od kiedy system kaucyjny?
System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN. Jest wspólne stanowisko ZNP, FZZ i oświatowej Solidarności.
Poziom edukacji w Polsce
Polska edukacja stoi na dobrym poziomie, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o Europę - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN.
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej?
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej? Przedstawiamy wystąpienie Biura RPO do dyrektorki szkoły.
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa, rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa. Co nas czeka w kontekście wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i jak możemy zbliżyć się do osiągnięcia wyznaczonych celów środowiskowych?
Kredyt studencki 2021/2022
Kredyt studencki - czym jest? Na jakich zasadach można uzyskać kredyt studencki 2021/2022?
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach. Parę dni temu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych?
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych? Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odpowiada.
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku - MEiN uruchomiło program wsparcia dla uczelni. Kto może z niego skorzystać?
Protest nauczycieli 9 października 2021 r.
Protest nauczycieli - 9 października 2021 r. w Warszawie odbędzie się manifestacja nauczycieli przeciwko zmianom zaproponowanym przez MEiN. Jakie są postulaty ZNP?
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący zmian dla nauczycieli
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący statusu zawodowego nauczyciela. Zarzuca rządowi m.in. niezrealizowanie porozumienia zawartego podczas strajku nauczycieli w 2019 r.
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie. W gminie w województwie Podlaskim, położonej niedaleko granicy z Białorusią, rozpoczął działalność Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym.
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Na co można dostać pieniądze z programu? Jak złożyć wniosek?
Doktorzy na rynku pracy
Doktorzy - jak radzą sobie na rynku pracy? Mamy nowe dane w systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
Wyłudzanie danych na Narodowy Spis Powszechny
Narodowy Spis Powszechny - oszuści wyłudzają dane. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom mogą zaciągnąć kredyty czy ukraść pieniądze z konta.
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19?
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19? Minister Zdrowia Adam Niedzielski komentuje.
Loteria szczepionkowa – losowanie finałowe
Loteria szczepionkowa – kiedy losowanie finałowe? Jak się zarejestrować? Jakie są nagrody główne? Kiedy wyniki?
Rok szkolny 2021/2022 - czy będzie powrót do nauki zdalnej?
Nauka zdalna - szkoła 2021/2022. Zbliża się 4 fala pandemii koronawirusa. Kiedy nauka zdalna?